Kredi kartlarında yeni kurnazlık ! - SanalAlemci

Kredi kartlarında yeni kurnazlık !

Salı, Nisan 5, 2011 13:47
Derecelendir

Bankaların kredi kartlarını yenilerken farklı bir sözleşme gönderdikleri ve tüketicilerin bu sözleşmeleri iyi okumadıkları takdirde mağdur olabilecekleri iddia edildi.


Tüketiciler Derneği Başkanı (TÜDER) Başkanı Engin Başaran, son dönemde bankaların kredi kartlarının kullanım süresi dolmadan müşterilerine yeni kredi kartı ve sözleşme gönderdiklerine yönelik şikayetlerin artmaya başladığını söyledi.

Hukukta sözleşmelerin aynı şartlarla yenilenmesinin esas olduğuna dikkat çeken Başaran, buna rağmen bankaların eski kredi kartının süresi bitmeden yeni sözleşmelerle yeni kredi kartları gönderdiklerini iddia etti. Tüketicilerin bu duruma karşı uyanık olmasını isteyen Başaran, “Bankalar kartları kurye ile gönderiyor. Bu durumda tüketicilerin sözleşmeyi okumak için yeterli zamanı olmuyor. O zaman kartı geri gönderin, daha sonra banka şubesine giderek ayrıntılı olarak sözleşme metnini okuyun, sonra imzalayın” diye konuştu.

GEREKİRSE PAZARLIK EDİN

Türkiye’de tüketicinin finansal okur yazarlığının çok düşük olduğunu ve tuzağa düştüklerini iddia eden Başaran, artık bunun değişmesi gerektiğini ve tüketicilerin haklarına sahip çıkmalarını istedi. Tüketici olarak bankalarla pazarlık şansının da bulunduğunu belirten Başaran, şöyle konuştu:

“Bir banka benim kredi kartımdan benim isteğim dışında aidat kesmişse, yüksek işletim ücretleri alıyorsa, hesap işletim kesintisi yapıyorsa gider banka ile konuşur ve ‘ben bu şartlar altında sizle çalışmam’ diyebilirim. Banka ile oturur pazarlık ederim. Tüketiciler kendi güçlerinin farkında olsun, haklarını korusun. Eğer bir banka sizi mağdur ediyorsa çalışmaya devam etmeyin.”
Kaynak; Mynet

Bir önceki yazımız olan MTV borcu için internetten başvurulabilecek başlıklı makalemizde Motorlu taşıtlar borcu için internetten başvuru, MTV borcu için internetten başvuru yap ve Mtv'de büyük kolaylık 2011 hakkında bilgiler verilmektedir.

Toplam Okunma: 201 (Önbellek Kullanılıyor) | Son Görüntülenme: 06.02.2020

Konuya Yorum Yapabilirsiniz.

Yorum Yapabilirsiniz