Osmanlı Padişahı Fatih Sultan Mehmet Belgeseli Video İzle - SanalAlemci

Osmanlı Padişahı Fatih Sultan Mehmet Belgeseli Video İzle

Pazar, Mayıs 26, 2013 17:04
Osmanlı Padişahı Fatih Sultan Mehmet Belgeseli Video İzle
Osmanlı Padişahı Fatih Sultan Mehmet Belgeseli Video İzle 4.7/5 (95%) 23 Oy

2.Mehmet (Fatih Sultan Mehmed) Kimdir? ,İstanbul’u ne zaman hangi tarihte ve nasıl fethetmiştir,Fatih Sultan Mehmet han’ın Hocası’nın adı nedir,Fatih Sultan Mehmet’in Hayatı,Fatih Sultan Mehmet’in Ölümü,Fatih Sultan Mehmet Belgeseli Video İzle, Osmanlı Padişahları hayatları,Tuğraları,Fetih Marşı Dinle İndir

Fatih Sultan Mehmet Belgeseli Video İzle (1432 – 1481)

29 Mayıs 1453 İstanbul’un Fethi | Fetih Marşı Dinle & İndir (Tıklayınız)

Fatih Sultan Mehmed 29 Mart 1432′de Edirne’de doğdu. Babası Sultan İkinci Murad, annesi Huma Hatun’dur. Fatih Sultan Mehmed, uzun boylu, dolgun yanaklı, kıvrık burunlu, adaleli ve kuvvetli bir padişahtı. Devrinin en büyük ulemalarından birisiydi ve yedi yabancı dil bilirdi. Alim, şair ve sanatkarları sık sık toplar ve onlarla sohbet etmekten çok hoşlanırdı. İlginç ve bilinmedik konular hakkında makaleler yazdırır ve bunları incelerdi. Hocalığını da yapmış olan Akşemseddin, Fatih Sultan Mehmed’in en çok değer verdiği alimlerden biridir.

Fatih Sultan Mehmet – Osmanlı Devleti’nin 7.Padişahı – Saltanatı: 1451 – 1481

Osmanlı Padişahları’nın Hayatları Belgesel Video İzlemek İçin Tıklayınız

Fatih Sultan Mehmed, gayet soğukkanlı ve cesurdu. Eşsiz bir komutan ve idareciydi. Yapacağı işlerle ilgili olarak en yakınlarına bile hiçbir şey söylemezdi. Fatih Sultan Mehmed okumayı çok severdi. Farsça ve Arapça’ya çevrilmiş olan felsefi eserler okurdu. 1466 yılında Batlamyos Haritasını yeniden tercüme ettirip, haritadaki adları Arap harfleriyle yazdırdı. Bilimsel sorunlarda, hangi din ve mezhebe mensup olursa olsun bilginleri korur onlara eserler yazdırırdı.

Osmanlı Hangi Bölgeyi Ne Kadar Kaç Yıl Yönetti? (Tıklayınız)

Bilime büyük önem veren Fatih Sultan Mehmed yabancı ülkelerdeki büyük bilginleri İstanbul’a getirtirdi. Nitekim Astronomi bilgini Ali Kuşçu kendi döneminde İstanbul’a geldi. Ünlü Ressam Bellini’yi de İstanbul’a davet ederek kendi resmini yaptırdı. Şair ve açık görüşlüydü.

Osmanlı Padişahları Nasıl Öldüler? Padişahların Ölüm Nedenleri (Tıklayınız)

Fatih Sultan Mehmed 1481 yılına kadar hükümdarlık yaptı ve bizzat 25 sefere katıldı. Azim ve irade sahibiydi. Temkinli ve verdiği kararları kesinlikle uygulayan bir kişiliği vardı. Devlet yönetiminde oldukça sertti. Savaşlarda çok cesur olur, bozgunu önlemek için ileri atılarak askerleri savaşa teşvik ederdi.

