Rahim kanserine bir Türk doktor umut oldu!!! - SanalAlemci

Rahim kanserine bir Türk doktor umut oldu!!!

Çarşamba, Şubat 26, 2014 19:41
Rahim kanserine bir  Türk doktor umut oldu!!!
Rahim kanserine bir Türk doktor umut oldu!!! 5/5 (100%) 2 Oy

Doktora öğrencisi Ercan Çaçan rahim kanseriyle ilgili yeni bir çalışmaya imza attı.

Amerika’da doktora yapan Ercan Çaçan, rahim kanserine yakalananların yeni umudu oldu.

milli Eğitim Bakanlığı bursuyla 6 yıl önce Türkiye’den ABD’ye gelen doktora öğrencisi Ercan Çaçan, rahim kanseri hastalarına umut olacak önemli bir çalışmaya imza attı. Çaçan’ın başında bulunduğu bir ekip tarafından 3 üniversitenin ortak çalışması ile yürütülen araştırmalarda, kanserli hücrelerin ilaçlara karşı oluşturduğu direncin neden kaynaklandığı bulundu. Bu direncin nedeni kanserli hücrelerde bulunan bir genin yeterince sentez edilememesi olduğu belirtildi.

Çaçan’ın makalesi bilim dergisi PLOS ONE’da yayımlandı. Çaçan, araştırma ile ilgili olarak, RGS10 adı verilen bu genin hücrelerin hızlı büyümesini, çoğalmasını ve yayılmasını engellediğini ve dolayısıyla hücreye bir denge getirdiğini ancak bu genin özellikle kanserli hücrelerde baskılandığını belirtti. Araştırmaya göre bu genin baskılanması sonucu kanserli hücre ilaç tedavisine karsı direnç kazanıyor ve bu da kemoterapitik ilaçları işlevsiz bırakıyor.

Bir önceki yazımız olan Polat Alemdar Ve Sünger Bob-Komik Video İzle başlıklı makalemizde Komik Video İzle, Polat Alemdar Ve Sünger Bob ve Polat Alemdar Ve Sünger Bob kaca kafalar hakkında bilgiler verilmektedir.

Toplam Okunma: 106 (Önbellek Kullanılıyor) | Son Görüntülenme: 19.07.2019

Konuya Yorum Yapabilirsiniz.

Yorum Yapabilirsiniz