Kudüs’te 97 yıl aradan sonra Mehter çoşkusu yaşandı ! - SanalAlemci

Kudüs’te 97 yıl aradan sonra Mehter çoşkusu yaşandı !

Salı, Nisan 15, 2014 1:55
Kudüs’te 97 yıl aradan sonra Mehter çoşkusu yaşandı !
Kudüs’te 97 yıl aradan sonra Mehter çoşkusu yaşandı ! 5/5 (100%) 6 Oy

Osmanlı Cihan Devleti’nin Kudüs’ten 1917 yılında çekilmesinin ardından 97 yıl sonra ilk kez bir Mehter takımı Kudüs sokaklarında konser verdi.

Osmanlı Cihan Devleti Kudüs’ten 1917 yılında çekilmesinin ardından tam 97 yıl sonra ilk kez bir Mehter takımı Kudüs sokaklarında konser verdi.

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı’nın (TİKA) davetiyle Filistin’de son üç gündür konserler veren Kültür Bakanlığı Mehter Takımı bugün son gösterisini Kudüs’te gerçekleştirdi.

Osmanlı Cihan Devleti’nin 1. Dünya Savaşı sırasında 4. Ordu komutanı olan Cemal Paşa’nın Türk ordusunu 1917′de Kudüs’ten çekmesinin ardından Mehter Takımı, tam 97 yıl sonra ilk kez Kudüs’e ayak basmış oldu. Arapların yaşadığı Doğu Kudüs’te Selahattin Eyyubi caddesinden yürüyüşe başlayan Kültür Bakanlığı Mehter Takımı, Sultan Süleyman Caddesi üzerinden eski şehrin Şam kapısına ulaştı.

Hergün çatışma ve göz altılarına sahne olan Şam kapısında Mehter ekibinin verdiği konseri, Filistinlilerin yanı sıra çok sayıda turist de büyük bir ilgiyle takip. Mehter ekibini uzun uzun alkışlayan Filistinliler, bol bol resim çekerek Mehteran’ın çaldığı marşlara “Türkiye” diye bağırarak eşlik etti.

Bir önceki yazımız olan Bu afişi asmak için bir kere daha düşünecekler ! başlıklı makalemizde gömrük ve ticaret bakanlığı, kapatıyoruz ve rekabet hakkında bilgiler verilmektedir.

Toplam Okunma: 206 (Önbellek Kullanılıyor) | Son Görüntülenme: 12.12.2019

Konuya Yorum Yapabilirsiniz.

Yorum Yapabilirsiniz