İşte Kurbanlık alırken ve Kurban keserken dikkat edilmesi gerekenler! - SanalAlemci

İşte Kurbanlık alırken ve Kurban keserken dikkat edilmesi gerekenler!

Çarşamba, Ekim 9, 2013 9:59
İşte Kurbanlık alırken ve Kurban keserken dikkat edilmesi gerekenler!
İşte Kurbanlık alırken ve Kurban keserken dikkat edilmesi gerekenler! 4.8/5 (97%) 6 Oy

Selçuk Üniversitesi Veteriner Fakültesi Besin Hijyeni ve Teknolojisi Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ümit Gürbüz, kurbanlık hayvan dikkat edilmesi gerekenler hakkında bilgi verdi…

09.10.2013.Çarşamba
2013 Kurban bayramı tatili kaç gün olacak? Bayramda havalar nasıl olacak? (Tıklayınız)

Kurbanlıkların dini şartlara uygunluğunun yanı sıra, sağlıklı olmalarının da son derece önemli olduğunu ifade eden Gürbüz, hayvanların mutlaka belediyelerce tescil edilmiş, veteriner hekim kontrolünün etkin yapıldığı satış noktalarından alınması ve hayvana ilişkin gerekli belgelerinin tam olması gerektiğini vurguladı.

Kurban Bayramında Kurbanlık Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler ! (Tıklayınız)

İslam dinine göre, koyun, keçi, sığır, manda ve devenin kurban olarak kesilebileceğini anımsatan Gürbüz, bu hayvanların dini bakımdan şartlara uygunluğunun ve sağlıklı olup olmadığının öncelikli bakılması gereken unsurlar olduğunun altını çizdi.

Kurban keserken nelere dikkat etmeliyiz? Videolu anlatım (Tıklayınız)

Hayvanın pasaport, sağlık raporu, kulak küpesi gibi resmi evraklarının tam olması gerektiğini vurgulayan Gürbüz, hayvanın genel duruşunun normal, vücut ağırlığını ayaklara eşit biçimde dağıtmış, hareket ve bakışı canlı olması gerektiğini söyledi. Gürbüz, “Hayvan, hareketlere karşı tepki veren, derisi kolayca yerinden oynatılabilen ve oluşan kıvrımları çabuk kaybolan özellikleri taşımalı. Tüyleri düzgün ve parlak, burun uçları soğuk ve nemli olmalı, iştahlı ve geviş getirmeli, kulak ve kuyruklarını sık sık hareket ettirmeli” dedi.

Kurban Nasıl Kesilir? Usta Kasap’tan Videolu Anlatım İzle (Tıklayınız)
AĞIZ VE BURUN AKINTISI OLAN HAYVAN ALINMAMALI

Resmi evrakları ve kulak küpesi bulunmayan hayvanların kesinlikle satın alınmaması gerektiğini aktaran Gürbüz, fiziki kusuru bulunan, sallantılı yürüyen ve topallayan, düşkünlük gösteren, gergin ve kasılmış durumda olan, sabit bakan, ağız ve burun akıntısı bulunan, yattığı yerden zor kalkan veya kalkmakta zorlanan ve solunum güçlüğü çeken hayvanların satın alınmaması gerektiğini bildirdi.

Kurban bayramı ve Kurbanlıklar ile ilgili merak edilenler.. (Tıklayınız)

Gürbüz, şüpheli durumlarda en yakın Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarım il ve ilçe müdürlükleri ile irtibata geçilmesi veya bir veteriner hekim gözetiminde alımın yapılması gerektiğini kaydetti.

RUEF tekniği ile büyükbaş hayvan kesimi ve Kurban ile ilgili merak edilenlerin cevabı (Tıklayınız)

Bir önceki yazımız olan Askerlere erken terhis kademeli olacak.. İşte detaylar.. başlıklı makalemizde 2013 Askerliğin kısalması ile ilgili son haberler ve 2013 Askerliğini 6 ay yapan üniversite mezunu kısa dönem askerlerin durumu hakkında bilgiler verilmektedir.

Toplam Okunma: 139 (Önbellek Kullanılıyor) | Son Görüntülenme: 22.07.2019

Konuya Yorum Yapabilirsiniz.

Yorum Yapabilirsiniz