Kendi işini kuracak engelliye 36 bin liralık hibe desteği ! (07 Mart 2015) - SanalAlemci

Kendi işini kuracak engelliye 36 bin liralık hibe desteği ! (07 Mart 2015)

Cumartesi, Mart 7, 2015 20:32
Kendi işini kuracak engelliye 36 bin liralık hibe desteği ! (07 Mart 2015)
Kendi işini kuracak engelliye 36 bin liralık hibe desteği ! (07 Mart 2015) 4.9/5 (98%) 9 Oy

Başbakan Davutoğlu’nun açıkladığı engellilere hibe desteği müjdesinin ayrıntıları netleşiyor… Bu kapsamda kullanılacak para engelli istihdam etme zorunluluğuna uymayan şirketlere kesilen cezalardan elde edilecek.

07-03-2015 Cumartesi

Kendi işinin patronu olmak isteyen engelli bireylere büyük destek geliyor. Başbakan Davutoğlu salı günü grup toplantısında engellilerin kendi işlerini kurmalarını teşvik etmeye yönelik projelerin desteklenmesi konusunda önemli açıklamalarda bulundu. Davutoğlu, iş kurmak isteyen engelli vatandaşlara 36 bin liralık hibe desteği yapılacağının müjdesini verdi. Davutoğlu’nun açıkladığı destek programı çerçevesinde engelli istihdam etmeyen işverenler ödedikleri idari para cezalarıyla engellilerin kendi işlerini kurmalarına ve kendi işlerinin patronu olmalarını sağlamış olacaklar.

YÜZDE 3 İSTİHDAM ŞARTI VAR

4857 sayılı Kanun uyarınca 50 ve daha fazla işçisi olan özel sektör işyerlerinde çalışan sayısının yüzde 3’ü kadar engelli istihdam edilmek zorunda. Hesaplama yapılırken 0,5 ve üstü kesirler tama yuvarlanıyor. Dolayısıyla 50 işçisi olan bir işveren, şirketinde 2 engelli istihdam etmek durumunda kalıyor. İstihdam edilen engellilerin sigorta primlerinin işveren hissesinin tamamı da devlet tarafından karşılanıyor.

23 BİN KONTENJAN BOŞ

İŞKUR’un istatistiklerine göre 2014 yılında Türkiye’de 50 ve daha fazla işçisi olan ve engelli istihdam etmek zorunda olan işyeri sayısı 17 bin 773. Bu işyerlerinde toplam 108 bin 343 engellinin istihdam edilmesi zorunluluğu bulunuyor. Ancak 84 bin 706 engelli istihdam edilmiş durumda. Dolayısıyla 23 bin 637 engelli zorunluluğu bulunmasına rağmen istihdam edilmemiş. Engelli istihdamı zorunluluğu kapsamında istihdam etmek zorunda olduğu engelliyi çalıştırmayan işveren çalıştırmadığı her bir engelli ve her ay için 2.096 TL idari para cezası ile karşılaşıyor.

Son tarih 28 Haziran

İŞKUR, kendi işini kurmak isteyen engellilere kuruluş işlemleri için 2 bin TL’ye kadar, işletme gideri desteği için 4 bin TL’ye kadar ve kuruluş desteği için 30 bin TL’ye kadar hibe sağlayacak. 28 Haziran 2015 tarihine kadar kendi işini kurmak isteyen engelliler projelerini Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüklerine teslim edecekler ve başarılı bulunan projelere destek verilecek.

Havuzda birikiyor

İstihdam edilmek zorunda olduğu halde engelli istihdam etmeyen işyerlerinde 23 bin 637 engelli kontenjan açığı olduğu için en az 49 milyon 543 bin 152 TL İŞKUR’un bu nedenle kesilmiş idari para cezalarının toplandığı havuzda birikmesi gerekiyor. İŞKUR, işverenlerin ödedikleri bu cezaların değerlendirilmesi için kendi işini kurmak isteyen engellilere hibe desteği veriyor.

Mesleki eğitim belgesi olmalı

PROJE sunabilecek engellilerin kuracakları iş konusunda mesleki eğitim belgesi veya girişimcilik sertifikasına sahip olması gerekiyor. Diğer yandan proje verecek engellilerin kuracakları işin doğrudan başında olmaları gerekiyor. Engellilerin vasilerinin kuracakları işler için destekten yararlanmak mümkün değil.

YILLIK CEZA 50 BiN LiRA

Örneğin 50 işçisi olan bir işyeri 1 yıldır engelli istihdam etmiyorsa 50.304 TL idari para cezası geliyor. İŞKUR engelli istihdam etmediğini tespit ettiği işverene zorunluluğun doğduğu günden 15 gün sonra idari para cezası kesebiliyor. Uygulamada esnek davranılırken art niyetli işverenlere de cezalar kesiliyor. Kaynak: Akşam

Bir önceki yazımız olan Yeni binalara internet zorunluluğu geliyor! (07 Mart 2015) başlıklı makalemizde Yeni inşa edilen binalarda bina içi sabit internet altyapısı hakkında bilgiler verilmektedir.

Toplam Okunma: 111 (Önbellek Kullanılıyor) | Son Görüntülenme: 21.07.2019

Konuya Yorum Yapabilirsiniz.

Yorum Yapabilirsiniz