Osmanlı Padişahlarının Tuğraları – Hangi Tuğra Kime Ait? (Tıklayınız)

20 yaşında Osmanlı padişahı olan Sultan İkinci Mehmed, İstanbul’u fethedip 1100 yıllık Doğu Roma İmparatorluğunu ortadan kaldırarak Fatih ünvanını aldı. Hz.Muhammed’in (S.A.V) hadisi şerifinde müjdelediği İstanbul’un fethini gerçekleştiren büyük komutan olmayı da başaran Fatih Sultan Mehmed, yüksek yeteneği ve dehasıyla dost ve düşmanlarına gücünü kabul ettirmiş bir Türk hükümdarıydı. Orta Çağ’ı kapatıp, Yeniçağ’ı açan Cihan İmparatoru Fatih Sultan Mehmed, Nikris hastalığından dolayı 3 Mayıs 1481 günü Maltepe’de vefat etti ve Fatih Camii’nin yanındaki Fatih Türbesi’ne defnedildi.

Osmanlı Padişahları Neden Hac’ca Gitmediler? (Tıklayınız)

Bir önceki yazımız olan Memurlara Büyük Müjde! İşte Detaylar.. başlıklı makalemizde Hangi memur yılda kaç gün izin kullanabilecek? 2013, Memurlara yıllık izin kaç gün oldu? 2013 ve subay astsubay hakim ve savcılar'ın yıllık izinleri kaç gün? hakkında bilgiler verilmektedir.

Toplam Okunma: 2.099 (Önbellek Kullanılıyor) | Son Görüntülenme: 24.02.2020

Konuya Yorum Yapabilirsiniz.

6 Yorum Yapılmış “Osmanlı Padişahı Fatih Sultan Mehmet Belgeseli Video İzle”

Yasal Uyarı: Bu bölümde yer alan kullanıcı yorumları sanalalemci.com ve sahiplerinin görüşlerini ifade etmez, bu yorumlardan sanalalemci.com ve sahipleri sorumlu tutulamaz. Her yorum o yorumu yazan kullanıcının sorumluluğundadır.
 1. 29 Mayıs 1453 İstanbul’un Fethi | Fetih Marşı Dinle & İndir - SanalAlemci Diyor ki:

  Mayıs 28th, 2013 at 17:59

  [...] (Constantinople) şehrini Sultan II. Mehmed Han’ın komutanlığında fethetmesidir.Osmanlı Padişahı Fatih Sultan Mehmet Belgeseli Video İzle (Tıklayınız) Bu fetihten sonra Osmanlı Devleti İmparatorluk olmuş, henüz 21 yaşında olan Sultan II. Mehmed, [...]

 2. beste Diyor ki:

  Mayıs 29th, 2013 at 13:26

  özel hekimi tarafından zehirlenerek ölmemiş miydi?

 3. SanalAlemci Diyor ki:

  Mayıs 29th, 2013 at 15:55

  @beste

  Evet zehirlendiği söyleniyor fakat kesin değil..

 4. Gültekin Diyor ki:

  Mayıs 29th, 2013 at 16:05

  FATİH SULTAN MEHMET 3 MAYIS 1481’de VEFAT ETTİ. RUHUNA FATİHA

  21 yaşında tahta oturan ve İstanbul’u fethetmek, Hazret-i Peygamber’in “Konstantiniyye (İstanbul) muhakkak fethedilecektir. Bu fethi yapacak hükümdar ne güzel hükümdar ve onun askerleri ne güzel askerdir.” müjdesine mashar olan, 29 Mayıs 1453′te şehri alarak Ortaçağ’a son veren, Beyaz bir at üzerinde ve muhteşem bir alayla Topkapı’dan şehre girip doğruca Ayasofya’ya gidip secdeye varıp ilk Cuma namazını orada bütün gazilerin sevinç ve heyecanları içinde kılan Ayasofya’nın kıyamete kadar cami kalmasını yazılı vasiyet ve vakıf eyleyen,

