Kaçak Hattınız Var mı? İnternet Üzerinden Tıklayın Öğrenin! - SanalAlemci

Kaçak Hattınız Var mı? İnternet Üzerinden Tıklayın Öğrenin!

Perşembe, Ocak 3, 2013 10:46
Kaçak Hattınız Var mı? İnternet Üzerinden Tıklayın Öğrenin!
Kaçak Hattınız Var mı? İnternet Üzerinden Tıklayın Öğrenin! 4.8/5 (95%) 13 Oy

Artık vatandaşlar kendilerinden habersiz cep telefonu hattı açılıp açılmadığını hemen öğrenebilecek.

Birçok vatandaş haberi olmadan adına açılan telefon hatlarından dolayı madur oluyor. Ödenmeyen faturalar yüzünden başları belaya giren vatandaşların sıkıntısını gören Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK), yeni bir projeyi hayata geçirdi.
Kurum, vatandaşların haberi olmadan adlarına cep telefonu hattı açılmasını engellemek ve bu şekilde açılmış hatları iptal ettirmek için “İnternet Üzerinden Hat Sorgulama Hizmeti” başlatıyor.

AA muhabirinin BTK’dan aldığı bilgiye göre, vatandaşlar, haberi olmadan açılan cep telefonunu internetten sorgulayabilecek.

Başkaları tarafından kimlik bilgileri kullanılarak kendilerinden habersiz cep telefonu alınıp alınmadığını merak edenler, 2 Ocak 2013 tarihi itibariyle BTK’nın internet sayfasında açılacak olan hat sorgulama bölümünden TC kimlik numaralarıyla adlarına başka hat açılıp açılmadığını öğrenebilecek.

MOBİL HAT (GSM HATLARI) SORGULAMA ÖĞRENME EKRANI İÇİN TIKLAYINIZ !
BTK - KAÇAK HAT SORGULAMA ÖĞRENMEK EKRANI

GENPA, KVK, TELPA, BAŞARI, NOKİA, SAMSUNG, GARANTİ SORGULAMA İLETİŞİM | Tıklayınız

HATLAR BİR TELEFONLA KAPATILABİLECEK

İnternet sitesinde yaptıkları sorgulama sonucunda adlarına kayıtlı ancak başkaları tarafından kullanılan telefon bulunduğunu tespit edenler, bu hatları ilgili Gsm firmasını arayarak iptal ettirebilecek.

Habersiz açılan cep telefonu hatlarının farklı amaçlar için kullanılması nedeniyle zaman zaman vatandaşlar mağdur olabiliyor.

Başkasının adına ön ödemeli hat alan bazı kişiler, bu hatları suç işlemek veya uygunsuz mesajlar göndermek amacıyla kullanabiliyor. Faturalı hatlar da ise kendi adına hat açıldığından haberi olmayan vatandaş yüklü faturalarla karşı karşıya kalabiliyor. Bu gibi olaylar nedeniyle kağıt üstünde hattın sahibi olarak gözüken ancak bundan haberi olmayan vatandaşlar zor durumda kalıyor.

Bazı cep telefonu bayileri tarafından, kimlik fotokopisini aldıkları kişilerin bilgisi ve rızası dışında açılan hatların başka isimlere satıldığı yönündeki haberler daha önce de kamuoyuna yansımıştı. Bu yöntemin özellikle konuşma ücretinin tahsili için hat sahibine fatura gönderilmesine gerek olmayan ön ödemeli hatlarda daha çok kullanıldığı belirtiliyor.

Kişilerin bilgileri olmadan kullanılan cep telefonu hatlarının ortadan kaldırılması ve bu alanda yaşanan suistimallerin önlenmesi amacıyla BTK tarafından daha önce de bazı kararlar alınmıştı. Son olarak Kurul tarafından Eylül ayında alınan kararda, kendi adlarına abonelik sözleşmesi olmadan başkalarının adına açılmış cep telefonu hatlarını kullananlara, bu hatları üzerlerine almaları için 1 yıllık süre tanınmıştı. Buna göre başkalarına ait cep telefonu hatlarını kullananların, 1 Ekim 2013 tarihine kadar ilgili Gsm işletmecisine başvurup taahhütname imzalayarak, kullandıkları hattı herhangi bir ücret ödemeden üzerlerine alma imkanı bulunuyor.Mynet

Bir önceki yazımız olan Uluslararası Telefon Kodları Listesi - Ülke Kodları başlıklı makalemizde 306 nerenin kodu - ülkelerin telefon kod listesi, Hangi Ülkenin Telefon Kodu Kaç? Tüm Ülkeler ve Hollanda Uluslararası Telefon Kodu - Kod Listesi hakkında bilgiler verilmektedir.

Toplam Okunma: 5.546 (Önbellek Kullanılıyor) | Son Görüntülenme: 31.03.2020

Konuya Yorum Yapabilirsiniz.

4 Yorum Yapılmış “Kaçak Hattınız Var mı? İnternet Üzerinden Tıklayın Öğrenin!”

Yasal Uyarı: Bu bölümde yer alan kullanıcı yorumları sanalalemci.com ve sahiplerinin görüşlerini ifade etmez, bu yorumlardan sanalalemci.com ve sahipleri sorumlu tutulamaz. Her yorum o yorumu yazan kullanıcının sorumluluğundadır.
 1. kadir Diyor ki:

  Ocak 12th, 2013 at 13:36

  şimdi sorgulama yaptım adıma kayıtlı 4 tane hat çıktı üçünü ben açtırdım diğer trcel olanı ben açtırmadım :S

 2. Fazladan GSM Hat’tı Olanlar Dikkat! Açık hatlar iptal edilecek! - SanalAlemci Diyor ki:

  Nisan 12th, 2013 at 15:18

  [...] haricinde açılan hatları ilgili operatörle irtibata geçerek kapatma imkânı sağlanıyor.Adınıza Kaçak Hat Var mı? Sorgulamak Öğrenmek İçin TıklayınızKULLANDIĞI HATTI ÜZERİNE ALAN ABONE SAYISI 236 BİNE ULAŞTI BTK’nın resmi internet [...]

 3. 15 bin kişinin üstüne 10′dan fazla hat açıldı ! - SanalAlemci Diyor ki:

  Eylül 29th, 2013 at 00:02

  [...] adlarına açılan cep telefonu hatlarının iptal edilmesini sağlamak için başlatılan ‘İnternet Üzerinden Hat Sorgulama Hizmeti’nin altı aylık sonuçlarına göre 6 aylık dönem içerisinde 2 milyon 171 bin [...]

 4. Adına hat açlıp 200 bin TL dolandırıldı ! İşte detaylar.. - SanalAlemci Diyor ki:

  Ekim 11th, 2013 at 16:25

  [...] 200 bin TL soygun yapıldığını polislerden öğrendi ve sabaha kadar nezarette kaldı.Adınıza Açılmış Kaçak Hat Var mı? Tıklayın ÖğreninŞikayetvar’ın yansıttığı haberde “Dolandırıcılar tarafından, başkaları üzerine [...]

Yorum Yapabilirsiniz