TC Kimlik No Ve Mernis Projesi Hakkında; - SanalAlemci

TC Kimlik No Ve Mernis Projesi Hakkında;

Perşembe, Ağustos 6, 2009 2:40
TC Kimlik No Ve Mernis Projesi Hakkında; 3.7/5 (73%) 6 Oy

Mernis Projesi ve TC Kimlik Numarası Hakkında Bilgiler;

 • MERNİS’in (Merkezi Nüfus İdaresi Sistemi) amaçları; Nüfus kayıtlarının bilgisayar ortamına aktarılarak ilçe nüfus veri tabanlarının oluşturulması ve hizmetin modernizasyonu sağlamak.
 • Nüfus hizmetlerinin ilçelerde bilişim teknolojileri kullanılarak verilmesini; ilçe nüfus veri tabanlarını Merkezde bütünleştirilerek Merkezi Nüfus Veri Tabanını kurulmasını gerçekleştirmek.
 • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarına birer kimlik numarası verilmesini sağlamak.
 • Kimlik numaraları aracılığıyla, kamu ve özel kesim bilişim projeleri arası kişi bilgileri alışverişinin, kişilerin biricik tanımlandığı bir alt yapı üzerinde çevrim-içi (on-line) yürütülmesini sağlamak.
 • Nüfus istatistiklerinin bilişim teknolojileri ile daha sağlıklı elde edilmesini sağlamak.
 • Kimlik bilgilerini kamu kurum ve kuruluşları ile kamu hizmeti veren kurumlarla paylaşarak hizmet akışını hızlandırmak, güvenilir hale getirmek ve vatandaşlarımızın hizmetlerini kolay, hızlı ve güvenilir olarak almasını sağlamak,
 • Bürokrasiyi azaltıcı, devletle vatandaşı yakınlaştırıcı bir hizmet güvenliği sağlamak.
 • Ayrınıtlı bilgi için: http://www.nvi.gov.tr
 • Bir önceki yazımız olan TC Kimlik Numarası Sorgula - ''Vatandaşlık Kimlik No'' başlıklı makalemizde Kimlik numaramı nasıl öğrenirim, kimlik numarası öğren ve Nufüs cüzdanı TC kimlik numarası öğren hakkında bilgiler verilmektedir.

  Toplam Okunma: 748 (Önbellek Kullanılıyor) | Son Görüntülenme: 17.06.2019

  Konuya Yorum Yapabilirsiniz.

  2 Yorum Yapılmış “TC Kimlik No Ve Mernis Projesi Hakkında;”

  Yasal Uyarı: Bu bölümde yer alan kullanıcı yorumları sanalalemci.com ve sahiplerinin görüşlerini ifade etmez, bu yorumlardan sanalalemci.com ve sahipleri sorumlu tutulamaz. Her yorum o yorumu yazan kullanıcının sorumluluğundadır.
  1. SanalAlemci » Vatandaşı Bekleyen Büyük Tehlike ! Diyor ki:

   Haziran 1st, 2012 at 10:44

   [...] adresini nüfus müdürlüklerine bildirmeyenler veya güncellemeyenlerin, bundan böyle MERNİS adreslerine yapılacak her türlü tebligat geçerli olacak. Bu durumda bulunanlar büyük hak [...]

  2. 2013 – 2014 İlk ve Ortaokul Kayıt İşlemleri Tamamlandı ! Tıklayın Öğrenin! - SanalAlemci Diyor ki:

   Temmuz 31st, 2013 at 11:52

   [...] yılı için bütün resmi okulların 1. ve 5. sınıflarına öğrenci kayıtları, çocukların MERNİS bilgileri esas alınarak ikametgahlarına en uygun okula, herhangi bir başvuru olmaksızın, [...]

  Yorum Yapabilirsiniz