Su çiçeği nasıl tedavi edilir? - SanalAlemci

Su çiçeği nasıl tedavi edilir?

Cumartesi, Haziran 11, 2011 3:40
Su çiçeği nasıl tedavi edilir? 3.6/5 (73%) 19 Oy
Su çiçeği tedavisi..

Su çiçeği selim bir hastalıktır ve viral bir enfeksiyondur. Antibiyotik gerektirmez. Non-steroid antiflematuar ilaçlar genelde bakteriyel enfeksiyon riskini artırdığı için, tedavide ateş için parasetamol dışında ilaç kullanılmaz.

Su çiçeği hastalığının seyri sırasında, Reye Sendromu’nu artırdığından aspirin kullanılmaz. Parasetamol dışında kaşıntıya yönelik antihistaminik ilaçlar kullanılmaktadır. Bu ilaçlar ağızdan alınabilir veya cilde sürülebilir.

Ne yapmalı?

Su çiçeği geçirmekte olan bir çocuğun çok sıcak ortamda bulunmamasında fayda var çünkü terlediği zaman kaşıntısı artar. Çocuğa hafif banyolar yaptırılabilir. Banyo, kaşıntıyı ve enfeksiyon riskini engeller. Yani tedavide spesifik bir ilacımız yok. Sportif tedavi dediğimiz ateş düşürücü, kaşıntıya yönelik tedavi ve beslenmesinin iyi düzenlenmesi yeterlidir.

Ancak bazı spesifik durumlarda, çocuklarda virüse yönelik ilaç kullanılabilir, ama normal bir çocukta kullanımına ihtiyaç yoktur. Çocukta kortikosteroid kullanımı varsa, sürekli aspirin kullanımı varsa, kemoterapi görüyorsa ya da belli bir yaştan sonraki çocuklarda daha ağır seyretme ihtimali olduğu için virüse yönelik ilaç kullanılabiliyor.

Su çiçeği nasıl ilerliyor?

Su çiçeği hastalığında döküntü dönemi genelde 7 gün sürer. Tedavide 1-3 gün süren ateş için ateş düşürücü kullanırız. 7-10 gün süren bir kaşıntı için antihistaminik bir ilaç kullanılabilir.

Su çiçeğinin bulaşıcılığı döküntü ortaya çıkmadan bir hafta önce, döküntü çıktıktan sonra da 1 hafta sürmektedir. Yani lezyonların tamamı kuruyana kadar su çiçeği olan bir çocuk bulaşıcıdır.

Çocuk okula gidiyorsa

Su çiçeği temasla ve solunum yoluyla bulaşmaktadır. Bu dönem içinde çocuğun istirahat etmesi, yuvaya gidiyorsa yuvadan, okula gidiyorsa okuldan uzaklaştırılması diğer arkadaşlarına bulaştırmaması açısından önemli. Yani istirahat ettiği dönemde semptomuna yönelik tedavi yapıyoruz. Şikayetleri olduğu sürece şikayetlerine göre tedavi yapıyoruz. Tedavi süresi döküntü ortaya çıktıktan sonra bir haftadır.

Uzmantv

SU ÇİÇEĞİ HASTALIĞI VE KORUNMA YOLLARI
SU ÇİÇEĞİ YETİŞKİNLERDE GÖRÜLÜR MÜ?
SU ÇİÇEĞİ AŞISI HASTALIĞA YAKALANMAYI ENGELLER Mİ?
SU ÇİÇEĞİ SONRASINDA LEKE VEYA İZ KALIR MI?
SU ÇİÇEĞİ HASTALIĞI NASIL TEDAVİ EDİLİR?
SU ÇİÇEĞİ HASTALIĞININ BELİRTİLERİ NELERDİR?

Bir önceki yazımız olan Polat Alemdar Ve Sünger Bob-Komik Video İzle başlıklı makalemizde Komik Video İzle, Polat Alemdar Ve Sünger Bob ve Polat Alemdar Ve Sünger Bob kaca kafalar hakkında bilgiler verilmektedir.

Toplam Okunma: 3.869 (Önbellek Kullanılıyor) | Son Görüntülenme: 08.02.2020

Konuya Yorum Yapabilirsiniz.

Bir Yorum Yapılmış “Su çiçeği nasıl tedavi edilir?”

Yasal Uyarı: Bu bölümde yer alan kullanıcı yorumları sanalalemci.com ve sahiplerinin görüşlerini ifade etmez, bu yorumlardan sanalalemci.com ve sahipleri sorumlu tutulamaz. Her yorum o yorumu yazan kullanıcının sorumluluğundadır.
  1. SanalAlemci » Blog Archive » Su Çiçeği Hastalığı ve Korunma Yolları ! Diyor ki:

    Haziran 18th, 2011 at 13:57

    [...] Suçiçeğinin tedavisi var mıdır? [...]

Yorum Yapabilirsiniz