Ramazan ve Oruç – Kaza ve Keffaret - SanalAlemci

Ramazan ve Oruç – Kaza ve Keffaret

Salı, Ağustos 17, 2010 16:29
Ramazan ve Oruç – Kaza ve Keffaret 3.6/5 (71%) 16 Oy

Ramazan ve Oruç – Kaza ve Keffaret Hakkında

Kaza: Bozulan orucun yerine gününe gün oruç tutmaktır.

Keffaret: Ramazanda bile bile bozulan bir gün orucun yerine iki kameri ay veya altmış gün peşpeşe oruç tutmak demektir. Ayrıca bozulan orucun da kaza edilmesi gerekir. Keffaret, sadece Ramazan ayında tutulan orucun bile bile bozulmasının cezasıdır. Diğer oruçların bozulması halinde yalnız kaza, yani gününe gün oruç tutmak yeterli olur.

Ramazan orucu öbür aylarda kaza edilirken bilerek bozulsa yine kaza lâzım gelir, keffaret icabetmez.

Keffaret orucu, ara verilmeden peşpeşe tutulacağı için Ramazan ayına ve oruç tutulması haram olan günlere rastlamaması lâzımdır.

Keffaret orucuna kameri aylardan birinin ilk gününde başlanırsa iki ay ara vermeden oruç tutulur. Bu aylardan ikisi de yirmidokuz gün çekse bile iki tam ay oruç tutulduğu için keffaret tamamlanmış olur.

Ayın ilk günü değil de diğer günlerde başlanırsa hiç ara vermeden 60 gün oruç tutularak keffaret tamamlanır. Herhangi bir sebeple keffaret orucuna ara verilir veya eksik tutulursa yeniden başlayıp altmış günü kesintisiz tamamlamak lâzımdır. Kadınlar keffaret orucu tutarken araya giren ayhali günlerini tutmazlar, ayhali yani âdet halleri bitince ara vermeden temiz günlerinde oruca devam ederek 60 günü tamamlarlar. Kadın, âdet hali bittiği halde temiz olan günlerinde, oruç tutmayarak keffaret orucuna ara verirse, keffarete yeniden başlaması gerekir.

Birkaç defa keffareti gerektirecek şekilde orucunu bozan kimseye bunların hepsi için bir keffaret orucu yeterli olur. Ancak keffareti yerine getirdikten sonra yine kasten orucunu bozarsa bundan dolayı da ayrıca keffaret icabeder.

Yaşlı veya hasta olup keffaret orucu tutmaya gücü yetmeyen kimse keffaret olarak altmış fakiri sabah ve akşam yedirip doyurur. Veya yemek parasını fakirin eline verir. Her günlük yiyecek bir fitre miktarıdır. Fitre miktarı bu parayı ayrı ayrı altmış fakire verebileceği gibi, hergün bir fitre miktarı olmak üzere altmış günde bir fakire de verebilir.

Altmış günlük yiyeceği veya fitre miktarı olan değerini bir günde bir fakire verirse sadece bir günlük yerine geçer.

Kaynak: diyanet.gov.tr

Bir önceki yazımız olan 2010 Yılı Resmi Tatiller başlıklı makalemizde 2010 Kurban Bayramı Tarihi Öğren, 2010 ramazan ayı tarihi ne zaman ve 2010 Ramazan Bayramı Arefesi Hangi Tarihte hakkında bilgiler verilmektedir.

Toplam Okunma: 626 (Önbellek Kullanılıyor) | Son Görüntülenme: 20.02.2020

Konuya Yorum Yapabilirsiniz.

4 Yorum Yapılmış “Ramazan ve Oruç – Kaza ve Keffaret”

Yasal Uyarı: Bu bölümde yer alan kullanıcı yorumları sanalalemci.com ve sahiplerinin görüşlerini ifade etmez, bu yorumlardan sanalalemci.com ve sahipleri sorumlu tutulamaz. Her yorum o yorumu yazan kullanıcının sorumluluğundadır.
 1. SanalAlemci » Blog Archive » Oruca Nasıl ve Ne Zaman Niyet Edilir? Diyor ki:

  Ağustos 1st, 2011 at 06:47

  [...] RAMAZAN ORUCU KAZA VE KEFFARET HAKKINDA [...]

 2. SanalAlemci » Blog Archive » RAMAZAN 2011 – Tüm Merak Ettiklerinizin Cevabı Burada! Diyor ki:

  Ağustos 2nd, 2011 at 03:55

  [...] RAMAZAN ORUCU KAZA VE KEFFARET HAKKINDA [...]

 3. SanalAlemci » Blog Archive » Oruçla İlgili Çeşitli Sualler ve Cevapları Diyor ki:

  Ağustos 8th, 2011 at 08:01

  [...] RAMAZAN ORUCU KAZA VE KEFFARET HAKKINDA [...]

 4. 2015 Türkiye ve Dünya Ülkeleri Ramazan İmsakiyesi İftar Saatleri - SanalAlemci Diyor ki:

  Haziran 18th, 2015 at 00:23

  [...]ORUÇ NEDİR? NİÇİN ORUÇ TUTUYORUZ? İFTAR DUASI VE ORUÇLUYA MÜSTEHAB OLAN ŞEYLER RAMAZAN ORUCU KAZA VE KEFFARET HAKKINDA ORUCU BOZAN ŞEYLER NELERDİR? ORUCU BOZAN VE BOZMAYAN ŞEYLER NELER? ORUÇ HAKKINDA MERAK EDİLENLER VE CEVAPLARI[...]

Yorum Yapabilirsiniz