Smart Fortress 2012 Fake (Sahte) AntiVirus Yazılımı ve Temizliği - SanalAlemci

Smart Fortress 2012 Fake (Sahte) AntiVirus Yazılımı ve Temizliği

Cumartesi, Mayıs 19, 2012 14:03
Derecelendir

Bugün nerden aklıma geldiyse (olacak olmalı ya) günlük tutma programı kurmak istedim ve hemen Google amca da aratıp ilgili programı buldum.Programın adı: ‘As-ya Günlük’
as-ya günlük programı
Açıklamalarda ve önizlemede gördüğüm kadarı ile güzel bir programa benziyordu.İyi dedim hemde Türkçe imiş boyutu da fazla büyük değil kurulumu da yok yer kaplamaz dedim ve programı indirdim.

Herzaman olduğu gibi Nod32 antivirüs programı ile indirdiğim dosyayı tarattım ve hiçbirşey görünmüyordu.

Smart Fortres 2012 Virüsü Hakkında
İyi,böcük falan da yokmuş, kullanmaya başlayayım dedim.Program, şifrenin unutulması halinde email adresimize şifre gönderiyormuş.Ne olur ne olmaz deyip internetin fişini de çektim. Programı çalıştırdım kullanıcı adı şifre mail adresi vs girdim.Deneme amaçlı birkaç birşeyler yazdım kaydet butonuna tıkladım.Programdan çıkış yaptım.Herşey normal görünüyordu..

Yaklaşık 10 dk sonra int fişini tekrar taktım ve siteyi de güncelleyeyim dedim.19 mayıs ile ilgili konu açmayı düşünüyordum.Tarayıcıyı başlattım (İE) fakat giriş sayfası şu şekildeydi: http://www.as-ya.com/arabul.html

Neyse, kullanıcı için hoş bir durum olmasa da adam emek vermiş reklamını yapmak istemiş,giriş sayfasını tekrar değiştiririm sorun değil dedim.

Bi kaç dakika sonra ‘Bluk’ diye bi ses geldi.Bu ses de neyin nesi dedim. Neyse aradan bikaç dakika daha geçti yine aynı ses..Sağ alt köşeye baktım ve bugüne kadar görmediğim bir simge..’Bu nerden çıktı yahu’ dedim kendi kendime.

Bahsettiğim simgeye tıkladım ve bi baktım ekranda tarama başladı! ‘Noluyo Yavv’ dedim ve şaşkın şaşkın öylece izlemeye başladım.Bizim davetsiz misafir ‘Smart Fortres 2012‘ harıl harıl tarama yapıyor ve yukarıdaki resimde görüldüğü gibi bisürü böcük buluyordu..! Yanılmıyorsam 37 tane virüs buldu (Güyâ) Yahu dedim kaçtane antivürüs ve temizlik prog vs var, bu virüsler ne ara girdi bu bilgisayara? Bu Smart Fortress ne zaman kuruldu? Bir anda şişmekler çaktı kafamda ‘Ahanda suçluyu buldum’ dedim. (Öyle olduğunu düşünüyorum)

As-ya Günlük‘ isimli günlük programını indirip kullanana kadar bir sorun yoktu çünkü bilgisayarımda..Hemen indirdiğim ‘As-ya Günlük’ isimli programı sileyim dedim.Fakat bu o kadar kolay olmadı..

As-ya Günlük dosyalarını silmek istediğimde hep aynı pencere çıkıyor (aşağı resimdeki ekran) bir türlü dosyalar silinmiyor..
smart fortrest
Neyse bi kaç farklı deneme sonunda As-ya Günlük dosyalarını çöp kutusuna yollamayı başardım.(O kadar çok deneme yaptım ki şu anda nasıl yaptığımı,sildiğimi hatırlamıyorum :) Çöp kusundanda silmek istedim fakat bu kez de çöp kutusundan silinmiyor! Smart Fortress 2012 denen lanet sahte antivirüs programını kapatmak istiyorum o da kapanmıyor!

Ctrl Alt Delete yapıp kapatırım şimdi dedim o da olmadı..Windovs görev yöneticisi ekranı görünmüyor bile!
Hemen google amca’nın kapısını çalayım dedim.Smart Fortress 2012 yazıp aratacaktım o da olmadı..Çünkü tarayıcıların hiçbiri çalışmıyordu..Tüm tarayıcıları esir almış..Aha şincik ayvayı yedik dedim.

Program Files’e girip Nod32 ile taratıp silmek istedim fakat o da ne ! Nod 32 devre dışı ! Lanet virüs benim Nod32‘yi şutlamış haberim yok..Bilgisayarımda yıllardır kullandığım ve kendilerinden çok memnun olduğum XP Tools ve Advanced SystemCare5 isimli parogramlardan yardım isteyeyim dedim fakat onlarda nakavt..

De yeter artık fıtık ettin, nasıl kurtuldun onu anlat dediğinizi duyar gibiyim :)

Nasıl kurtuldum

1. Program Files’te Ctrl F (arama) yaparak Smart Fortress diye arattım ve programa ait ilgili dosyaları bulup sildim.

2. Program Ekle Kaldır’dan kaldırdım. (Şimdi bu burdan da silinmez dedim ama silindi.Prog files’teki dosyaları silince silindi,yoksa ilk denememde ekle kaldır’a bile ulaşamadım virüs sayesinde.Adeta bilgisayarı esir almıştı.)

3. Yukarıda bahsettiğim XP Tools adlı fevkaladenin fevkinde olan programın register temizleyici özelliğini kullanarak tarama yaptım,kayıt defterini taradım ve temizledim.

3.Yine yukarıda bahsettiğim fevkaladenin fevkindeninde fevkinde olan Advanced SystemCare çalıştırıp derin bakım’da tarama yaptım ve temizledim.(Her pc’de olması gereken harika bi program.Tavsiyemdir)

5. Son olarak yine her pc’de bence mutlaka olması gereken CCleaner adlı programı çalıştırıp temizlik yaptım.

6.Bilgisayarı yeniden başlattım ve artık herşey normaldi çok şükür..

(He bu arada,artık günlük programı kullanmayı kesinlikle düşünmüyorum )

Virüssüz günler..

Bir önceki yazımız olan Kentgaz ''Denizli'' Doğalgaz başlıklı makalemizde borç sorgulama Denizli kentgaz, denizli kent gaz arıza ve Denizli kentgaz hakkında bilgiler verilmektedir.

Toplam Okunma: 291 (Önbellek Kullanılıyor) | Son Görüntülenme: 19.07.2019

Konuya Yorum Yapabilirsiniz.

Yorum Yapabilirsiniz