Ramazan Orucu Kaç Gündür? - SanalAlemci

Ramazan Orucu Kaç Gündür?

Salı, Ağustos 17, 2010 15:33
Ramazan Orucu Kaç Gündür? 4.7/5 (93%) 3 Oy

Ramazan Orucu Kaç Gündür?

Ramazan ayı, bazı yıllarda 30 gün, bazı yıllarda da 29 gün olur. Peygamber Efendimiz bir kere iki elinin on parmağını açarak:

- Bir ay: “şöyledir, şöyledir” buyurmuş ve üçüncüsünde serçe parmağını kısarak: “şöyledir” demiştir ki bu, 29 oluyor. Sonra:

- Bazı ay da: “şöyle, şöyle, şöyledir” demiş ve on parmağını üç defa açıp kapayarak bazı ayın otuz olduğuna işaret etmiştir. 36

Ramazan ayının 30 gün çektiği yıllarda tutulan oruç tam olduğu gibi, 29 gün olduğu yıllarda da yine tamdır. Çünkü farz olan ayın tamamını oruç tutmaktır. Bu sebeple Ramazan ayının 29 gün olduğu yıllarda orucun eksik olması sözkonusu değildir.

Nitekim Peygamber Efendimiz dokuz Ramazan orucu tutmuştur. Bu Ramazanların dördü 29 gün, beşi de 30 gün olmuştur.

Ramazan ayı girmeden önce, onu karşılamak maksadıyla bir veya iki gün oruç tutmak doğru değildir. Böyle bir oruç, farz olan ve kaç gün olduğu kesinlikle bilinen Ramazan orucuna ilâve endişesi taşıdığı için mekruh görülmüştür.

Peygamber Efendimiz şöyle buyurmuştur:

“Sizden biriniz Ramazanı bir gün veya iki gün oruçla karşılamasın. Ancak mu’tadı olan bir orucu tutuyorsa onu tutsun.” 37

Ancak, ayın ve haftanın belirli günlerinde oruç tutmayı alışkanlık haline getiren kimsenin oruç tuttuğu günler Ramazan öncesindeki iki güne rastlarsa bu oruçları tutmak mekruh olmadığı gibi, Ramazandan önce iki günden fazla oruç tutmak da (Ramazana ilâve endişesi ortadan kalktığından) mekruh değildir.

Kaynak: diyanet.gov.tr

Bir önceki yazımız olan 2010 Yılı Resmi Tatiller başlıklı makalemizde 2010 Kurban Bayramı Tarihi Öğren, 2010 ramazan ayı tarihi ne zaman ve 2010 Ramazan Bayramı Arefesi Hangi Tarihte hakkında bilgiler verilmektedir.

Toplam Okunma: 548 (Önbellek Kullanılıyor) | Son Görüntülenme: 03.03.2020

Konuya Yorum Yapabilirsiniz.

5 Yorum Yapılmış “Ramazan Orucu Kaç Gündür?”

Yasal Uyarı: Bu bölümde yer alan kullanıcı yorumları sanalalemci.com ve sahiplerinin görüşlerini ifade etmez, bu yorumlardan sanalalemci.com ve sahipleri sorumlu tutulamaz. Her yorum o yorumu yazan kullanıcının sorumluluğundadır.
 1. SanalAlemci » Blog Archive » RAMAZAN 2011 – Tüm Merak Ettiklerinizin Cevabı Burada! Diyor ki:

  Ağustos 1st, 2011 at 02:11

  [...] RAMAZAN ORUCU KAÇ GÜNDÜR? [...]

 2. SanalAlemci » Blog Archive » Orucu Neler Bozar? Orucu Bozan Şeyler Nelerdir? Cevaplar; Diyor ki:

  Ağustos 1st, 2011 at 09:04

  [...] RAMAZAN ORUCU KAÇ GÜNDÜR? [...]

 3. SanalAlemci » Blog Archive » Oruca Nasıl ve Ne Zaman Niyet Edilir? Diyor ki:

  Ağustos 8th, 2011 at 04:31

  [...] RAMAZAN ORUCU KAÇ GÜNDÜR? [...]

 4. SanalAlemci » Blog Archive » Oruçla İlgili Çeşitli Sualler ve Cevapları Diyor ki:

  Ağustos 8th, 2011 at 06:34

  [...] Kan ve Oruç Hakkında için SanalAlemci » Blog Archive » Oruca Nasıl ve Ne Zaman Niyet Edilir?Ramazan Orucu Kaç Gündür? için SanalAlemci » Blog Archive » Oruca Nasıl ve Ne Zaman Niyet Edilir?Ağızdaki Kan [...]

 5. 2015 Türkiye ve Dünya Ülkeleri Ramazan İmsakiyesi İftar Saatleri - SanalAlemci Diyor ki:

  Haziran 17th, 2015 at 23:53

  [...] ETTİKLERİNİZ – SORU VE CEVAPLARI ORUÇLA İLGİLİ ÇEŞİTLİ SUALLER VE CEVAPLAR BURADA RAMAZAN ORUCU KAÇ GÜNDÜR?ORUCA NASIL VE NE ZAMAN NİYET EDİLİR? ORUÇ NEDİR? NİÇİN ORUÇ TUTUYORUZ? İFTAR DUASI VE [...]

Yorum Yapabilirsiniz