Torba Yasası Nedir? Torba Yasasında Neler Var? Bağkur Affı 2014 GSS Affı - SanalAlemci

Torba Yasası Nedir? Torba Yasasında Neler Var? Bağkur Affı 2014 GSS Affı

Perşembe, Ocak 30, 2014 14:04
Torba Yasası Nedir? Torba Yasasında Neler Var? Bağkur Affı 2014 GSS Affı
Torba Yasası Nedir? Torba Yasasında Neler Var? Bağkur Affı 2014 GSS Affı 4.5/5 (90%) 14 Oy

2014 – Torba yasası kimleri sevindirecek? Torba yasada neler olacak? Binlerce kişinin merak ettiği sorular cevabını bekliyor..

30 Ocak 2014 Perşembe

Milyonlarca kişi bu ay Meclis’te görüşülmesi beklenen torba yasa tasarısına kilitlendi. Genel Sağlık Sigortası ve Bağ-Kur prim borcu olanlara af ve yapılandırma, taşeron işçilere yönelik iyileştirme, çocuk teşviği, 4C’liye kadro, 2000 yılı ve sonrasında emekli olanlara intibak gibi çok sayıda düzenlemenin yer almasının beklediği torba tasarıdan müjdeler çıkmaya devam ediyor. Evde yakınına bakanlara sigorta ve emeklilik yolu açılıyor. Çalışan kadınlara da her ay 300 lira kreş yardımı gündemde. PRİM ÖDENECEK
Evde bakıma muhtaç yakını olup da evinde bu kişilere bakan yaklaşık 400 bin kişiye ‘evde bakım parası’ adı altında her ay net asgari ücret kadar para veriliyor. Edinilen bilgiye göre; şimdi torba yasa tasarısı ile bu kişilerin, Sosyal Güvenlik Kurumu’na her ay asgari ücret üzerinden prim ödenerek, emekli olmaları da sağlanacak. Ancak evde yakınına bakanların primini kendilerinin mi devletin mi yatıracağı netleşmedi. Ancak evde bakım parası alabilmek için ailede kişi başı gelirin asgari ücretin 3′te 1′inden az olması şart. Geliri olmayan evde bakım yapana prim yükü getirilmesi beklenmiyor. Primleri devletin ödemesi ya da orta yol bulunması seçenekler arasında gösteriliyor.

KREŞLER ÇOĞALACAK
Torba yasa tasarısı ile bir müjde de çalışan annelere geliyor. Geniş kapsamlı çocuk teşviği paketine kreş yardımı da ekleniyor. Edinilen bilgiye göre; çalışan kadınlara her ay 300 lira kreş yardımı gündemde. Ayrıca kreş açmak isteyenlere de çok sayıda kolaylık geliyor. Böylece kreş sayısı artacak.

YAŞLI VE ENGELLİYE HARÇLIK GELİYOR
Engellilere ve yaşlılara şahsi giderlerini karşılayabilmeleri için her yıl belirlenecek miktar üzerinden harçlık verilecek.

NELER VAR?
Torba yasa tasarısında yer alması planlanan bazı düzenlemeler şöyle:
* Genel Sağlık Sigortası borcu olan yaklaşık 4 milyon kişiye af ve yapılandırma imkanı geliyor.
* Bağ-Kur prim borcu olan yaklaşık 3 milyon kişiye af ve yapılandırma imkanı sağlanacak.
* Taşeron işçilerinin yıllık izin, kıdem tazminatı, maaş gibi sıkıntılarını çözmeye yönelik düzenleme yapılacak.
* 2000 yılı ve sonrasında emekli olanlara intibak konusu karara bağlanacak. Anlaşma sağlanırsa, intibak zammının tasarıya eklenmesi bekleniyor.
* 4C’lilere kadro konusunda anlaşmaya varılırsa, bu konu da tasarıya eklenecek.
* Doğum yapan kadına iş güvencesi, prim desteği, esnek çalışma seçeneği ve muayene izni gibi önemli destekler sağlanıyor.
* 3 çocuk yapan kadına 6 yıl borçlanma hakkı veriliyor. Borçlanma için çocukların sigorta tescil tarihinden sonra doğmuş olması şartı kaldırılıyor.

10.4 milyon emekli, ek gelir yaratacak banka promosyonunu merak ediyor. Özel bankalarla da masaya oturulması planlanırken, emekliler hızlı sonuç alınmasını bekliyor

Emekliye ek gelir

İntibak ve promosyon, emeklilerin gündemine oturdu. 2000 yılından sonra emekli olanlara yönelik intibak düzenlemesinin torba yasa tasarısına eklenmesi beklenirken; tüm emeklilere banka promosyonu verilmesi için de çalışmalar sürüyor. Memurlar gibi banka promosyonu almak isteyen 10.4 milyon emekli, bir an önce sonuca ulaşılmasını bekliyor. Gözler, emeklilerin promosyon alması için devreye giren Çalışma Bakanlığı’na çevrilmiş durumda.

KAMPANYALAR VAR
Çalışma Bakanlığı’nın, promosyon konusunda kamu bankalarının yanı sıra özel bankalarla da masaya oturması gündemde. Emeklileri çekmek için kampanyalara hız verilmesi, özel bankaların promosyon konusuna sıcak baktığını gösteriyor. Özel bankalar, emekliler için birbirleriyle rekabet halinde. Pek çok banka, maaşlarını kendilerine taşıyan emeklilere yıllık 200 liraya varan para ya da puan veriyor.

HEYECANLI BEKLEYİŞ
Emekliler için iki alternatif konuşuluyor. İlkine göre; tüm emekliler ya kamu bankalarından ya da özel bankalardan promosyon alacak. İkinci alternatif ise memur emeklilerine kamu bankalarının, SSK ve Bağ- Kur emeklilerine ise özel bankaların promosyon ödemesi yapması. Sonucu merak içinde bekleyen emekliler, TAKVİM’e şunları anlattı: “Promosyonu kimin vereceği önemli değil. Yeter ki beklediğimiz kadar promosyon alabilelim. Bir süredir hiçbir açıklama gelmiyor. Merak içerisindeyiz. Kısa sürede müjdeli haberin verilmesini istiyoruz.”

İNTİBAK UMUDU VAR
TAKVİM’i arayan emekliler, promosyonun yanında, bu yıl yeni bir intibak yasasını da beklediklerini ifade ediyor. Aynı şartlarda çalıştıkları ve emekli oldukları arkadaşlarından farklı maaş aldıklarını savunan emekliler, 2000 yılı ve sonrası için çıkartılacak bir intibak düzenlemesi ile bu adaletsizliklerin giderileceğini belirtiyor. Kaynak: www.haberaktuel.com/torba-yasa-torba-yasasi-torba-yasada-neler-var-bagkur-affi-genel-af-2014-gss-affi-2014-haberi-843203.html

Bir önceki yazımız olan Adres Sorgulama-Yerleşim Yeri Doğrulama başlıklı makalemizde Adres Kayıt Sorgulama, Adres Kayıt Sorgulamak için ve Adres Sorgulama İşlemi hakkında bilgiler verilmektedir.

Toplam Okunma: 921 (Önbellek Kullanılıyor) | Son Görüntülenme: 04.03.2020

Konuya Yorum Yapabilirsiniz.

Yorum Yapabilirsiniz