Ramazanda baş ağrısından kurtulma yolları - SanalAlemci

Ramazanda baş ağrısından kurtulma yolları

Salı, Ağustos 9, 2011 12:53
Ramazanda baş ağrısından kurtulma yolları 4.5/5 (90%) 2 Oy
Ramazanda baş ağrısından kurtulmak için..

Oruç tutanların aç kalma süresi uzun olduğu için yaşayabilecekleri baş ağrılarının, nefes egzersizleriyle giderilebileceği belirtildi.
Ramazanda baş ağrısından kurtulma yolları
Anadolu Sağlık Merkezi Algoloji Uzmanı Prof. Dr. Ayşen Yücel, oruç tutanların aç kalma süresi uzun olduğu için yaşayabilecekleri baş ağrılarının, nefes egzersizleriyle giderilebileceğini bildirdi.

Prof. Dr. Yücel, yaptığı yazılı açıklamada, bu yıl ramazan ayının eylül ayına denk gelmesi nedeniyle oruç tutulan süre uzadığından, insan vücudunda bazı ağrıların oluşabileceğini belirtti.

Orucun özellikle gün boyunca çalışmak zorunda kalanları zorladığını ifade eden Yücel, şunları kaydetti: “Oruç tutmak çok çeşitli ağrılara neden olabilir. Bunların başında beslenme düzeninin değişmesi ve çok uzun süre aç kalınması nedeniyle oluşan, mide-bağırsak sisteminden kaynaklanan ağrıları sayabiliriz. Yine oruca bağlı olarak, kan basıncı oynamalarına bağlı bir takım sorunlar ortaya çıkabilir. Bu durumun da baş ağrısı olarak karşımıza çıktığını görebiliriz ya da ani kan şekeri düşmesine bağlı olarak çok şiddetli baş ağrısı gelişebilir.”

Kronik ağrısı bulunanlarda orucun, bu ağrıyı tetikleyeceğine dikkati çeken Yücel, geceleri sahur dolayısıyla uyku düzeni bozulduğu için yaşanan stresin, açlığın da eklenmesiyle gerilim ve baş ağrısına yol açabileceğini kaydetti.

Yücel, kafeinli içeceklere bağımlılığı olan kişilerde de oruç sırasında baş ağrıları yaşanabileceğini, ani başlayan ve vücutta meydana gelen herhangi bir bozukluğun habercisi olan ağrının ciddiye alınması gerektiğini bildirdi.

NEFES EGZERSİZİ
Prof. Dr. Ayşen Yücel, “Vücutta hafif ve orta şiddette meydana gelen ağrılar, nefes ya da gevşeme egzersizleriyle geçirebilir. Ama ağrıyı çeken kişinin bu egzersizleri nasıl uygulayacağını bilmesi gerekir. Fakat ağrı, orta şiddetten fazlaysa, bu egzersizlerin faydası olsa bile tam olarak ağrıyı geçiremeyebilir” dedi.

Özellikle gerilim ağrılarında nefes ve gevşeme egzersizlerinin yanı sıra dikkati dağıtma egzersizlerinin uygulanabileceğini ifade eden Yücel, şu bilgileri verdi: “Dikkati dağıtma egzersizleri, başka bir şeyle uğraşma, müzik dinleme veya kişinin kendisini rahatlattığını önceden bildiği herhangi bir şeyle uğraşması şeklinde gerçekleştirilir. Ayrıca imkan varsa, loş ve sessiz bir ortamda uzanma, temiz havaya çıkma gibi bir takım tedbirler de ağrının azalmasını sağlayabilir. Nefes egzersizleri tıpkı doğum sancıları sırasında uygulandığı gibi yapılabilir. İnsanın vücudunu zihni ile yönlendirerek kontrol altına almasını sağlayan birçok yöntemden biridir. Ağrıyı kendi kendinize kontrol etmeye çalışırken, bir yandan da vücudun iyi oksijen almasını sağlayarak dokulara daha fazla oksijen göndererek ağrıyı azaltma üzerine yapılan egzersizler, ağrı kontrolünde çok yararlı olmaktadır.”

Baş ağrısının ilacı yarım saat uyku molası
# Baş ağrısının ilacı Aç ve susuz kalmak insan vücudunda birtakım ağrılara neden olur. Özellikle baş ağrıları oruç tutanları ciddi şekilde etkiliyor. Ancak bu ağrılar meydana geldiğinde orucunuzu bozmadan ağrılarınızı gidermeniz mümkün. Beslenme ve Diyet Uzmanı Aylin Yılmaz, oruç tutarken baş ağrısı çekenlerin nefes egzersizleri yaparak bu ağrılardan kurtulabileceğini söyledi. Ayrıca, şu önerilerde bulundu: Mutlaka sahura kalkılmalı ve bol sıvı tüketilmelidir.
# Bulunduğunuz ortamda sessizlik yaratıp, yarım saat uyuyun.
# Migreni tetikleyen yiyeceklerden uzak durun.
# Açık havada yürüyüş yapıp, derin nefes alın.
# Kafeinli içecekleri mümkünse hiç tüketmemeye çalışın.

Kaynak: Milliyet – Sabah

Bir önceki yazımız olan 2010 Yılı Resmi Tatiller başlıklı makalemizde 2010 Kurban Bayramı Tarihi Öğren, 2010 ramazan ayı tarihi ne zaman ve 2010 Ramazan Bayramı Arefesi Hangi Tarihte hakkında bilgiler verilmektedir.

Toplam Okunma: 176 (Önbellek Kullanılıyor) | Son Görüntülenme: 18.09.2019

Konuya Yorum Yapabilirsiniz.

Yorum Yapabilirsiniz