Yerli otomobil müjdesini bakan Fikri Işık verdi.. - SanalAlemci

Yerli otomobil müjdesini bakan Fikri Işık verdi..

Pazartesi, Mart 10, 2014 9:24
Yerli otomobil müjdesini bakan Fikri Işık verdi.. 5/5 (100%) 4 Oy

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, ‘Yerli otomobilimizi üretecek firmaya 100 milyon liraya kadar destek vereceğiz’ dedi.

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, yerli otomobil üretimi konusunda aradıkları babayiğiti bulduklarını belirterek, “Önümüzdeki günlerde bunu kamuoyuna duyurmayı düşünüyoruz. Yerli otomobilimizi üretecek firmaya 100 milyon liraya kadar destek vereceğiz” dedi.

İşte yerli otomobil prototipi görüntüsü test sürüşü video’su ve önemli bilgiler..” 14 EKİM 2015” (TIKLAYINIZ)

Işık, konuya ilişkin yaptığı açıklamada, Türkiye’de 1960′lı yıllarda “Devrim” adında yerli bir otomobilin üretildiği hatırlattı. “Devrim”in 2 adet üretildiğini ancak dönemin siyasilerinin bu üretimi desteklemediklerini belirten Işık, “Şimdi düşünün, Türkiye Devrim otomobilini yaptığı zaman Güney Kore açlıkla savaşıyordu. Otomobilde böyle bir acı tecrübemiz var” diye konuştu.

Dönemin iktidarı tarafından “Devrim”in milli bir projeye dönüştürülmesi durumunda, Türkiye’nin günümüzde önemli otomobil üreticilerinden biri haline gelmiş olacağını dile getiren Işık, aynı tabloyla uçak üretiminde de karşılaşıldığını ifade etti.

Bu hataların tekrar yapılmaması gerektiğini ve bunun için de çok dikkatli bir çalışma yaptıklarını vurgulayan Işık, şunları kaydetti: “Şu anda dünyada 3 üretim gerçekleşiyor. Biri içten yanmalı, konvansiyonel dediğimiz otomobiller, diğeri Hybrid, diğeri de elektrikli veya hidrojenli otomobiller. İçten yanmalı motorlarda dünyada artık bir kapasite sorunu oluşmaya başladı. Orada rekabet etmek çok kolay değil. Bunu biliyoruz, farkındayız ve çok dikkatli davranıyoruz. Yani dünyanın gidişinin tersine bir adım atmak istemeyiz. Bizim üzerinde yoğunlaştığımız, somut adım attığımız elektrikli otomobiller.”

100 MİLYON LİRAYA KADAR DESTEK

Bununla ilgili TÜBİTAK’ın bir çağrıya çıktığını ve bu çağrının ilk aşamasının geçildiğini hatırlatan Işık, ikinci aşamaya geçen ve başvurusunu yapan firmalar arasında da değerlendirmelerin yapıldığını bildirdi. Bakan Fikri Işık, elektrikli otomobilin üretimi noktasında artık son aşamaya gelindiğini belirterek, “Sonuç olarak şunu söyleyebilirim ki Türkiye, aradığı babayiğiti buldu. Önümüzdeki günlerde bunu kamuoyuna duyurmayı düşünüyoruz. Yerli otomobilimizi üretecek firmaya 100 milyon liraya kadar destek vereceğiz” dedi.

“Türkiye’nin yerli otomobilde yoğunlaşması gereken asıl alan Hybrid”

Türkiye’nin yerli otomobil markası oluşturma hususunda yoğunlaşması gerektiği alanın Hybrid olması gerektiğini dile getiren Işık, bu alanda da çalışmalarını sürdürdüklerini söyledi. Işık, “Yani elektrikli otomobil konusunda somut adımlar atıldı ama Hybrid otomobiller konusunda çok dikkatli bir çalışma yürütüyoruz. Bu konuda da ne yapacağımızı seçimlerin ardından yoğun bir şekilde gündemimize alacağız” diye konuştu.

İLK AŞAMAYI 10 PROJE GEÇMİŞTİ

TÜBİTAK, geçen yılın Temmuz ayında yaptığı açıklamada yüzde 100 Ar-Ge desteği verilecek yerli elektrikli araç üretimi çağrısına 20 proje başvurusu yapıldığını ve bunlardan 10′unun ilk aşamayı geçtiğini duyurmuştu. “Elektrikli Araç Teknolojilerinin Geliştirilmesi” başlıklı çağrıya 20 proje başvurusu gelmiş ve başvurular üniversite, kamu ve özel sektör kuruluşlarının oluşturduğu Proje Yürütücüsü Kuruluşları (PYK) ile Elektrikli Araç Üretici Kuruluşlarının (AÜK) oluşturduğu konsorsiyumlar tarafından yapılmıştı.

PROJELERİN 12′Sİ OTOMOBİL İÇİN

Üretilecek elektrikli aracın segmenti yurt içi ve yurt dışı pazar imkanları ve rekabet şartlarına göre üretici kuruluşlar tarafından belirlenmişti. Tamamı yerli firmalar tarafından yapılan başvurular arasında 12 otomobil, 3 hafif ticari araç, 2 otobüs projesi yer almış, 3 projede ise segment belirtilmemişti. Sonuç olarak TÜBİTAK’a yapılan 20 proje başvurusu mali ve teknik olarak değerlendirilmiş, yapılan değerlendirme sonunda 10 proje elenirken, kalan 10 proje “Elektrikli Araç Teknolojilerinin Geliştirilmesi” çağrısının ikinci aşamasına başvurmaya hak kazanmıştı.

Bir önceki yazımız olan Ehliyet alacaklara müjde! O kural kalktı! başlıklı makalemizde ilkokul mezunlarına ehliyet kuralı kalktı ve ilkokul mezunlarına müjde hakkında bilgiler verilmektedir.

Toplam Okunma: 123 (Önbellek Kullanılıyor) | Son Görüntülenme: 07.02.2020

Konuya Yorum Yapabilirsiniz.

Yorum Yapabilirsiniz