Nerede Oy Kullanacağım? YSK – Seçim Yeri Sandık Bilgisi Sorgulama Öğrenme Ekranı - SanalAlemci

Nerede Oy Kullanacağım? YSK – Seçim Yeri Sandık Bilgisi Sorgulama Öğrenme Ekranı

Salı, Kasım 19, 2013 10:28
Nerede Oy Kullanacağım? YSK – Seçim Yeri Sandık Bilgisi Sorgulama Öğrenme Ekranı
Nerede Oy Kullanacağım? YSK – Seçim Yeri Sandık Bilgisi Sorgulama Öğrenme Ekranı 4.3/5 (85%) 48 Oy

2015 yılı 1 Kasım seçimlerinde nerede oy kullanacağım?, 1 Kasım seçimlerinde oy kullanacağınız yeri öğrenin,YSK- Oy kullanma yeri sorgulama öğrenme ekranı,2015 Gerel seçimlerinde nerede hangi sandıkta oy kullanacağım,Rey (Oy) kullanma adresim neresi,Yüksek Seçim Kurulu Yurt içi ve Yurt dışı seçmen sorgulama ekranı,

YSK 24 Haziran 2018 Seçiminde Oy verme saatlerini açıkladı TIKLAYINIZ (23 Nisan 2018)

Yurt İçi ve Yurt dışındaki Seçmenlerin Merak Ettiği Sıkça Sorulan Sorular ve Cevapları..

SEÇİMLERDE NEREDE OY KULLANACAĞINIZI ÖĞRENMEK İÇİN AŞAĞIDAKİ LİNK’E TIKLAYINIZ…

Yurt İçi Seçmen Sorgulama Öğrenme Ekranı (Türkiyede yaşayanlar için)

Yurt Dışı Seçmen Sorgulama Öğrenme Ekranı (Yurtdışında yaşayanlar için)

————————————

30 Mart 2014′te Yerel Seçimlere Katılacak Olan Partilerin İsimleri..Tıklayınız

YSK Oy Kullanma Saatlerini Açıkladı ! (30 Mart 2014 Seçimi) Tıklayınız

Yurt İçi Seçmen-Sıkça Sorulan Sorular ve Cevapları

Yurt İçi Seçmenlik İşlemleri;

Oy kullanma yaşı kaçtır?
Seçim tarihi itibariyle 18 yaşını dolduran her Türk vatandaşı seçme ve halkoylamasına katılma hakkına sahiptir.
Kimler oy kullanamaz?
Aşağıda yazılı olanlar oy kullanamazlar (298/7 md.):
1. Silâhaltında bulunan erler, onbaşılar ve kıta çavuşları (her ne sebeple olursa olsun, izinli bulunanlar da bu hükme tabidir),
2. Askeri öğrenciler,
3. Ceza infaz kurumlarında hükümlü olarak bulunanlar (Ek: 10.6.1983 – 2839/44 md. Değişik: 27.10.1995–4125/2 md.).
Yurt İçi Seçmen kütüğünde kayıtlı olup olmadığımı nasıl öğrenebilirim?
Seçmen kütüğüne kayıtlı olup olmadığınızı, kayıtlı iseniz hangi adres ile kayıtlı olduğunuzu www.ysk.gov.tr internet sayfamızın “Yurt İçi Seçmen Sorgulama” bölümünden gerekli bilgileri ve 7 karakterden oluşan şifreyi resim doğrulama alanına girerek sorgulayabilirsiniz.
Nerede oy kullanacağımı öğrenmek istiyorum?
Nerede oy kullanacağınızı, seçim dönemlerinde sandık seçmen listeleri kesinleştikten sonra www.ysk.gov.tr internet sayfamızın “Nerede Oy Kullanacağım” bölümünden öğrenebilirsiniz.

Not: “Nerede Oy Kullanacağım” bölümü sadece seçim dönemlerinde kullanıma sunulmaktadır.

Seçmen kütüğüne nasıl kayıt olabilirim?
298 sayılı Seçimlerin Temel Hükümleri ve Seçmen Kütükleri Hakkında Kanunda 5749 sayılı Kanunla yapılan değişiklikle seçmen kütükleri Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü Adres Kayıt Sistemindeki bilgiler esas alınarak düzenlenmektedir. Bu nedenle seçmen kütüğüne kayıt olmak için ikametgâhınızın bağlı olduğu ilçe nüfus müdürlüğüne giderek adres beyanında bulunmanız yeterli olacaktır.

