Türkçe Ezan Nasıl Okunuyordu? Türkçe Ezan Hakkında Bilgiler.. - SanalAlemci

Türkçe Ezan Nasıl Okunuyordu? Türkçe Ezan Hakkında Bilgiler..

Pazar, Eylül 22, 2013 12:15
Türkçe Ezan Nasıl Okunuyordu? Türkçe Ezan Hakkında Bilgiler..
Türkçe Ezan Nasıl Okunuyordu? Türkçe Ezan Hakkında Bilgiler.. 3.6/5 (72%) 10 Oy

Türkçe Ezan nasıl başladı,Ezan-ı Şerif hangi yıllar arası kim tarafından ve neden Türkçe olarak okutuldu,Türkçe Ezan ilk kez nerede hangi tarihte hangi camiide ve kim tarafından okundu,Ezan hangi yılda tekrar Arapça olarak okunmaya başlandı,Ezan Türkçe olarak nasıl okunuyordu sözleri nasıldı,Türkçe Ezan metni,Türkçe Ezan okunması hakkında bilgiler..
1932-1950 Yılları Arasında Türkiye’de 18 Yıl Ezan İşte Böyle Okundu!

Arapça Ezan uygulaması Atatürk döneminde başladı hapis ve para cezası olarak yasalaşması ise 1941 yılında oldu.İsmet inönünün cumhurbaşkanlığı döneminde karar verilmişti.Artık Ezanı Arapça okumak doğrudan suç kapsamındaydı..
Türkçe Ezan ilk kez, 29 ocak 1932′de hafız Rıfat tarafından Fatih camii minaresinde işte böyle okunmuştu; (Videolar ve diğer bilgiler aşağıda)

TÜRKÇE EZAN METNİ
TANRI ULUDUR (4 KEZ)
ŞÜPHESİZ BİLİRİM BİLDİRİRİM TANRIDAN BAŞKA YOKTUR TAPACAK (2 KEZ)
ŞÜPHESİZ BİLİRİM BİLDİRİRİM TANRINI ELÇİSİDİR (2KEZ)
HAYDİN NAMAZA (2 KEZ)
HAYDİN FELAHA (2 KEZ)
TANRI ULUDUR (2 KEZ)
TANRIDAN BAŞKA YOKTUR TAPACAK (2 KEZ

1950: DP Tek Başına İktidar – Ezan Nasıl Aslına Döndü…
15 Mayıs 1950 sabahı Demokrat Parti’nin (DP) kurulmasıyla Merhum Adnan Menderes Sayesinde Ezan-ı Şerif Tekrar Arapça okunmaya başlandı şükürler olsun..

Nur içinda yat Adnan Menderes..Mekanın cennet olsun..(Âmin)

Arapça Ezan-ı Şerif (Mekke Ezanı) Sesli Dinlemek ve İndirmek İçin Tıklayınız [Download]

Bir önceki yazımız olan Kayıp nüfus cüzdanı kabusuna son ! İşte detaylar.. başlıklı makalemizde Artık Nüfus cüzdanınız kaybolursa bloke olacak!, Kimliğiniz kaybolursa artık çok korkmaya gerek yok ! İşte haberin detayları ve Kimlik'te (Nüfus cüzdanında) yeni dönem! bloke hakkında bilgiler verilmektedir.

Toplam Okunma: 1.556 (Önbellek Kullanılıyor) | Son Görüntülenme: 21.10.2019

Konuya Yorum Yapabilirsiniz.

Bir Yorum Yapılmış “Türkçe Ezan Nasıl Okunuyordu? Türkçe Ezan Hakkında Bilgiler..”

Yasal Uyarı: Bu bölümde yer alan kullanıcı yorumları sanalalemci.com ve sahiplerinin görüşlerini ifade etmez, bu yorumlardan sanalalemci.com ve sahipleri sorumlu tutulamaz. Her yorum o yorumu yazan kullanıcının sorumluluğundadır.
  1. Anonim Diyor ki:

    Eylül 26th, 2013 at 18:11

    Rahmetli Adnan Menderes, ezanı asli diline orjinali Arapça’ya döndürdüğü için ölümünden sonra da halk tarafından unutulmadı..Unutulmazda.. O dönemi yaşayan insanlar Menderes’i her zaman büyük bir minnet ve şükranla andılar..Allah rahmet eylesin mekanı cennet olsun Adnan Menderes ve yol arkadaşlarının..

Yorum Yapabilirsiniz