Sözleşme imzalamadan önce dikkat! - SanalAlemci

Sözleşme imzalamadan önce dikkat!

Salı, Nisan 5, 2011 13:54
Derecelendir

Kredi kartları başta olmak üzere telefon ve internet başvuru sözleşmeleri de dahil, bir çok sözleşmeyi okumadan imzalamayın!

Ekonomist Mehmet Cavlı, başta bankaların kredi kartı başvuru formları olmak üzere telefon ve internet sözleşme formlarına kadar bir çok sözleşmenin içeriğinde müşteriyi bağlayıcı maddeler bulunduğunu belirterek, vatandaşların bu tür sözleşmeleri imzalamadan önce çok dikkatli bir şekilde gözden geçirmelerinde büyük yarar olduğunu ifade etti.

Cavlı, yaptığı yazılı açıklamada, bankaların sözleşmelerinde yer alan kart ücretlerinin sözleşmelerde yazılı olduğunu, faiz, komisyon, ücret ve diğer masrafları imzayı atan müşteri tarafından taahhüt edildiğini belirtti.

Bankanın rehin, takas ve mahsup işlemleri, hesap özetleri ve birçok konuda kendilerini doğrudan yetkili kılan sözleşmeyi müşterilerine imzalattığını ifade eden Cavlı, bankanın alacaklarını yurt içi veya yurt dışında dilediği yere müşterinin onayına gerek olmaksızın devir edebileceğine dair hükümlerin de bu sözleşmelerde yer aldığını kaydetti.

Bu tür sözleşmelerin telefon, internet, doğalgaz ve benzeri aboneliklerde de uygulandığına işaret eden Cavlı, ”Hastanız ameliyat olacağı zaman, hasta olarak, ‘ameliyatın sorumluluğunu kabul ediyorum’ demek isteyen bir yazı da hastanelerde imzalatılıyor. Doktoru sorumluluktan kurtarabiliyorsunuz. Bütün sözleşmelerde hukuk ve kanun sözleşmeleri imzalatanların lehine düzenleniyor.

Yapılanlar doğru veya yanlış bilemiyoruz. Müşteri bütün maddeleri okusa zamanı yetmez. Okusa hukuki olarak anlayabileceğini de sanmıyorum. Bu nedenle bu tür sözleşmelerin ilgili yetkililerce müşteri hakkı ve hukuku yönünden gözden geçirilmesinde yarar var.” (AA)
Kaynak;Mynet

Bir önceki yazımız olan Kredi kartlarında yeni kurnazlık ! başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Toplam Okunma: 157 (Önbellek Kullanılıyor) | Son Görüntülenme: 02.02.2020

Konuya Yorum Yapabilirsiniz.

Yorum Yapabilirsiniz