PROGERİA nedir? Progeria hastalığı hakkında genel bilgiler - SanalAlemci

PROGERİA nedir? Progeria hastalığı hakkında genel bilgiler

Cumartesi, Şubat 3, 2018 19:36
PROGERİA nedir? Progeria hastalığı hakkında genel bilgiler
PROGERİA nedir? Progeria hastalığı hakkında genel bilgiler 5/5 (100%) 6 Oy

Halk dilinde erken yaşlanma hastalığı olarak bilinen Progeria, oldukça nadir karşılaşılan genetik bir rahatsızlıktır.

Hutchinson-Gilford olarak da bilinen Progeria, 46 kromozomla birlikte ortaya çıkıyor. Telomer zincirin kısalığından kaynaklanan hastalık 8 milyonda bir görülüyor.

Progeria hastalığında, çocuğun ana rahmindeki ilk anından itibaren hücrelerde yaşlanma belirtileri başlıyor. 6. ay itibariyle çocukta normal olmayan bazı bulgular görülmeye başlıyor.
ORTALAMA ÖMÜR 13 YIL

Çene yapısının küçük olması, kellik, belirgin damarlar, güçsüz düşme, kalp ve damar hastalıkları gibi belirtilerle kendini gösteren bu hastalığa yakalanan kişiler ortalama 13 yıl yaşayabiliyor. 1 yılda 10 yaş kadar yaşlanılan hastalığı geçiren bugüne kadar bilinen en yaşlı hastanın yaşı ise 45.
YAŞLANMA SADECE BEDENSEL GERÇEKLEŞİYOR

Hastalığın nedeni henüz tam olarak bilinmiyor. Yaşlanma beyinde değil bedensel olarak gerçekleşiyor. 5 yaşında olan bir çocuk 50 yaş civarında bir görünüme sahipken sesi ve beyin yaşı 5 yaşına ait olarak kalıyor.

Bir önceki yazımız olan Polat Alemdar Ve Sünger Bob-Komik Video İzle başlıklı makalemizde Komik Video İzle, Polat Alemdar Ve Sünger Bob ve Polat Alemdar Ve Sünger Bob kaca kafalar hakkında bilgiler verilmektedir.

Toplam Okunma: 133 (Önbellek Kullanılıyor) | Son Görüntülenme: 19.10.2019

Konuya Yorum Yapabilirsiniz.

Yorum Yapabilirsiniz