  ‘‘ Sırrıma sakalımın bir tek telinin vakıf olduğunu bilsem onu yolar atarım’’ diyip.Molla Gürani, Hocazade, Molla Hüsrev, Hızır Bey, Molla Yegan, Ali Kuşçu ve Akşemseddin ile istişare yapan ,

  Üsküdar’dan Gebze’ye doğru ordusu ile yeni fetihlere ilerlerken , Hünkar çayırı denilen mevkide hastalanarak,3 Mayıs 1481′de Perşembe günü vefat etti. Özel doktoru olan Yahudi dönmesi Yakup Paşa tarafından zehirlendiği de söylenmektedir.Papa, Büyük Padişahın vefat haberini alır almaz tam üç gün üç gece bütün kiliselerin çanlarını çaldırtarak sevinç ayinleri yaptırdı.

  Mehmet Ali Paşa Sosyal Yardımlaşma ve Kültür Derneği

 5. İsmail Diyor ki:

  Mayıs 29th, 2013 at 16:07

  Fatihin ölümü sır değildir. Tam aksine onun ölüm sebebi neredeyse bütün detaylariyle bilinmektedir.Şöyleki Fatih dünyanın tek din ve tek hükümdarla yönetilmesi gerektiğine inanıyordu. Ona göre dün yadaki tek din İslam tek hükümdarda kendisi olacaktı.

  Bütün Avrupaya rağmen korkmadan hiç korkmadan çekinmeden İstanbulu fethetmişti.Avrupa hiçbir şey yapamamıştı. İstanbulun fethi ona büyük gurur getirmişti. İstanbulun fatihi dünyanın hakimi derdi.Anadoluda Türk birliği ni sağlamış, Balkanların fethini büyük ölçüde tamamlamış, Kırımı ve civarınıda almışdı.Doğu da Avrupanın gücüne çok güvendiği ve yeni Timur olarak gördüü Akkoyunlu hükümdarı Uzun Ha sanın ordusunuda yenmişti.Hatta 1463 te bir donanmasını oraları keşif için Amerikaya gönder diği bile yazılıp çizilmiştir. Bütün Avrupayı fethederek Hıristiyanlığı İslamiyetin güdümüne sokmak için sürekli planlar geliştiriyordu.Sultan Cem adında birinin Milattan Önce 2500-3000 yıllarında bütün Avrupayı fethedip yönettiği efsanesine inanmış bu sebeple bir oğlunun adını da Cem Sultan koymuştu.Kendisini bazen Hindistanın Fatihi Büyük İskendere benzetiyor bazende doğu ve Batı Romanın tek varisinin kendisi olduğunu söylüyordu.

  Babası 2.Murad onu Edirnede ki sarayda Kuranı Kerimin Muhammet Suresini okurken dünyaya gelmiş a dı bu sebeple Muhammet olmuştu. Sonra babası İnna Fettahneke suresini okumuş ardındanda oğlulunun İslam için büyük fetihçi olması için yüce Allaha dua etmişti.Oda padişah olduğu zamandan beridir hiç boş dur mayıp ordusuyla sefer sefere koşuyor rızayı hak adına zaferden zafere ulaşıyordu. Nede olsa İslam peygamberi Hazreti Muhammed asm.ın 850 yıl öncesinden övdüğü kişiydi o. Fatihin neden öldüğüne bakmak için önce 1480 yılına bir bakalım. Bu sene Rodos adasının fethine girişildi. Komutan Mesih Paşa kalenin kuşatılması sırasında askerlerin kaledeki gani metleri yağmalamasına izin vermediğinden askerler istekli savaşmadı.Kurala göre kale devlet in ganimet askerlerindi.Bu kurala uyulmadı.Askerde bu yüzden isteksiz savaşarak Kaleyi kas ten düşürmediler.Kale alınamadığı gibi bir sürüde şehit verildi.Fatih askeriyle ters düşmezdi. Bu sefere bizzat gitse kale düşerdi. Bu sefere Fatihin gitmesi lazımdı ama bir sene içinde bir sürü yere sefer yapılıyor hepsine birden kendisi yetişemiyor mecbur bazen komutanlarını gönderiyordu. Mesih Paşa belkide mahsus böyle yapmıştı.

