Stari Most (Mostar Köprüsü) - SanalAlemci

Stari Most (Mostar Köprüsü)

Pazartesi, Temmuz 30, 2012 17:48
Stari Most (Mostar Köprüsü)
Stari Most (Mostar Köprüsü) 4.4/5 (88%) 26 Oy

Bosna-Hersek’teki tarihi Mostar köprüsü’nün hikayesi,Stari most,Mostar köprüsü hangi tarihte kimler tarafından kaç yılda yapıldı,Bosna savaşı Mostar köprüsü yapılışı yıkılışı ve yenilenmesi tarihi,Mostar köprüsü neden yıkıldı kimler yıktı,Mostar köprüsü restorasyonunu kimler hangi ülkeler yaptı,Mostar köprüsünün yıkılışı (video),Mostar köprüsü resimleri fotoğraflar,Mostar köprüsü hakkında merak edilenlerin cevabı..

OSMANLI’NIN DÜNYA MİRASI ”MOSTAR KÖPRÜSÜ”
Bosna-Hersek’teki ”Stari Most (Mostar Köprüsü)”

Geçtiğimiz yüzyılın en kanlı savaşlarından birinin yaşandığı Yugoslavya, Osmanlı kültürel mirasının bir bir yok oluşuna, binlerce Müslüman’ın dökülen kanlarına görgü tanıklığı etmiş bir ülke. Çoğumuzun hatırladığı bu savaşın unutulmaz görüntülerinden birisi de tarihi Mostar köprüsü..9 kasım 1993 yılında Ustasa adlı hırvat milislerin topçu ateşiyle yıkılan ”Mostar” köprüsü..

MOSTAR’IN DOĞUŞU

Kanuni Sultan Süleyman baş mimarı Sinan’ ı huzuruna çağırarak şöyle söylediği anlatılmaktadır: “Ey koca mimar! Batı’ da gittiğimiz en uç ilimiz Mostar’ da öyle bir köprü yaptırasın ki, bu güne kadar eşi benzeri görülmeye; bakan gözü gönlü fethede; Türk’ ün adını hatırlata, yaşata!
Bu fermanın üzerine Mimar Sinan ‘ın öğrencisi Mimar Hayreddin tarafından tasarlanan köprü, 9 yılda inşa edilmiş ve 1566 ‘da tamamlanmıştır.

4 metre genişliğinde, 30 metre uzunluğunda ve Neretva nehrinden 24 metre yükseklikteki köprü, dönemi için gelişmiş bir teknoloji ile inşa edilmiş olup günümüzde UNESCO tarafından dünya kültür mirasının bir parçası olarak kabul edilmiştir. Köprü, çevresindeki kente de adını vererek Mostar, Hersek bölgesinin ana kenti olmuş diyebiliriz.

saraybosna mostar köprüsü resmi

Rivayete göre Osmanlı Sultanı’nın Mimar Hayreddin ‘e “tahta destekler kaldırıldığında köprü yıkılırsa onu idam edeceğini söylediği” ve mimarın o gün kendi mezarını kazmaya başladığı anlatılır. Köprü sağlamlığını kanıtlarcasına ’429 yıl ‘ ayakta kalmayı başarmıştır.

Kentin erkeklerinin, nişanlılarına cesaretlerini kanıtlamak için düğün öncesinde köprüden Neretva nehrine atlamaları da köprünün ününe sanki ün katmıştır.

mostar köprüsünden atlayan erkekler

Mostar Köprüsünün iki ayağından birine ”Tara” diğerine ”Helebiye” adı verilir. Evliya Çelebi’nin de Tara adlı ayağının kulesinde (bu günkü devlet konukevi) üç ay kalarak seyahatnamesini yazdığı ve seyahatnamesinde nehrin bir yakasından diğerine uzanan, gökkuşağına benzettiği Mostar’ın gezdiği 16 imparatorluk içerisinde benzersiz bir yapı olduğunu belirtmiştir.