Üniversite öğrencileri okudukları şehirde seçmen kütüğüne nasıl kayıt yaptırabilirler?
Yüksek Seçim Kurulu’nun 07.03.2011 gün ve 2011/158 sayılı kararı ile Seçmen Kütüğünün Güncelleştirilmesi Usul ve Esaslarını gösterir 140/I sayılı genelgenin 7. maddesinin (c) bendine göre öğrenci olup, seçmen niteliği taşıyan ve öğrenim gördükleri yerleşim birimlerinde oy kullanmak isteyen öğrenciler (askeri öğrenciler hariç), öğrenim gördükleri okuldan, o okulun öğrencisi olduğunu belirten ve yurt müdürlüğünden ise o yurtta kaldığını belirten belgeyi almalıdır. Bu belgelerle yurdun bulunduğu bölgenin İlçe Nüfus Müdürlüğüne bizzat başvurması gerekmektedir. İlçe nüfus müdürlüğünden alacakları adres değişikliğinin uygunluğuna ilişkin belge ve eklerini ilçe seçim kurulu başkanlığına teslim ederek seçmen kütüğüne kayıt yaptırabilirler.
Kısıtlı seçmenler, mahkeme kararı ile kısıtlılıkları kalktıktan sonra oy kullanabilmek için ne yapmalılar?
Haklarında kısıtlılık kararı kalkmış seçmenler, ilgili mahkeme kararını yerleşim yerinin bağlı olduğu ilçe seçim kuruluna götürerek başvurması halinde seçmenlik durumlarını güncelleyebilirler.
Adres kaydımın olduğu yer dışında başka bir yerde (yazlıkta, köyde, tatilde vb.) oy kullanabilir miyim?
Seçmenler, nüfus müdürlüğüne devamlı olarak oturduklarını bildirdikleri yerleşim yeri adresinde oylarını kullanmak zorundadır. Askı süresi içinde adres değişikliğini yapmayan seçmenler kayıtlı oldukları sandık dışında oylarını kullanamazlar.
Askerden terhis olanlar terhis belgesi ile seçmenlik kaydını nasıl yaptırır?
Askerden terhis olanların bilgileri, normal şartlarda Yüksek Seçim Kurulu’nca ASAL’ dan alınmakta ve oy kullanabilir hale getirilmektedir. Ancak seçim dönemine rastlayan terhislerde askıya yetişememekte ve silâhaltında gözükmektedir. Bu durumda olanlar, terhis belgesi ile birlikte yerleşim yeri itibariyle bağlı olduğu ilçe seçim kuruluna başvurarak seçmenlik kaydını güncelleyebilirler.
Seçmen bilgi kâğıdı ne zaman gönderilmektedir?
Genel seçimlerde, seçmen kütüğüne kayıtlı seçmenlerin, sandık atama işlemi ile nerede oy vereceğinin belirlenmesinden sonra ilçe seçim kurullarınca; her seçmen için hangi seçim çevresi ve bölgesinde, kaç numaralı sandıkta oy vereceğini gösterir belge(seçmen bilgi kâğıdı) genellikle seçimlerden 21 gün önce gönderilmeye başlanır. Seçmen bilgi kâğıdı kendisine ulaşmayan seçmenler, internet sayfamızın “Nerede Oy Kullanacağım” bölümünden aynı bilgileri sorgulayarak öğrenebilir.
Oy verme günü düğün, nişan yapabilir miyim? Yasaklar nelerdir?
298 sayılı Kanunun 79.maddesi gereği; “Oy verme günü, her ne suretle olursa olsun, ispirtolu içki satılması, içkili yerlerle umumi mahallerde her çeşit ispirtolu içki satılması, verilmesi, içilmesi yasaktır. Oy verme günü, bütün umumi eğlence yerleri oy verme süresince kapalı kalır. Eğlence yeri niteliğine haiz lokantalarda yalnız yemek verilir. Oy verme günü, emniyet ve asayişi korumakla görevli olanlardan başka hiçbir kimse, köy, kasaba ve şehirlerde silah taşıyamaz.”
Milletvekili genel seçimi ve genel mahalli idareler seçimi ile ilgili bilgileri nereden alabilirim?
2839 sayılı Milletvekili Seçimi Kanunu ile 2972 sayılı Mahalli İdareler ile Mahalle Muhtarlıkları ve İhtiyar Heyetleri Seçimi Hakkında Kanun www.ysk.gov.tr internet sayfamızın “Kurumumuz/Mevzuat” bölümünde güncel olarak yayımlanmaktadır.
Kurum ve kuruluşlar ile gerçek ve tüzel kişilerin Yüksek Seçim Kurulundan adres ve kimlik bilgisi sorgulaması taleplerine cevap veriliyor mu?
Yüksek Seçim Kurulunun 23.05.2008 tarih ve 180 sayılı genelge gereği kimlik ve adres bilgisi talebinde bulunan kurum ve kuruluşlar ile gerçek ve tüzel kişilerin başvurularına cevap verilmemektedir. Bu konudaki taleplerin 5490 sayılı Nüfus Hizmetleri Kanunu hükümleri çerçevesinde İçişleri Bakanlığı Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğünden temin edilmesi gerekmektedir.
Seçim sonuçlarıyla ile ilgili bilgiyi nereden alabilirim?
www.ysk.gov.tr internet sayfamızın “Seçimler” bölümünde yapılan seçimlerin sonuçları sandık-muhtarlık-ilçe-il bazında yayımlanmaktadır.

