Zahter Otu’nun Bilinmeyen Faydaları.. - SanalAlemci

Zahter Otu’nun Bilinmeyen Faydaları..

Cuma, Eylül 23, 2011 4:19
Zahter Otu’nun Bilinmeyen Faydaları.. 4.8/5 (95%) 4 Oy

Kekiğe olan benzerliği ile bilinen Zahter,Diğer bilinen adları ile Kara Kekik,Dağ Kekiği kalp çarpıntısını gideriyor,yaraları iyileştiriyor, sinirleri güçlendiriyor..


Bu mucizevi bitki böbrekleri hastalıklara karşı koruyor…

Zahter Ballıbabagiller familyasına ait bir bitkidir. Kekiğe olan benzerliği ile tanınır. Kara kekik yada dağ kekiği olarak da bilinir.

Oldukça keskin, hatta acımsı sayılabilecek bir kokusu vardır. Orta ve Güney Anadolu bölgelerinde yabani olarak yetişir.

İki türü vardır. Biri yaz aylarında diğeri kış aylarında yetişir. Pembe renkli çiçekler açan, 50 cm boylarında bir bitkidir. İçeriğinde uçucu yağ ve tanen vardır. Bu bitki çiçekleriyle birlikte toplanıp kurutulur ve daha sonra toz haline getirilir. Çay ve kahve olarak tüketilir. Baharat olarak kullanımı daha yaygındır.

Zahter Otu, Diğer Bilinen Adları İle Kara Kekik,Dağ Kekiği’nin Sağlığımıza Önemli Faydaları;

Hazımı kolaylaştırır
Kalp çarpıntısını giderir.
İştah açar.
Sinirleri kuvvetlendirir.
Bağırsak hastalıklarında iyileştiricidir.
Böbrek hastalıklarında koruyucu görevi vardır.
Mesane ağrısını dindirir.
Uyarıcı ve bedeni kuvvetlendiricidir.
Mikrop öldürücüdür.
Yaraların iyileşmesine yardımcı olur.
İdrar söktürür.
Mantar şikayetlerine karşı faydalıdır.

İpucu: Zahter çayı ülkemizde özellikle Gaziantep ve Hatay yöresinde çok tüketilir. Bir çay süzgecinin içine bir tatlı kaşığı zahteri koyun. Bardağa koyacağınız sıcak suyu bu süzgeçten geçirin. İlk geçirdiğiniz suyu dökmenizde fayda var, temizlenmiş olur. Limon ve şeker kullanarak tatlandırıp içebilirsiniz.

Not: Yaraların üzerine mikrop öldürücü olarak sürülebilir. Hamilelikte ve guatr şikayeti olanlarda kullanımı tavsiye edilmemektedir.
Toksinleri Atın..
Vücudunuzdaki toksinleri atmak, karaciğer yağlanmasını önlemek için maydanoz ve limon kürü uygulamasını deneyebilirsiniz.

Bu karışımı uygulamaya başladıkatan kısa bir süre sonra kendinizi çok zinde hissedecek, cildinizdeki değişimi 2 günde fark edeceksiniz. 15 sap maydanoz, 2 yemek kaşığı taze limon suyu ve yarım bardak suyu blendırdan geçirerek her sabah kahvaltıdan 15-20 dakika önce için. 15 gün boyunca her sabah bu karışımın içilmesi gerekmektedir.
Lekeleri Yok Edin..
Yaşlanmadan kaynaklı kahverengi lekeler, normal cilt lekeleri ve güneş lekelerinden evde hazırlayacağınız maskelerle kurtulabilirsiniz.

Bir limonun suyunu sıkarak içine iki çorba kaşığı bal ve 60 gram yoğurt ilave edin. İyice karıştırarak krem kıvamına gelen karışımı lekeli bölgelere masaj yaparak sürün.

Bu uygulamayı haftada en az bir defa uygulayın. Bir süre sonra lekelerin azaldığını ve zaman içinde kaybolduğunu göreceksiniz..

Bir önceki yazımız olan WordPress Sol Üst Köşeye Bayrak Eklemek İsteyenler Buraya.. başlıklı makalemizde Bayrak ekleme, bayrak ekleme kodları wordpress ve Köşeye Bayrak ekleme nasıl yapılır hakkında bilgiler verilmektedir.

Toplam Okunma: 446 (Önbellek Kullanılıyor) | Son Görüntülenme: 20.02.2020

Konuya Yorum Yapabilirsiniz.

Yorum Yapabilirsiniz