Nafile Namazlar Hakkında Bilgiler.. - SanalAlemci

Nafile Namazlar Hakkında Bilgiler..

Perşembe, Haziran 10, 2010 14:31
Nafile Namazlar Hakkında Bilgiler.. 4.2/5 (83%) 6 Oy

NÂFİLE NAMAZLAR

Nâfile namaz kılarken dikkat edilecek husûslar vardır:

1- Bir kimse, evinden çıkarken veya evine girince, kerâhat vakti değilse iki rek’at namaz kılmalıdır! Buna “Tehıyyet-ül-menzil” namazı denir. Hadîs-i şerîfte buyuruldu ki:
(Evinden çıkarken 2 rek’at namaz kılan, dışarıdan gelecek her çeşit belâ ve kötülükten, evine girince iki rek’at namaz kılan da, dahildeki kötülüklerden korunmuş olur.)
2- Abdest alan sübha ya’nî abdeste şükür namazı kılmalıdır! Peygamber efendimiz, Hz. Bilal’e, Cennetteki derecesinin yüksekliğinin sebebinin ne olduğunu sorunca, o da, (Bilmiyorum. Fakat her abdest aldıktan sonra, iki rek’at namaz kılarım) der. Peygamber efendimiz de, bu namaz sebebiyle o dereceye kavuştuğunu anlar.
3- Bir kimse sabah işine giderken, uzun veya kısa yolculuğa çıkarken Tehıyyet-ül-menzil namazını kılarken, yeni abdest aldığı için abdeste şükür namazına da niyet ederse, iki namazın sevâbına da kavuşmuş, ya’nî bir taşla iki kuş vurmuş olur.
4- Güneş doğduktan bir saat kadar veya daha sonra evinden çıkarken kuşluk namazı kılmalıdır! Hadîs-i şerîfte buyuruldu ki:
(Devamlı olarak iki rek’at kuşluk namazı kılanın günâhları, deniz köpüğü kadar da olsa, affedilir.)
Şu hâlde sübhâ, Tehıyyet-ül-menzil ve kuşluk namazı’na niyet edilerek iki rek’at namaz kılınırsa her üç namazın sevâbına da kavuşulur.
5- Üzerinde kazâ namazı olan kimse, yukarıda bildirilen Tehıyyet-ül-menzil, sübha, kuşluk namazı gibi nâfile namazları kılarsa, kabûl olmaz. Çünkü hadîs-i şerîfte buyuruldu ki:
(Allahü teâlâ, kazâya kalmış namaz borcu olanın nâfile namazını kabûl etmez.)
Kazâ namazı olan kimse, kazâ namazına ve yukarıda bildirilen nâfile namazlara da niyet ederse, hem kazâsını öder, hem de nâfile namazların sevâbına kavuşur.

Bir önceki yazımız olan Kentgaz ''Denizli'' Doğalgaz başlıklı makalemizde borç sorgulama Denizli kentgaz, denizli kent gaz arıza ve Denizli kentgaz hakkında bilgiler verilmektedir.

Toplam Okunma: 1.126 (Önbellek Kullanılıyor) | Son Görüntülenme: 07.10.2019

Konuya Yorum Yapabilirsiniz.

2 Yorum Yapılmış “Nafile Namazlar Hakkında Bilgiler..”

Yasal Uyarı: Bu bölümde yer alan kullanıcı yorumları sanalalemci.com ve sahiplerinin görüşlerini ifade etmez, bu yorumlardan sanalalemci.com ve sahipleri sorumlu tutulamaz. Her yorum o yorumu yazan kullanıcının sorumluluğundadır.
  1. SanalAlemci » Blog Archive » Bu Kategorideki Konular; NAMAZ ÖZEL Diyor ki:

    Ocak 11th, 2012 at 08:06

    [...] Nafile Namazlar Hakkında Bilgiler.. [...]

  2. Namaz.SanalAlemci.Com » Allâhümme Salli – Bârik Duaları Oku Sesli Dinle İndir Diyor ki:

    Ekim 22nd, 2013 at 11:00

    [...] Ettehiyyatü’den sonra, 3) Dört rekatta bir selâm verilerek kılınan Teravih ve Nafile namazlarının ikinci rek’atının sonundaki oturuşta “Ettehiyyatü”den sonra, 4) [...]

Yorum Yapabilirsiniz