Yurt Dışı Seçmen-Sıkça Sorulan Sorular

Yurt Dışı Seçmenlik İşlemleri;

Oy kullanma yaşı kaçtır?
Seçim tarihi itibariyle 18 yaşını dolduran her Türk vatandaşı seçme ve halkoylamasına katılma hakkına sahiptir.
Seçimlerde yurtdışında yaşayan vatandaşlarımız oy kullanabilecekler mi?
Yurt dışında yaşayan vatandaşlarımız, 09.05.2012 tarihinde kabul edilen 6304 sayılı Kanun gereği, Yurt Dışı Seçmen Kütüğüne kayıtlı olmaları halinde, Yüksek Seçim Kurulunca belirlenecek usul ve esaslar çerçevesinde, 09.05.2013 tarihinden sonra yapılacak olan Milletvekili Genel Seçimi, Halkoylaması ve Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde yurt dışı temsilciliklerimizde kurulacak sandıklarda oy kullanabilirler.
Yurt Dışı Seçmen Kütüğünde kayıtlı olup olmadığımı nasıl öğrenebilirim?
Yurt Dışı Seçmen Kütüğüne kayıtlı olup olmadığınızı, kayıtlı iseniz kayıtlı olduğunuz yeri (kayıtlı olduğunuz dış temsilciliği), www.ysk.gov.tr internet sayfamızın “Yurt Dışı Seçmen Sorgulama” bölümünden gerekli bilgileri girerek ve 7 karakterden oluşan şifreyi resim doğrulama alanına yazarak sorgulayabilirsiniz.
Yurt Dışı Seçmen Kütüğüne nasıl kayıt olabilirim?
Bulunduğunuz ülkede, görev çevresi itibariyle en yakın dış temsilciliğe, veya İçişleri Bakanlığı Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü’ne başvurarak yurt dışında yaşayan Türk vatandaşları için “ADRES BEYAN FORMU” (Form-B) doldurup, imzalamaları ve Adres Kayıt Sistemine girişini sağlamaları yeterlidir.
Yurt dışı seçmen kütüğüne kayıtlı seçmen oyunu nasıl kullanır?
Yurt Dışı İlçe Seçim Kurulu’nun denetimi altında, sandık kurulmasına karar verilen temsilciliklerde seçmen oy vermek için geldiğinde sandık kurulu başkanı, seçmenin Türkiye Cumhuriyeti kimlik numarasını taşıyan nüfus cüzdanından veya pasaportundan kimliğini tespit eder.Bilgisayar Destekli Merkezi Seçmen Kütüğü Sistemi (SEÇSİS) üzerinden Yurt Dışı Seçmen Kütüğüne kayıtlı olup olmadığını ve başka bir yerde oy kullanıp kullanmadığını kontrol eder. Oy kullanmadığı anlaşılan seçmen, sandık kurulu mührüyle mühürlenmiş olan oy pusulası ve oy zarfıyla “EVET” veya “TERCİH” yazılı mührü alarak oyunu kullanmak üzere kapalı oy verme yerine girer. Oyunu kullanan seçmene çizelgede isminin bulunduğu yer imzalattırılır, ayrıca SEÇSİS sistemi üzerinden oy kullandı olarak işaretlenir.
Gümrük kapılarında oy nasıl kullanılır?
“Gümrük kapılarında seçmenin oy vermek için geldiğinde sandık kurulu başkanı, seçmenin Türkiye Cumhuriyeti kimlik numarasını gösteren nüfus hüviyet cüzdanı veya kimlik tespiti amacıyla düzenlenmiş ve Türkiye Cumhuriyeti kimlik numarasını taşıyan resmi belgeler veya pasaportundan, kimliğini tespit eder. Bilgisayar Destekli Merkezi Seçmen Kütüğü Sistemi üzerinden Yurt Dışı Seçmen Kütüğüne kayıtlı olup olmadığını ve başka bir yerde oy kullanıp kullanmadığını kontrol eder. Oy kullanmadığı anlaşılan seçmen, sandık kurulu mührüyle mühürlenmiş olan oy pusulası ve oy zarfı ile “EVET” veya “TERCİH” yazılı mührü alarak oyunu kullanmak üzere kapalı oy verme yerine girer ve oy verme işlemini genel esaslara göre tamamlar, ayrıca SEÇSİS sistemi üzerinden oy kullandı olarak işaretlenir.”
Yurt dışı seçmen listeleri ile ilgili nereye itiraz edilebilir?
Yurt Dışı İlçe Seçim Kuruluna itiraz edilebilir.
Yurt dışında kullanılan oylar nerede sayılır?
Yurt dışından gelen oylar Yurt Dışı İlçe Seçim Kurulunun gözetimi ve denetimi altında açık olarak sayılır ve tutanak altına alınır. 298 sayılı Kanunun 20/A maddesi 11. fıkrası ile bu görev Yurt Dışı İlçe Seçim Kuruluna verilmiştir.
“Yurt dışından ağzı mühürlü olarak gelen oy torbalarını genel esaslara uygun bir şekilde yurt içerisinde oy verme süresi bittikten sonra; bir başkan, bir kamu görevlisi üye ve son milletvekili genel seçiminde Türkiye genelinde en çok oy alan üç siyasi partinin bildirdiği bir asil bir yedek üyeden oluşan yeteri kadar sandık kurulu kurmak suretiyle denetimi altında açtırarak sayım ve dökümünü yaptırmak, tutanak tutturmak ve birleştirme işlemlerini yapmak, ayrıca geçici gümrük kapısı seçim kurullarından gelen sonuçları birleştirmek ve Ankara İl Seçim Kuruluna iletmek.”
Seçim sonuçlarıyla ile ilgili bilgiyi nereden alabilirim?
www.ysk.gov.tr internet sayfamızın “Seçimler” bölümünde yapılan seçimlerin sonuçları sandık-muhtarlık-ilçe-il bazında yayımlanmaktadır. SSS Kaynak: www.ysk.gov.tr