  Devlete olan hayınlığından. Dünyayı alacağım diyen koca Fatih küçücük bir adayı ve kaleyi alamamış bütün Avrupaya küçük düşmüş tü. Yinede önemsenmedi. Adanın ve kalenin fethi başka bir tarihe bırakıldı. 1480 de Doğu Avrupadaki Altınorduyla kuvvetleriyle Osmanlı orduları Karadenizin kuzeyinde karşı karşıya geldiler.Osmanlı toplarını gören Altınordu hükümdarı Ahmet yenilmekten korkup savaşmaktan vaz geçti.Böylece Altınordu devleti itaat altına alınmış oldu. Osmanlıyla Altın ordunun savaşmaması Ruslarda ve Batı avrupa ülkelerinde tedirginlik yarattı. Memluk ülkesiyle iyi ilişkiler kurmaya çalışmasına rağmen Fatihin başarıları ve aradaki İs lam liderliği rekabeti iki devletin arasını bozuyordu. Memluk Sultanlığının Osmanlılara bağ lı olan Dulkadiroğulları beyliğinin topraklarını ele geçirmesi üzerine 1480 de Fatih Alaüddev le Bozkurt beyi Dulkadiroulları beyliğinin topraklarını tekrar fethetmek üzere buralara gön derdi.Kendiside bu ülkeye denizden bir sefer açacaktı. 1480 de Fatih deniz yoluyla Memluk ülkesine İskenderiyenin fethine gitti. Memluk yurdun un fethi için buraya üs açmayı amaçlıyordu. Burasının fethedilmesiyle hem Suriye, Filistin, Hicaz ve batı Trablus önlerine kadar Mısırı ve Sudanın kuzeyini alacak hemde Hindistana gi den deniz yolunu ve buralardan işleyen denizyolu ticaretini ele geçirecekti. Ancak şehrin kalesi tahkimli savunması çok güçlüydü. Kaleyi almak için gelen kuvvette azdı. Kale alınama dı.Fetihten vazgeçilip tekrar gelinmek üzere geri dönüldü.1481 de Fatih 40000 yada 300000 kişilik toplarla destekli bir orduyla buraları topyekün fethetmek için büyük bir sefer için yola çıktı. Ancak sefer yolundayken rahatsızlanıp Gebzedeki ordugahında hayatını kaybetti.

