Koronavirüs Nedeni ile Cami ve Mescitlerde Cemaatle Namaz’a Ara - SanalAlemci

Koronavirüs Nedeni ile Cami ve Mescitlerde Cemaatle Namaz’a Ara

Pazartesi, Mart 16, 2020 19:07
Koronavirüs Nedeni ile Cami ve Mescitlerde Cemaatle Namaz’a Ara
Koronavirüs Nedeni ile Cami ve Mescitlerde Cemaatle Namaz’a Ara 4/5 (80%) 10 Oy

Ali Erbaş: Namazlar evde kılınmalı
Diyanet İşleri Başkanı Erbaş, koronavirüsün yayılma riski nedeniyle namazların cami ve mescitler yerine evlerde kılınması gerektiğini söyledi.

16-03-2020 – Pazartesi

Türkiye, koronavirüsün ülkede yayılmaması için çeşitli önlemler almaya başladı.

Birçok bakanlık kendi alanında güvenlik düzeylerini üst düzeye çıkarırken konuyla ilgili Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş’tan da açıklama geldi.

Yapılan toplantının ardından kameralar karşısına geçen Erbaş, namazların evde kılınması gerektiğini, camilerde ve mescitlerde cemaatle namaz kılınmayacağını bildirdi.

“DEVAM EDERSE RİSK ARTAR”

Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş, şunları söyledi:

“Ülkemizde vaka sayısının artmaya başlaması ile birlikte tedbir olarak insanların bir araya geldiği organizasyonlar iptal edilmiştir.

Cami ve mescitlerde cemaat ile kılınması durumunda riskin artacağı anlaşılmaktadır.

Bu nedenle namazların evlerde kılınmasına dair varlık da bilinmektedir.

CAMİ VE MESCİTLERDE CEMAATLE NAMAZA ARA

Cuma namazı başta olmak üzere camii ve mescitlerde cemaatle namaza ara verilmesi gerekli hale gelmiştir. Bu süreçte cuma namazı yerine öğle namazı yeterlidir.

Umreciler arasından bir kişinin virüsü taşıdığının ortaya çıkmasından sonra devletimiz karantina kararı vermiştir. 390 civarında umrecinin, Suudi Arabistan’dan bugün Türkiye’ye intikal edeceği biliyoruz.
“CAMİDE TEK BAŞINA KILINABİLİR”

Camiilerin görevlileri gerekli tedbirleri alacak. Cemaatle namaz kılınmayacak. Bir Müslüman kardeşimiz caminin yakınında ise ferdi olarak tek başına namaz kılabilir.”

Bir önceki yazımız olan İşte Korona (Corona) Virüsünden korunmak için alınması gereken önlemler! başlıklı makalemizde Korona - Corona virüsten (Covid 19) korunmak için 14 altın kural!, Korona -Corona Virüsünden korunmak için SAĞLIK BAKANLIĞI 14 GÜN KURALI ve Korona visüsünden nasıl korunuruz? Corona hakkında bilgiler verilmektedir.

Toplam Okunma: 23 (Önbellek Kullanılıyor) | Son Görüntülenme: 03.04.2020

Konuya Yorum Yapabilirsiniz.

Yorum Yapabilirsiniz