Teravih Namazı Nedir,Nasıl Kılınır? Videolu Ve Yazılı Anlatım - SanalAlemci

Teravih Namazı Nedir,Nasıl Kılınır? Videolu Ve Yazılı Anlatım

Perşembe, Ağustos 27, 2009 11:09
Teravih Namazı Nedir,Nasıl Kılınır? Videolu Ve Yazılı Anlatım 4.7/5 (94%) 18 Oy
Teravih Namazı Nasıl Kılınır? Teravih Namazı Kılınışı

Teravih Namazına nasıl niyet edilir? | Teravih namazı nasıl kılınır? |Teravih namazı kaç rekattır? | Teravih Namazı İçin Videolu ve Yazılı Anlatım

(Videolu anlatım aşağıdadır)

Teravih namazı kaç rekattır diye sorarsanız 20 rekattır. Ramazan ayında Teravih Namazına gitmek isteyenler ve gidenler için Teravih namazının nasıl kılınacağını ve kılnışını sizlere anlatmaya çalışalım;

Teravih namazı yatsı namazından sonra kılınır. Yatsıdan önce kılınması caiz değildir. Vitir namazı teravihten sonra kılınır.

Yirmi rek’at olan teravih namazı her iki rek’atın sonunda selâm verilerek kılındığı gibi, dört rek’atta bir selâm verilerek de kılınır. Her iki durumda da namaza devam edilir ve (20) yirmi rek’at tamamlanır.

2 Rek’at Olarak Teravih Namazının Cemaatle Kılınışı;

Yatsı namazının farzı ve son sünneti kılındıktan sonra teravih namazına başlanır.

Namazı kıldıracak imam:

Niyet ettim ALLAH rızası için teravih namazını kılmaya, bana uyanlara imam oldum” diye niyet ederek iftitah tekbirini alıp ellerini bağlar.
İmamın arkasında kılan cemaat de

“Niyet ettim ALLAH rızası için teravih namazını kılmaya, uydum imama”

diyerek niyet eder ve imamın tekbirinden sonra “ALLAHü Ekber” diyerek tekbir alır ve ellerini bağlar.
Bundan sonra imam ve cemaat gizlice

Sübhaneke”yi okur. Sübhaneke’nin okunması bitince (cemaat ayakta başka bir şey okumaz, sadece imam Fatiha’yı bitirince gizlice “amin” der.) İmam gizlice Eûzü-Besmele, açıktan fatiha ve bir sûre okur. Cemaatle birlikte rükû ve secdeleri yaptıktan sonra ikinci rek’ata kalkılır.

Burada yine imam gizlice besmele, açıktan fatiha ve bir sûre okuyup cemaatle birlikte rükû ve secdeleri yaparak oturulur.

Bu oturuşta imam ve cemaat Ettehıyyatü, ALLAHümme salli, ALLAHümme bârik ile Rabbena âtina… duasını okuyarak selâm verirler. Böylece iki rek’at kılınmış olur.

Ayağa kalkılarak tarif ettiğimiz şekilde ikişer rek’at kılınmaya devam edilerek yirmi rek’at teravih namazı tamamlanmış olur. Bundan sonra üç rek’atli vitir namazı da cemaatle kılınır.

2 rek’at Olarak Teravih Namazının Tek Başına Kılınışı;

“Niyet ettim ALLAH rızası için teravih namazını kılmaya” diyerek niyet edilir ve aynen sabah namazının iki rek’at sünneti gibi kılınır.

Yirmi rek’at tamamlanıncaya kadar ikişer rek’at kılınmaya devam edilir, teravih bitince de vitir namazı kılınır.

Dört Rek’at Olarak Teravih Namazının Cemaatle Kılınışı;

Namazı kıldıracak imam ve cemaat yukarıda tarif ettiğimiz gibi niyet ederek iftitah tekbirini alır ve ellerini bağlar.

İmam ve cemaat gizlice Sübhaneke’yi okuduktan sonra (Cemaat başka bir şey okumaz) İmam gizlice Eûzü-Besmele, açıktan fatiha ve bir sûre okuyup rükû ve secdeler yapılarak ikinci rek’ata kalkılır.

Burada imam gizlice Besmele’yi, açıktan fatiha ve bir sûre okuyup rükû ve secdeleri yapar ve otururlar. İkinci rek’atın sonundaki bu ilk oturuşta imam ve cemaat Ettehıyyatü, ALLAHümme salli ve ALLAHümme bârik’i okur ve üçüncü rek’ata kalkarlar.