  Buraya tekrar döneceğiz. Fatih aynı yıl İranı paylaşmak üzere Timuroğulları ülkesi ile mektuplaştı. Buradada amacı İranı fethederek aşıp sonra Timuroğulları devletiyle birleşmek Bu ülkeninin ordusuyla birli kte Hindistanı ele geçirmek ve burasının imkanlarıyla batı yönüne gerisingeriye dönerek Al tınorduyla devletinin ordusuyla birlikte topyekün bir hücum ile bütün Avrupayı fethetmekti. Böylece Hıristiyanlık ortadan kaldırılacak İslamın güdümüne alınacaktı.(Orta Asyadaki Timur oğullarının soyundan olan Babür şah 1526 da Osmanlı devlet planının gereği ve Osmanlı topla rının yardımıyla Hindistanı ele geçirip Timuroğulları ülkesini Babürlü adıyla buraya taşıdı.) 1480 de Gedik Ahmet Paşa komutasındaki Osmanlı donanma ordusu İtalya yarımadasına çıkarak Otranto şehrini ve kalesini fethetti. İtalya seferi böylece başladı. Neler olup bittiğini tam olarak anlamak üzere Papa tarafından İtalyadan İstanbula gönderilen İtalyan elçiler ve tarihçiler hatta ressamlar bir bir saraya doluşarak Fatihle sohbete girişip onun Otrantoyu fetih hareketindeki amacını anlamaya çalıştılar. Zaten Fatihin özel hekimi vezir Yakup Paşa İtalyan asıllı ve Venedikli bir Yahudi dönmesi idi.İtalya adına casusluk yaptığıda duyulup söyleniyordu. Asıl adıda Maestro Jozopo idi.Nüfusunu kullanıp İstanbuldaki aç ve açıktaki ya hudi takımını ve kendisi gibi yahudi dönmelerini saraya doldurmuş bu sebeple Topkapı sarayın da sır diye birşey kalmamıştı.Zaten Fatihinde hiç kimseden hiçbir çekincesi yoktu. Ordusunda gelişmiş toplar vardı. Askerleri yenilmek bilmez usta savaşçıydı. İtalyadan gelenlere hari tayı göstererek İranı, Hindistanı, Memluku, İtalyayı hatta bütün Avrupayı alarak dünyayı te k din ve tek devlet haline getireceğini açıkladı.Bir boşluk anına gelmiş devletin gelecek teki fetihlere yönelik olan bütün askeri planlarının tamamını açıklamıştı. Halbuki bu plan ların hem kendisi için hemde devletin geleceği için hayati derecede önemi vardı. Bir zaman lar sırlarımı sakalımın teli bilse onu keserim diyordu. Şimdi bu sırları hemde dost gibi yaklaşan can düşmanlarına bizzat kendisi açıklamıştı.Bu haber çok acele olarak İtalyaya ve Vatikanda bulunan papaya ulaştırıldı.Papa müthiş bir şekilde telaşa kapıldı. Alelacele Hı ristiyan ülkelerin temsilcileri çağırılarak herbirisiyle karşılıklı olarak toplantılar dü zenlenerek görüşmeler yapıldı ve Fatihin dehşet veren savaş planlarına karşı tedbirler ge liştirildi. Buna göre ilk önce Fatih alelacele öldürülecekti.

