Orucu, Ramazandan Sonra Ertelemeyi Mübah Kılan Özürler - SanalAlemci

Orucu, Ramazandan Sonra Ertelemeyi Mübah Kılan Özürler

Salı, Ağustos 17, 2010 16:18
Orucu, Ramazandan Sonra Ertelemeyi Mübah Kılan Özürler 4.5/5 (90%) 2 Oy

Orucu, Ramazandan Sonra Ertelemeyi Mübah Kılan Özürler

Özürsüz olarak Ramazan ayında oruç tutmamak günahtır. Ancak bir kimse aşağıdaki durumlarda Ramazan orucunu sonradan kaza etmek şartıyle tutmayabilir veya başlamış olduğu orucu bozabilir. Ancak sonradan ilk fırsatta tutamadığı günler sayısınca oruçları kaza etmesi gerekir.

Bir kimsenin Ramazan orucunu sonraya bırakabilmesi için geçerli sayılan özürler şunlardır:

1) Hastalık: Bir hasta oruç tuttuğu takdirde hastalığının artmasından veya uzamasından korkarsa oruç tutmayabilir. Hastalığı iyileşince tutamadığı oruçları kaza eder. Hastaya bakan kimse de böyledir.

Ramazan ayında düşmanla savaşan asker, oruç tuttuğu takdirde zayıf düşeceğinden endişe ederse misafir durumunda olmasa bile oruç tutmayabilir.

Savaşa katılacağı kesinlikle veya kuvvetli bir ihtimalle biliniyorsa henüz savaşa girmeden önce de zayıf düşme endişesiyle yine oruç tutmayabilir. Tutamadığı oruçları daha sonra kaza eder.

2) Yolculuk: Ramazan ayında en az 90 km. mesafeye yolculuğa çıkan kimse oruç tutmayabilir. (Hamza el-Eslemi adındaki sahabî peygamberimize yolculukta oruç tutup tutmayacağını sorunca peygamberimiz ona:

-”İster tut, ister tutma” diye cevap vermişti.44 Bu hüküm, dinen yolcu (misafir) sayılan kimseler içindir. İkamet ettiği yerden en az 90 km. veya daha fazla mesafeye yolculuk yapan ve gittiği yerde 15 günden az bir süre kalmaya niyet eden kimse dinen misafirdir. Eğer gittiği yerde 15 günden fazla kalmaya karar vermişse, o yere vardığı andan itibaren misafir olmaktan çıkar. Buna göre, Ramazan ayında bulunduğu yerden en az 90 km. uzaklıkta bir yere yolculuk yapan kimse yolculuk süresince oruç tutmayabilir. Gittiği yerde 15 günden az kalacaksa hüküm yine aynıdır. Eğer gittiği yerde 15 gün kalacaksa yolculuğu bitince vardığı yerde orucunu tutması gerekir. Yolculuk hali bitince tutmadığı günleri kaza eder. Oruç tutmasında bir güçlük yoksa yolcunun oruç tutması daha hayırlıdır.

3) Zor Görmek: Orucu bozmak için ölümle veya vücuduna bir zarar verilmekle tehdit edilen kimse orucunu bozabilir. Bozduğu orucu sonra tutar.

4) Gebe ve Emzikli Olmak: Gebe veya emzikli olan bir kadın, oruç tuttuğu takdirde kendisine veya çocuğuna bir zarar geleceğinden korkarsa oruç tutmayabilir. Gebelik ve emziklilik hali sona erince tutamadığı günleri kaza eder.

5) Şiddetli Açlık ve Susuzluk: Oruçlu bir kimse açlık veya susuzluk sebebiyle aklının bozulmasından veya vücuduna ciddî bir zarar geleceğinden korkarsa, orucunu bozabilir. Sonra uygun bir zamanda tutamadığı oruçları kaza eder.

