Miraç Olayı Nasıl Gerçekleşmiştir? - SanalAlemci

Miraç Olayı Nasıl Gerçekleşmiştir?

Perşembe, Temmuz 8, 2010 10:32
Miraç Olayı Nasıl Gerçekleşmiştir? 5/5 (100%) 1 Oy

Miraç Olayı..

Miraç Olayı Nasıl Gerçekleşmiştir?

Dr. Vehbi Karakaş’ın bir yazısını sizlerle paylaşmak istedim.

Dr. Vehbi Karakaş; Mirac gecesi, Peygamberimizin Mekke’de bulunduğu bir sırada uyku ile uyanıklık arası bir halde iken Cebrail’in (as) gelip, Peygamberimizi ameliyat ettiği, kalbini açıp zemzem ile yıkadığı, içi hikmet ve iman dolu altından bir tas getirip içindeki hikmet ve imanı Hz. Peygamber’in kalbine boşalttığı sonra da üzerini kapattığı bir gecedir.
Mirac gecesi, Kâinatın Efendisi sevgili Peygamberimize Cennet’ten, katırdan küçük, merkepten büyük, şimşek gibi çakan, yıldırım gibi uçan, adımını gözün gördüğü en uzak noktaya atan ak bir Burak’ın getirildiği, Peygamberimizin ona bindirildiği, Kudüs’teki Beytü’l-Makdis’e götürüldüğü, Burak’ı mescidin kapısına bağlayıp içeri girdiği, orada iki rekat namaz kıldığı, bir rivayete göre de orada hazır bulduğu bütün peygamberlere imam olup iki rekat namaz kıldırdığı ve bütün peygamberlerin varisi kılındığı, çıkınca Cebrail tarafından birisinde süt, birisinde şarap olmak üzere iki kadehin sunulduğu, Peygamberimizin onlara baktıktan sonra sütü tercih etmesi üzerine Cebrail’in: “Hamd olsun o ALLAH’a ki seni fıtrata uygun olana yönlendirdi. Şayet şarabı alsaydın ümmetin azıp sapardı!” dediği bir gecedir. Mirac gecesi, Peygamberimizin, Mescid-i Aksâ’dan Mirac ile, yani manevî bir asansörle yedi kat göklere çıkarıldığı, her katta gezdirilip bir peygamberle görüştürüldüğü bir gecedir. Hz. Peygamber (sas), göklere doğru yükselirken birinci katta Adem, ikinci katta İsa ve Yahya, üçüncüde Yusuf, dördüncüde İdris, beşincide Harun, altıncıda Musa, yedincide İbrahim’le (aleyhimüsselam) karşılaştığı, İbrahim Peygamber’i (as) Beytü’l-Ma’mûr’a sırtını dayamış dururken bulduğu bir gecedir.

Cennetlik ve cehennemlikler

Mirac gecesi, Peygamberimizin, göğün birinci katında ziyaret ettiği insanlığın babası Âdem’in (as) sağ ve solunda birtakım karaltılar gördüğü; sağına bakınca güldüğüne, soluna bakınca ağladığına şahid olduğu, Cebrail’e (as):

“Bunlar niçin ağlar, niçin güler?” diye sorduğu; Cebrail’in de (as):

“Bu karaltılar çocuklarının ruhlarıdır. Sağındakiler cennetlik, solundakiler cehennemliktir. Onun için sağına bakınca güler, soluna bakınca da ağlar.” diye cevap verdiği gecedir.

Alıntıdır

Bir önceki yazımız olan Âyet-el Kürsî Yazılışı Okunuşu ve Anlamı başlıklı makalemizde Allahu la ilahe illa hüvel hayyul kayyum, Allahulailaheilla ve Arapça AYETEL KURSİ DUASI OKU SESLİ DİNLE hakkında bilgiler verilmektedir.

Toplam Okunma: 722 (Önbellek Kullanılıyor) | Son Görüntülenme: 08.03.2020

Konuya Yorum Yapabilirsiniz.

Bir Yorum Yapılmış “Miraç Olayı Nasıl Gerçekleşmiştir?”

Yasal Uyarı: Bu bölümde yer alan kullanıcı yorumları sanalalemci.com ve sahiplerinin görüşlerini ifade etmez, bu yorumlardan sanalalemci.com ve sahipleri sorumlu tutulamaz. Her yorum o yorumu yazan kullanıcının sorumluluğundadır.
  1. SanalAlemci » Blog Archive » Bu Gece Miraç Kandili ! Kandiliniz Kutlu Olsun.. Diyor ki:

    Haziran 28th, 2011 at 14:36

    [...] Miraç Olayı Nasıl Gerçekleşmiştir? [...]

Yorum Yapabilirsiniz