  Sultan Cemin hikayesini Papada biliyordu. Yine 1000 küsür sene evvelindede Avrupa Hun İmparatorluğunun Atilla isimli bir Türk hükümdarı başlarına bela olmuş doğusunu batısını her iki Roma imparatorluğunuda haraca bağlamıştı.onu 453 yılında evlendiği ilk günün gecesinde evlendiği kadına zehirleterek ve bu şekilde öldürterek zor kurtulmuşlardı gazabından.13 nisan 814 te İstanbulu denizden ku şatan Bulgar Kralı Kurum Handa 814 te kuşatma sırasında gemide ağzından burnundan kan gele rek bir şekilde hal olmuştu.Kuşatmada kaldırılmıştı. Moğol hükümdarlarından biriside bu yolla halledilmişti. Şimdi Fatihtende benzeri bir yola kurtulmak vardı. Hemen İstanbula Topkapı Sarayına elçi gibi haberci olarak gönderilen bir kadının Fatihle yakınlık kurması sağlanacaktı. Saraya gönderilen kadın Fatih ile sohbetleri sohbet sırasında ona yiyecek ik ram etti. Ancak bu yiyecek zehirli idi. Fatih kadının büyülü sözlerine aldandı. Ondan hiç şüphelenmeyip ikram edilen yiyeceği yedi. Kadın padişaha ‘Yakup Paşaya sakın güvenme seni öl dürtecek.’ haberini verdikten sonra çekip gitti. İtalyanlar zehir işinde çok usta idi.Yap tıkları zehir 8 yada 10 günde tesir ediyor 13 -15 gün içindede öldürüyordu. Büyük Hükümdar hiç bir şey anlamadı ama zehir bir hafta içinde yavaş yavaş etkisini göstermeye başladı. Fatih rahatsızlanıp artık beti benzi atmaya başladığı halde 27 nisan 1481 de muazzam ordu suyla Memluk Seferine yola çıktı.Hususi doktorları Yakup Paşa ve Lari Abdülhamit Çelebi hü kümdarı tedavi etmek için ilaç veriyor ancak builaçlar hiç bir fayda vermiyordu. Onun has talığı yüzünden bir iki günlük yol bir haftada ancak alınabilmişti. Padişahın hastalığı git tikçe arttı ve ordu Gebze yakınınlarındaki Hünkar çayırına gelince vücuduna tamamen yayılmış olan zehirin tesiriyle artık öleceğini anlayan hükümdar ordugahında iken ve oradakilerin du yacağı bir şekilde haberci kadınında sözünü hatırlayarak ve daha yeni zehirlendiğini düşüne rek ‘Doktorlar bana niçin kıydı?’ diyerek 3 mayıs 1481 de ikindi vaktinde 49 yaşındayken şe hadeten hayatını kaybetti. Gerçi kendisinin zenginlere özel olan gut diğer adıyla damla has talığı vardı. Ancak bu hastalık ayakları şişirip çok şiddetli ağrılar yapar ama bu şekilde öldürmezdi. İri cüssesi 100 kilonun üzerindeydi ve kilolarından sebep Şeker hastalığıda var dı o sebeple ölüyordu diyelim yada ani bir kalp krizi olduğunu varsayalım o tür hallerdede ölürken ağzından kan gelmezdi. Bes belliki zehirlenmiş bu sebeplede ciğerleri parçalanmıştı. Herkes Fatihi doktorların öldürdüğünü zannetti. Kendisi bile ölürken doktorları suçladı. Yakup Paşa Fatihin hem veziri hemde özel doktoru idi. İtalya için casuslukta yapıyordu.Lari Abdülhamit Çelebi (ölümü 1485) Fatihin İranlı doktoru idi. İranda Osmanlının düşmanı idi. Oda İran için casusluk yapıyordu belliki. Ama onların görevi o kadardı. Onlardan biri ze hir vermiş olsa padişahı zehirledikten sonra bir bahaneyle kaçıp hemen oradan uzaklaşırlar kendilerini kurtarırlardı. Hiç bir şeyden haberleri yoktu. Bu sebeplede kaçmadılar.Vati kan hükümdar öldürme işini kadınlara ısmarlardı. Öylede oldu. Kaçan kadın bulunamayınca suç bunlara kaldı.