Mostar Köprüsü Yıkılışı ve Açılış Görüntüleri Video:

KÖPRÜ’NÜN YIKLIŞI

Köprüye ilk saldırı 1992′de Bosnalı Sırplar tarafından düzenlendi.Kasım 1993′te Hırvat tankları köprüye daha büyük bir zarar veren saldırılarına başladı. Kasım ayının sonunda ise köprü tamamen yıkıldı ve 456 kalıp taş Neretva’nın sularına gömüldü.

mostar köprüsü yıkılışı resim ve video

mostar köprüsü geçici köprü

RESTORASYON

Köprünün yeniden inşaatı için çalışmalar 1997 ‘de, UNESCO , Dünya Bankası , Avrupa Bankası ve başta Türkiye olmak üzere İtalya, Hollanda, Hırvatistan gibi ülkelerin bağışlarıyla eski haline uygun olarak yeniden başlamış olup, inşasını bir Türk firması gerçekleştirmiştir.

mostar köprüsü taşları su altından çıkarılırken

Önce köprünün temelleri sağlamlaştırılarak işe başlanmış, ardından nehre dökülen beyaz kireç taşları dalgıçlar tarafından kurtarılabildiği kadar kurtarılmıştır. Köprü yenilemesinde bu çıkartılan taşlardan örnek alınarak ve civardaki taş ocaklarından yenileri getirtilerek köprü yeniden inşa edilmiştir.

tarihi mostar köprüsü orjinal taşları

Kemerin sırtındaki kavisin estetiksel görünümünü sağlamak görüldüğü kadar basit olmamıştır. Taşlara yapboz parçaları gibi girinti ve çıkıntı şekilleri verilmiş olup, taşların birbirlerine sağlam kenetlenmeleri için dayanıklılığı kurşunla arttırılmış olan metal alışımdan faydalanılmıştır.
tarihi mostar köprüsü yapımı

mostar köprüsü grafik

KİLİT TAŞI

Osmanlı Mimarisinde ki önemli yerini her zaman koruyan kilit taşı için Osmanlı tekniklerinin aynısı kullanıldı. 30 metre uzunluğundaki, 20 metre yüksekliğindeki köprünün kemerindeki çalışma Haziran 2002′de başlamış olup 111 sıra taştan yapılan köprünün tamamlanma işareti olan 56. sıradaki kilit taşı, 26 Ağustos 2003′te yerine konulmuştu.
mostar köprüsü kilit taşı yerleştirme resimi

Türkiye bir milyon dolar yardım yaptı
Bu girişimin ardından Türkiye, Hırvatistan, Fransa, İtalya, Hollanda, Avrupa Konseyi ve Dünya Bankası’nın katkılarıyla köprü aslına sadık kalınarak yeniden inşa edildi.

Köprünün onarım projesi için toplam 20 milyon dolar harcandı, Türkiye proje için bir milyon dolar para yardımında bulundu.Türkiye’den ERBU inşaat firmasının yapımını üstlendiği Stari Most köprüsünün açılış töreni, büyük bir Türkiye gününe dönüştü.

Mostar sokaklarında Balkan ülkelerinden ve Avrupa ülkelerinden gruplar halinde gelen Türkler ellerinde Türk Bayrakları, köprü resimleriyle süslenmiş tişörtleriyle kenti bayram yerine çevirdiler.
mostar köprüsü yeni görünümü resim
mostar köprüsü fotoğrafları bosna hersek
stari most - mostar köprüsü resimleri
stari most - mostar köprüsü resimler
mostar köprüsü nün resimleri fotoğraflar
YENİ KÖPRÜ VE YENİ YAŞAM
Farklı iklim koşullarında farklı güzelliğe bürünen Mostar çoğumuzun hatırlayacağı gibi 2004 yılında gençlerin nehre atlayış gösterileri ve görkemli bir törenle açıldı. Bugün çok uluslu bir yönetim tarafından yönetilmekte olan bölgede Hırvatlar nehrin batısında, Müslümanlar doğusunda yaşamlarını sürdürmektedirler. Sırplar ise kente geri dönmediler .


Kaynaklar:IL GIORNALE DELL’ARCHITETTURA Dergisi 6 Nisan 2003 sayısı,
CNN TRAVELLER 4 /2003 ,

http://www.gen-eng.florence.it

uted.org

Bir önceki yazımız olan Erken Seçime Başbakan Erdoğan'dan Yeşil Işık! başlıklı makalemizde 2014 yerel seçimleri öne mi çekiliyor? Seçimler ne zaman?, Mart 2014 yerel seçimlerin 6 ay öne çekilmesi haberi ve Yerel seçimler hep sonbaharda yapılacak hakkında bilgiler verilmektedir.

Toplam Okunma: 3.386 (Önbellek Kullanılıyor) | Son Görüntülenme: 19.10.2019

Konuya Yorum Yapabilirsiniz.

Yorum Yapabilirsiniz