Teravih Namazı ! Ramazan Ay’ı ve Teravih Namazı - SanalAlemci

Teravih Namazı ! Ramazan Ay’ı ve Teravih Namazı

Salı, Ağustos 4, 2009 9:36
Teravih Namazı ! Ramazan Ay’ı ve Teravih Namazı 4.5/5 (90%) 2 Oy

Teravih Namazı ile ilgili bilgiler..

Peygamber Efendimiz (s.a.v.) “Allah teala ramazan ayında orucu farz kıldı.” buyurmuştur. Hz. Aişe (r.a.) der ki Rasulullah (s.a.v.) mescide geceleyin namaz kıldı.

2011 RAMAZAN ÖZEL (Tıklayınız)

Ertesi gün sabah olunca Müslümanlar bunu bir birlerine anlattılar. İkinci gece Müslümanlar önceki gecekinden ziyade mescidde toplandılar. Rasulullah (s.a.v.) mescide çıkıp onlara teravih namazı kıldırdı. Sabahleyin bunu cemaate anlattılar. Üçüncü gece cemaat daha da çoğaldı. Rasulullah (s.a.v.) onlara çıkıp teravih namazı kıldırdı. Dördüncü gece mescit cemaati alamayacak bir hale gelmişti. Rasulullah (s.a.v.) teravih namazı kıldırmak için cemaatin yanına çıkmadı. Cemaatten bazıları namaz için toplandıklarını Rasulullah’a hatırlatmak istedilerse de Rasulullah (s.a.v.) sabah namazına kadar onların yanına çıkmadı. Sabah namazını kıldıktan sonra cemaate döndü, şahadet getirdi ve “Malumunuz olsun ki sizin, cemaatle teravih kılmak hususunda yaptığınızı gördüm. Beni, sizin yanınıza çıkmaktan alıkoyan ancak bu namazın size farz kılınacağı sizin de, onun edasında acze düşeceğiniz, günaha gireceğiniz hakkındaki korkumdur.” Dedi.

Hz. Ömer (r.a.) devrine kadar. Teravih namazı, evlerde ve mescitlerde kılınırdı. Bir gün Hz. Ömer (r.a.) mescide çıkmıştı. Müslümanlar orada kendi başlarına ve dağınık bir halde teravih namazı kılmakta idiler. Kimi yalnız başına kılıyor kimi de birkaç kişiye kıldırıyordu. Hz. Ömer (r.a.) onları bu halde görünce “Ben bunları bir kari’in imamın başına toplasam daha iyi olur” dedi. Ertesi gece cemaati Übey b. Ka’b (r.a.)’ın arkasın topladı. Hz. Ömer (r.a.) bir başka gece mescide çıkıp halkın Übey b. Ka’b'la (r.a.) ile birlikte teravih namazı kıldıklarını görünce “Ne güzel oldu! buyurdu. Hz. Ali (r.a.) hilafeti devrinde camilerin kandillerle süslenmiş ve Müslümanların cemaatle teravih namazı kıldıklarını görünce Hz. Ömer’e (r.a.) “Bizim mescitlerimizi nurlandırdığı gibi Allah Teala da Ömer’in kalbini nurlandırsın.” diye dua etmiştir.

Hz. Übey bin Ka’b (r.a.) teravih namazını yirmi rekât kıldırmıştır. Raşit halifelerin sünneti de Peygamber Efendimizin (s.a.v.) sünneti gibidir. Nitekim Peygamber Efendimiz (s.a.v.) “Benim ve Raşit halifelerimin sünnetine tabi olunuz.” Buyurmuşlardır.

Bir önceki yazımız olan Bayram Namaz'ı Nasıl Kılınır..? Bayram Namazı Kılmak ! başlıklı makalemizde bayram namazı, Bayram namazı farz mıdır Bayram namazı hakkında bilgiler.. ve bayram namazı hakkında hakkında bilgiler verilmektedir.

Toplam Okunma: 577 (Önbellek Kullanılıyor) | Son Görüntülenme: 20.03.2020

Konuya Yorum Yapabilirsiniz.

4 Yorum Yapılmış “Teravih Namazı ! Ramazan Ay’ı ve Teravih Namazı”

Yasal Uyarı: Bu bölümde yer alan kullanıcı yorumları sanalalemci.com ve sahiplerinin görüşlerini ifade etmez, bu yorumlardan sanalalemci.com ve sahipleri sorumlu tutulamaz. Her yorum o yorumu yazan kullanıcının sorumluluğundadır.
 1. SanalAlemci » Blog Archive » Bu Kategorideki Konular; NAMAZ ÖZEL Diyor ki:

  Nisan 8th, 2011 at 13:42

  [...] Teravih Namazı ! Ramazan Ay’ı ve Teravih Namazı Hakkında [...]

 2. SanalAlemci » Blog Archive » RAMAZAN 2011 – Tüm Merak Ettiklerinizin Cevabı Burada! Diyor ki:

  Temmuz 21st, 2011 at 06:18

  [...] RAMAZAN AYI ve TERAVİH NAMAZI HAKKINDA [...]

 3. SanalAlemci » Blog Archive » Oruca Nasıl ve Ne Zaman Niyet Edilir? Diyor ki:

  Ağustos 1st, 2011 at 06:47

  [...] RAMAZAN AYI ve TERAVİH NAMAZI HAKKINDA [...]

 4. 2013 Türkiye ve Dünya Ülkeleri Ramazan İmsakiyesi İftar Saatleri - SanalAlemci Diyor ki:

  Temmuz 5th, 2013 at 16:36

  [...]RAMAZAN AYI ve TERAVİH NAMAZI HAKKINDA BİLGİLER TERAVİH NAMAZI NEDİR VE NASIL KILINIR? YAZILI VE SESLİ ANLATIM TERAVİH NAMAZI HAKKINDA MERAK [...]

Yorum Yapabilirsiniz