Türkiye den yurt dışına petrol satışı başlyor - SanalAlemci

Türkiye den yurt dışına petrol satışı başlyor

Cuma, Mart 21, 2014 10:23
Türkiye den yurt dışına petrol satışı başlyor
Türkiye den yurt dışına petrol satışı başlyor 4/5 (80%) 12 Oy

Kuzey Irak petrolündeki 3′lü düğüm, bu ay sonu bitecek. Petrolü daha fazla depolama imkânı kalmayan Türkiye, Irak merkezi hükümetinin onayı olmasa da yurtdışına ihraç için düğmeye basacak.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Ceyhan’da biriken Kuzey Irak petrolü için 2.5 milyon varillik depolama kapasitesinin nisandan önce dolacağını, bu aşamadan sonra petrolün yurtdışına satışına başlanabileceğini söyledi.

Ceyhan’da bugüne kadar 1 milyon 350 bin varil petrol depolandı. Yıldız, ”Petrol 2.5 milyon varile çıkınca ve anlaşılamazsa Tüpraş alır mı?” sorusu üzerine, ”Tüpraş olamasa da başka alıcıları da olur” dedi.

BANKA İŞİ ÇÖZÜLMEDİ

Petrol parasının hangi bankaya yatırılacağı tartışmasının bitmediğini belirten Yıldız, şunları söyledi:

“En önemli konu bu diyebiliriz. Merkezi Irak diyor ki; ‘Ben SOMO (Irak petrol şirketi) aracılığı ile bu ihracatımı yapayım, paranın tasarrufu da Amerika üzerinden bende olsun’. Kuzey Irak; ‘Bunun sevkiyatını KOMO (Kürt yönetimi petrol şirketi) üzerinden ben yapayım, çünkü genel bütçeden para alamıyorum. Banka için de ‘Türkiye’deki bankalar’ diyor.”

Yıldız, Kırım’daki durumun Türkiye ile Rusya arasındaki enerji projelerini etkileyip etkilemeyeceği sorusu üzerine, “Siyaseten bunun tırmandırılmaması lazım. Tırmanıyorsa tabii ki bazı projelere etkisi, yansımaları olacaktır” dedi.

Bir önceki yazımız olan Boeing 787'ler için son rapor! bu uçaklar güvenlimi işte detaylar başlıklı makalemizde boeing güvenlimi ?, boeing raporu ve boeing uçakları hakkında bilgiler verilmektedir.

Toplam Okunma: 151 (Önbellek Kullanılıyor) | Son Görüntülenme: 22.11.2019

Konuya Yorum Yapabilirsiniz.

Yorum Yapabilirsiniz