Malulen Emekliye 971 lira maaş müjdesi ! İşte haberin detayları.. - SanalAlemci

Malulen Emekliye 971 lira maaş müjdesi ! İşte haberin detayları..

Cuma, Ağustos 16, 2013 15:42
Malulen Emekliye 971 lira maaş müjdesi ! İşte haberin detayları..
Malulen Emekliye 971 lira maaş müjdesi ! İşte haberin detayları.. 4.6/5 (92%) 15 Oy

Malulen emekliliğin detayları belli oldu 21 çeşit hastalıktan emekliye ayrılacaklara 971 lira maaş ödenecek.Sosyal Güvenlik Kurumu’nun (SGK) malulen emekliliğin kapsamını genişletmesiyle 4 bin 250 kişi emekli olabilecek.

1 Eylül’den itibaren yürürlüğe girecek olan düzenleme ile malulen emekli sayısı 114 bin 624′ten 119 bine çıkacak. Takvim’in haberine göre; malulen emekliler aylık 971 lira maaş alacak. SGK’nın kapsamını genişlettiği malulen emeklilik listesinde kanserden organ nakline, diyabetten çalışmaya engel teşkil edebilecek genetik hastalıklara kadar 21 çeşit rahatsızlık yer aldı. Eski yönetmeliğe göre malullük başvurusu yapıp reddedilenlere tekrar başvuru yapma hakkı getiren düzenleme, 1 Eylül’den itibaren yürürlüğe girecek. Emekli olabilmek için ‘çalışma gücünün’ veya iş kazası ya da meslek hastalığı sonucu meslekte ‘kazanma gücünün’ en az yüzde 60′ını veya tamamını kaybettiği sağlık kurulunca raporlanacak. Ayrıca en az 10 yıldan beri sigortalı bulunup, toplam olarak bin 800 gün sigorta primi ödenmiş olma şartı da var.
ŞARTLAR DEĞİŞİYOR

Başka birinin sürekli bakımına muhtaç derecede malul olan sigortalılar için ise sigortalılık süresi aranmaksızın bin 800 gün sigorta primi bildirilmiş olması gerekiyor. Tüm organ nakilli (kemik iliği nakli hariç) hastalara koşulsuz maluliyet verildi. Böbrek nakli sonrası uygulanan kontrol muayeneleri de kaldırıldı. Tüm kanser hastaları tanı aldıktan sonra koşulsuz olarak malul kabul edildi. Kaynak: ensonhaber.com

Bir önceki yazımız olan e-FATURA NEDİR? e-fatura Sistemi Ne Zaman Başlıyor? başlıklı makalemizde e-fatura almayan mükellefler için usulsüzlük cezası ne kadar kaç TL, e-Fatura dönemi 1 Eylül 2013 tarihinde başlayacak ve e-FATURA Dönemi ne zaman hangi tarihte başlıyor öğren hakkında bilgiler verilmektedir.

Toplam Okunma: 514 (Önbellek Kullanılıyor) | Son Görüntülenme: 09.01.2020

Konuya Yorum Yapabilirsiniz.

Yorum Yapabilirsiniz