6) Yaşlılık ve Düşkünlük: Vücudu günden güne düşen ve oruca dayanamayan iyice ihtiyarlamış olan kimseler oruç tutmayabilir. Bunlar sonradan da orucu kaza edemiyecekleri için tutamadıkları her günün orucunun yerine fidye verirler. İyileşme ümidi olmayan hastalar da böyledir.

Bu özür sahiplerinden herhangi biri, özrü devam ederken ölürse tutamadıkları oruçlar için fidye verilmesini vasiyet etmesi gerekmez. Özrü ortadan kalkıp tutamadığı oruçlarını kaza edecek kadar bir zamana yetişir de oruçları daha kaza etmeden ölürse bu oruçlar için malının üçte birinden fidye verilmesini vasiyet etmesi lâzımdır. (Ölenin varisi yoksa malının tamamından vasiyet eder.)

Eğer vasiyet etmezse, varislerinin teberru olarak ölenin fidyesini vermesi caizdir.

Kaynak: diyanet.gov.tr

Bir önceki yazımız olan 2010 Yılı Resmi Tatiller başlıklı makalemizde 2010 Kurban Bayramı Tarihi Öğren, 2010 ramazan ayı tarihi ne zaman ve 2010 Ramazan Bayramı Arefesi Hangi Tarihte hakkında bilgiler verilmektedir.

Toplam Okunma: 516 (Önbellek Kullanılıyor) | Son Görüntülenme: 27.10.2019

Konuya Yorum Yapabilirsiniz.

3 Yorum Yapılmış “Orucu, Ramazandan Sonra Ertelemeyi Mübah Kılan Özürler”

Yasal Uyarı: Bu bölümde yer alan kullanıcı yorumları sanalalemci.com ve sahiplerinin görüşlerini ifade etmez, bu yorumlardan sanalalemci.com ve sahipleri sorumlu tutulamaz. Her yorum o yorumu yazan kullanıcının sorumluluğundadır.
 1. SanalAlemci » Blog Archive » RAMAZAN 2011 – Tüm Merak Ettiklerinizin Cevabı Burada! Diyor ki:

  Ağustos 1st, 2011 at 02:12

  [...] ORUCU RAMAZANDAN SONRA ERTELEMEYİ MÜBAH KILAN ÖZÜRLER ZEKAT NEDİR? ZEKAT İLE İLGİLİ SORU VE CEVAPLAR Benzer Konular:2011 Türkiye ve Dünya Ülkeleri Ramazan İmsakiyesi İftar Saatleri2011 YILI 'DİNİ GÜNLER' LİSTESİ2010 Yılı Ramazan Başlangıç Tarihi Ne Zaman?2011 Yılı Bayram Namazı SaatleriRamazan ve Oruç – Kaza ve KeffaretBu Yıl Fitre ve Zekat Miktarları Ne Kadar?(2009 Yılı) Sadaka-ı Fıtır miktarı;Ramazan Orucu Kaç Gündür?Bütün Yıl Oruç Tutmuş Gibi ! [...]

 2. SanalAlemci » Blog Archive » Oruca Nasıl ve Ne Zaman Niyet Edilir? Diyor ki:

  Ağustos 1st, 2011 at 06:48

  [...] ORUCU RAMAZANDAN SONRA ERTELEMEYİ MÜBAH KILAN ÖZÜRLER [...]

 3. 2013 Türkiye ve Dünya Ülkeleri Ramazan İmsakiyesi İftar Saatleri - SanalAlemci Diyor ki:

  Haziran 17th, 2015 at 23:37

  [...]ORUÇ HAKKINDA RAMAZAN ORUCU VE FİDYE HAKKINDA BİLGİLERAĞIZDAKİ KAN VE ORUÇ HAKKINDA ORUCU RAMAZANDAN SONRA ERTELEMEYİ MÜBAH KILAN ÖZÜRLER ZEKAT NEDİR? ZEKAT İLE İLGİLİ SORU VE CEVAPLAR 1.İstanbul ramazan iftar vakti 2013 [...]

Yorum Yapabilirsiniz