24 Haziran 2018 Erken seçimde ittifak oyları nasıl hesaplanacak? (TIKLAYINIZ)

Bir önceki yazımız olan Askerliğiniz nereye hangi ile çıktı? Tıklayın Öğrenin... başlıklı makalemizde Acemi birliğim neresi? Acemi birliği sorgulama sayfası, Askerliğim nereye çıktı acemi birliğim neresi hangi il hangi şehir ve Askerliğinizin nereye hangi ile çıktığını öğrenmek için tıklayınız hakkında bilgiler verilmektedir.

Toplam Okunma: 10.692 (Önbellek Kullanılıyor) | Son Görüntülenme: 13.11.2019

Konuya Yorum Yapabilirsiniz.

3 Yorum Yapılmış “Nerede Oy Kullanacağım? YSK – Seçim Yeri Sandık Bilgisi Sorgulama Öğrenme Ekranı”

Yasal Uyarı: Bu bölümde yer alan kullanıcı yorumları sanalalemci.com ve sahiplerinin görüşlerini ifade etmez, bu yorumlardan sanalalemci.com ve sahipleri sorumlu tutulamaz. Her yorum o yorumu yazan kullanıcının sorumluluğundadır.
 1. YSK Oy Kullanma Saatlerini Açıkladı ! (30 Mart 2014 Seçimi) - SanalAlemci Diyor ki:

  Ocak 2nd, 2014 at 11:46

  [...]Seçim Yeri Sandık Bilgisi Sorgulama Öğrenme Ekranı Tıklayınız 298 sayılı Seçimlerin Temel Hükümleri ve Seçmen Kütükleri Hakkında Kanun’un ilgili [...]

 2. 30 Mart 2014′te Yerel Seçimlere Katılacak Olan Partilerin İsimleri.. - SanalAlemci Diyor ki:

  Ocak 2nd, 2014 at 11:48

  [...] partilerin seçime girmesini kararlaştırdı. YSK’nın kararı resmi Gazete’de yayımlandı.YSK- Seçim Yeri Sandık Bilgisi Sorgulama Öğrenme Ekranı.. TıklayınızYSK’nın 30 Mart Mahalli İdareler Seçimine katılabileceğine karar verdiği siyasi partiler şu [...]

 3. mevlude özden tükel Diyor ki:

  Haziran 3rd, 2015 at 19:24

  yorum yok

Yorum Yapabilirsiniz