Yazın en ucuz ve sağlıklı meyvesi karpuz… - SanalAlemci

Yazın en ucuz ve sağlıklı meyvesi karpuz…

Çarşamba, Mayıs 28, 2014 0:50
Yazın en ucuz ve sağlıklı meyvesi karpuz…
Yazın en ucuz ve sağlıklı meyvesi karpuz… 5/5 (100%) 9 Oy

Yazın en çok tüketilen meyvesi karpuz alzheimer, tansiyon ve felç gibi hastalıkları önlüyor.

Yaz mevyelerinin vazgeçilmezlerinden olan karpuz tüketilerek, alzheimer, kalp, damar, tansiyon ve felç gibi pek çok hastalığın önüne geçilebileceği bildirildi. Gazi Üniversitesi Kimya Eğitimi Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. İbrahim Uslu, karpuzda bulunan ve vücuttaki en önemli molekül olan nitrik oksitin, damarları rahatlattığını, kan basıncını düşürdüğünü, kalp krizi veya felç riskini azalttığını söyledi.

Karpuzdaki citrulin sayesinde epitel hücreler daha rahat nitrik oksit üreteceğinden, alzheimer, kalp, damar, tansiyon ve felç gibi pek çok hastalığın önüne geçilebileceği öğrenildi.

Endotel hücrelerinden salgılanan maddelerle düz kas tabakasının uyarıldığını, damarların kasılıp gevşemesiyle de damar gerginliğinin kontrol edildiğini dile getiren Uslu, “Bundan dolayı bu hücrelere tansiyonun dengelenmesinde de önemli bir vazife yüklenmiştir. Nitrik oksit ve onu üreten endotel hücreler yaşamın gizli gücüdür. Sağlıklı olmamız için endotel hücrelerin yeteri kadar nitrik oksit salgılaması gerek” diye konuştu.

Bu nedenle endotel hücrelerinin nitrik oksit üretimini artıran besin desteklerine ihtiyaç duyulduğunu anlatan Uslu, içinde L-arginine ile L-citrulline, protein ve omega-3 yönünden zengin olan gıdalar yenilirse nitrik oksit üretiminin artırılmış olacağını kaydetti.

“Karpuz, sarımsak, soğan, enginar (pişmiş), avokado, muz, kuru fasulye, siyah erik, böğürtlen, yaban mersini, badem, siyah çikolata, kavun, kırmızı et (ölçülü), balık yağı, keten tohumu, tavuğun göğsü, greyfurt, üzüm, marul, ıspanak, çilek, balık türleri vücudumuzda nitrik oksit miktarını artırır” diyen Uslu, şöyle devam etti: “Böylece hemen hemen her türlü hastalıktan korunmuş oluruz. Alzheimer’dan tutunda kalp, damar hastalıklarına, tansiyon ve felç gibi pek çok hastalığın önlenmesinde faydalıdır. Böylece bu hastalıkların önüne geçmiş oluruz.”

Karpuzdaki citrulin sayesinde epitel hücreler daha rahat nitrik oksit üreteceğinden, alzheimer, kalp, damar, tansiyon ve felç gibi pek çok hastalığın önüne geçilebileceği öğrenildi.

Bir önceki yazımız olan 1960 darbesinin yıldönümünde Başbakan Adnan Menderes anılıyor başlıklı makalemizde 1960 darbesi, 27 mayıs darbesi ve Adnan Menderes hakkında bilgiler verilmektedir.

Toplam Okunma: 110 (Önbellek Kullanılıyor) | Son Görüntülenme: 15.06.2019

Konuya Yorum Yapabilirsiniz.

Yorum Yapabilirsiniz