  Ancak Fatihin öldürdüğü yer Gebze ve Gebze bölgesindeki köy yakın köy herkes Fatihi bir kadının öldürdüğünü bilir.Kimisine göre Yakup Paşa Venediklilerden epey para alarak Fatihi zehirledi. Bu sebeplede olaydan sonra hemen öldürüldü. Kimine görede bu olayla alakası olmadığından 1490 a kadar Osmanlı sarayında maliyeci olarak görev sürdürüp öyle öldü. Öldürülmüş olsa bile bu Fatihi onun öldürdüğünü göstermez. Çocuklarının ve eşinin öldürülmesi korkusuna böyle bir şeye girişmez. Üstelik o dönem Venedikle barış zamanıdır. Yakup paşa öldürme işinin içinde olsa 30 senede bu işi enaz 30 kere hallederdi. Kendiside yakalanmaz kaçar giderdi. Burada gizli el var. Oda kayıp kadının eli. Bu iş Ve nediki aşar, Vatikanın işidir. Cinayetin ardından Vatikan ve Osmanlı içindeki Yahudi dön meleri ise Fatihin Amasyadaki oğlu Bayezıtın üzerine sefer ettiğini bu sebeple ve birde taht Cem Sultana kalacak korkusuyla Bayezıtın kendi babasını zehirletip öldürttüğü yala nını uydurdular. Neticede Fatih öldü Memluk Seferi yarım kaldı. Avrupada ileride kendileri ne yönelik olarak topyekün gerçekleştirilecek olan Türk İslam saldırısı ve işgalinden kur tuldu. Tersine Osmanlı ülkesi bir süre için kardeşler arası saltanat kavgalarıyla karıştıy sada birkaç senede tekrar toparlandı.Fatihin ölümünde sorumlu olarak görülen 1410lu yıllar da ayaklanarak devleti ele geçirmeye çalışan Yahudi dönmesi şeyh Bedrettin ve adamlarının bu zamandaki uzantıları olan Yahudiler ve Yahudi dönmeleri suçlu olarak görülüp Yeniçeri as kerleri İstanbuldaki yahudilerin kimini öldürerek dükkanlarının tamamını yağmalayarak talan etti.İşin doğrusu bu ya herkes kendi düşmanını iyi biliyordu. Yahudi ve Hıristiyan dönmele ri her fırsatta Osmanlıya ihanet edip bu devlete karşı Avrupanın Hıristiyan devletleriyle bir takım gizli pazarlıklara ve geleceğe yönelik işbirliklerine girişiyorlardı. Öteyandan Vatikanda ve İtalyada hatta bütün Avrupa ülkelerinde Fatihin ölüm haberleri ça bucacık yayıldı.Bütün Hıristiyanlar bu haberi sevinç çığlıklarıyla karşıladılar. Olayı bay ram havasıyla ve büyük sevinçlerle kutlanıp kiliselerde çanlar çalınarak üçgün şükür ayinle ri yapıldı.Türk ve İslam ülkelerine karşı Avrupanın işgalinin önlenmesi ve karşı tedbir ola rak alınan dier kararlar hemen uygulamaya geçirildi. kararlar bütün Avrupa ülkeleri tarafın dan birer birer uygulamaya başlandı. İlk işlerinden biriside Otrantoyu geri kurtarmak oldu (10 eylül 1481). Aynı yıl içinde Altınordu Hükümdarı Ahmette bir şekilde bir suikaste kur ban giderek öldü ve ülkesi bölünüp dağıldı. Böylece Rusyada tam olarak bağımsızlık kazandı. Portekizliler mayıs 1481 de Diego Cio komutasındaki gemilerle Afrikayı dolaşıp Hindistana Türklerden önce ulaşma yoluna gitti. Portekiz Hindistana mayıs 1498 de bir başka denizciyle ulaştı.İspanya 1481 de yarımadadaki Müslüman Gırnatayı işgale girişti. İşgal 2 ocak 1492 de başarıyla tamamlanınca orasıda 1492 de henüz bulunamamış olan Hindistanı aramaya koyulmak ü zere gemilerle açık denizlere açıldı. İspanyollar bu şekilde aranırken Hindistan sandıkları Amerikayı buldu. Amerika imkanları çok geniş zenginlikleride uçsuz bucaksız olan yeni bir dünya idi.Aynı yıl İspanya ve Portekizdeki Müslümanlarla birlikte Yahudileride yurtlarından kovdu. Yahudileri hiçbir Avrupa ülkesi kabul etmediğinden onlarda mecburen Osmanlıya sığın dı. Onbinlercesi İzmir İstanbul ve Selanike yerleşti. Avrupadaki kararlar çok ayaklıydı. Ye ni bulunan yer ve ülkelerde misyonerlik yapılarak Hıristiyanlık hızla yayıldı. Kara Afrika ve Amerikada sömürgecilik ve köle ticaretiyle zenginleşme yoluna gidildi.Zayıf ülkelerin tamamı işgal edildi. Rusya Doğu Avrupadaki Türk yurtlarını subaylarını satın alıp birer bi rer ele geçirdi. Sibiryaya açıldı. Osmanlı Arabistanı ve Afrikanın yaklaşık üçte birini ele geçirdi.1526 daki Mohaç yenilgisinden sonra Avrupa ülkeleri ise Osmanlıya karşı meydan savaş ından kaçıp kendilerini kalelerde savundular.Bu şekilde büyük toprak kaybetmiyorlardı. Nere deyse bütün Avrupa devletleri Türklere karşı karada ve denizde birlikte hareket ederek tek devlet gibi savaştılar. Böylece Osmanlı durduruldu. Üstelik kendisine karşı batı Avrupa ülke leriyle ittifak kuran İranıda almak artık zorlaşmıştı. Burasıda zorlamalara rağmen bir tür lü alınıpta Osmanlı Orta Asyaya açılamadı. Buradaki devletlerle ve Hindistandaki müslüman larla birleşemedi.Bu sebeplede Türk islam birliği kurulamadı. Hıristiyan Avrupa hep birlikte, İslam ülkelerini birer birer işgal ederken 1764-1858 arasında Hindistanda sömürgecilik faa liyetlerine çok sonradan giren fakat bu konuda herkesten daha başarılı olan İngiltere tarafın dan işgal edildi.Osmanlı ordusunada ülkeyi zarar vermek içeriden çökertmek üzere gizliden hıristiyan subaylar doluştu. Ancak bu durum anlaşılınca bu sefer Yahudi asıllı sabetaistler biz müslüman olduk diyerek 1681 de Osmanlı ordusuna subay olarak girdiler.Bunlarda Avrupa devletlarıyle devlet sözü karşılığında. Onlar içerden avrupa ülkeleri dışarıdan olmak üzere birlikte Osmanlıyı çökerteceklerdi. Avrupa artık iyice zenginlenmiş silahlarıda çok geliş mişti.