Üçüncü rek’atın başında hem imam, hem de cemaat gizlice sübhaneke’yi okur.

Sonra imam gizlice Eûzü-Besmele, açıktan fatiha ve bir sûre okur. Sonra rükû ve secdeleri yaparak dördüncü rek’ata kalkarlar.

İmam gizlice Besmele’yi, açıktan da fatiha ve bir sûre okuyarak yine rükû ve secdeler yapılıp oturulur.

Bu oturuşta da imam ve cemaat Ettehıyyatü, ALLAHümme salli, ALLAHümme bârik ile Rabbenâ âtina… duasını okuduktan sonra selâm verirler.

Böylece teravih namazının ilk dört rek’atı kılınmış olur.

Bundan sonra ayağa kalkılarak tıpkı tarif ettiğimiz gibi dörder rek’at kılınmaya devam edilir. Beş defa dört rek’at kılınınca yirmi rek’at teravih namazı tamamlanır.

Sonra da yine cemaatle vitir namazı kılınır.

Dört Rek’at Olarak Teravihin Tek Başına Kılınışı;

“Niyet ettim ALLAH rızası için teravih namazını kılmaya” diye niyet edilir ve aynen ikindi namazının sünneti gibi kılınır.

Aradaki fark sadece niyetin değişik olmasıdır. Böylece dörder rek’at kılınarak yirmi rek’at tamamlanır. Bunun peşinden de vitir namazı kılınır.

Allah kıldığımız namazlarımızı kabul etsin.. (Amin)

TERAVİH NAMAZININ ÖZELLİKLERİ NELERDİR? VİDEOLU ANLATIM;

Bir önceki yazımız olan Kentgaz ''Denizli'' Doğalgaz başlıklı makalemizde borç sorgulama Denizli kentgaz, denizli kent gaz arıza ve Denizli kentgaz hakkında bilgiler verilmektedir.

Toplam Okunma: 1.540 (Önbellek Kullanılıyor) | Son Görüntülenme: 09.01.2019

Konuya Yorum Yapabilirsiniz.

4 Yorum Yapılmış “Teravih Namazı Nedir,Nasıl Kılınır? Videolu Ve Yazılı Anlatım”

Yasal Uyarı: Bu bölümde yer alan kullanıcı yorumları sanalalemci.com ve sahiplerinin görüşlerini ifade etmez, bu yorumlardan sanalalemci.com ve sahipleri sorumlu tutulamaz. Her yorum o yorumu yazan kullanıcının sorumluluğundadır.
 1. SanalAlemci » Blog Archive » RAMAZAN 2011 – Tüm Merak Ettiklerinizin Cevabı Burada! Diyor ki:

  Temmuz 21st, 2011 at 06:22

  [...] TERAVİH NAMAZI NEDİR VE NASIL KILINIR? YAZILI VE SESLİ ANLATIM [...]

 2. SanalAlemci » Blog Archive » Oruca Nasıl ve Ne Zaman Niyet Edilir? Diyor ki:

  Ağustos 6th, 2011 at 12:16

  [...] TERAVİH NAMAZI NEDİR VE NASIL KILINIR? YAZILI VE SESLİ ANLATIM [...]

 3. SanalAlemci » Blog Archive » Çocuk ve Ramazan Diyor ki:

  Ağustos 13th, 2011 at 09:39

  [...] neler neler yemek ister. O gün büyümüstür. Öyleyse, babasinin gittigi yere gitmelidir. Camiye, teravih namazina… Arka saflardaki çocuklarin kikirdamalarini, ön saftaki çocuklar merak eder. Büyükler [...]

 4. 2013 Türkiye ve Dünya Ülkeleri Ramazan İmsakiyesi İftar Saatleri - SanalAlemci Diyor ki:

  Haziran 17th, 2015 at 23:36

  [...] 2015 YILI DİNİ GÜNLER LİSTESİ İÇİN TIKLAYINIZ RAMAZAN AYI ve TERAVİH NAMAZI HAKKINDA TERAVİH NAMAZI NEDİR VE NASIL KILINIR? YAZILI VE SESLİ ANLATIM TERAVİH NAMAZI HAKKINDA MERAK ETTİKLERİNİZ – SORU VE CEVAPLARI ORUÇLA İLGİLİ [...]

Yorum Yapabilirsiniz