  Neticede Osmanlı devleti yenilmeye ve gerilemeye başladı.Tatar ve Arnavut ihanetleri devlete büyük darbe vurdu. Rusyada çok güçlenmiş Orta Asya Türk yurtlarınıda işgale başla mıştı. Osmanlı Fatih sonrası güçlensede 1683 ten itibaren hızla geriledi.1690larda Avustur yaya karşı Macaristan ve çevresi kaybedilirken 1780 li 90lı yıllardada Ruslara karşı Kara denizin kuzeyi tamamen kaptırıldı. Devlet 1820 lerden itibaren son hızla parçalanmaya başladı. Avrupa devletleri 240 yıllık bir çabayla Osmanlıyı önce parçaladı, sonrada tamamen ortadan kaldırdı.1920 ye gelindiğinde dünyada Hıristiyanların galine uğramamış hiç bir müslüman dev let kalmamıştı. Fatih savaş sırlarını koruyamamış bu sebeplede kendisi şehit edilip fetih plan larıda ters tepmişti. (Not:Fatih Sultan Mehmetin savaş plan ve sırlarını ismi bile belli olan hangi İtalya na bizzat kendisinin anlattığının konuşmalarla birlikte belgesi elimde var. Çok değerli saklı yor açıklamıyorum. Meçhul kadının saraya geldide iyi biliniyor. Avrupayı ele geçiren Sultan Cem efsanesi 1925-35 dönemi ülke gündemindeydi.Nis’i o kurmuş. Geri kalan olaylar yaşanan ge lişmelerle ortadadır. Fatihe karşı tarihi bir cinayet işleniyor. Bu suçu hiç kimse sahiplenipte belgelere dökmez.Suikast pazarlığı için adı geçen yahudi Rivieli Solomon Zino, Longo degli Al bizzi, Valçı yada Vlako isimli birisi ve bu iş için ortada dolanan 25000 düka altınlık paralar vs. hepside boş detaylardır. Ancak zaten herşey ayan beyan ortadadır

 6. Enes Diyor ki:

  Mayıs 29th, 2013 at 16:09

  Ben şöyle biliyorum Fatihin aşçısı her yemeğine azar azar zehir koyuyormuş hani padişahlar yemeği yemeden önce çeşnicibaşı zehirlimi diye yemeğe bakar ya böylece yemeğe zehir koyulduğu anlaşılmamış zamanla bu azar azar zehir vücudunda birleşmiş ve son nokta ölüm.Allah rahmet eylesin mekanı cennet olsun…..

Yorum Yapabilirsiniz