Hoşgeldin 11 Ayın Sultanı.. - SanalAlemci

Hoşgeldin 11 Ayın Sultanı..

Perşembe, Temmuz 19, 2012 11:16
Hoşgeldin 11 Ayın Sultanı..
Hoşgeldin 11 Ayın Sultanı.. 4/5 (80%) 2 Oy

HOŞGELDİN YÂ ŞEHR-İ RAMAZAN..

11 ayın sultanı Ramazan ayı bugün başladı.. İlk teravih namazı dün akşam kılındı ve bu gün ilk oruç tutuluyor..(20-07-2012-Cuma)

İlk iftar bugün Ankara’da 20.22, İstanbul’da 20.41, İzmir’de ise 20.41’de yapılacak.

 

2012 Yılı Türkiye’de Diğer İller’in İlçelerin ve Dünya Ülkeleri’nin İftar Saatleri İçin Tıklayınız

Bu sene (2012) fitre miktarı asgari 8.50 (Sekiz Lira Elli Kuruş) olarak tespit edilmiştir.

2012 Yılı Sadaka-ı Fıtır Miktarı-Fitre Vermenin Üst Sınırı Var mıdır?

Tüm İslam âleminin Ramazan ayını tebrik ediyor, fazilet ve hikmetine uygun şekilde huzur içinde makbul oruç ve ibadetlerle bu mübarek ayı değerlendirmeye cümlemizi muvaffak eylemesini Cenab-ı Allah’tan diliyoruz..
Hoşgeldin Ramazan

Ramazan,Oruç,Teravih Namazı,Zekat İle İlgili Tüm Merak Edilenlerin Cevapları (Tıklayınız)

Oruç tutmak bir adet, bir gelenek değil; Allah’ın emrettiği ve dinimizin beş temel esasından biri kıldığı maddi ve manevi hikmet ve faydaları çok olan mühim bir ibadettir..

İman, ibadet ve sevap ciheti gaye edinilerek oruç tutulur. Bu gaye ile değil de, akşam iftarda ve sonrasında mide ve nefsin her ihtiyacı telafiyen karşılanmak üzere; gündüzleri aç ve susuz kalınan ve nefsin bazı arzuları karşılanmayan bir ay olarak görülüp bu şekilde geçirilmesi, dini bir değerlendirme olmamaktadır.

Oruca ihlâsla niyet edilir. Sadece Allah’ın emri olduğuna ve sevabına inanılarak tutulmalıdır. Ruh, kalb ve bütün azalarla oruç tutulmalıdır.

Oruç tutan insan imsak vaktinden iftar vaktine kadar uzun süren bir ibadet içinde olduğunu bilmelidir. Namazda iken namazı bozan ve sevabını gideren şeylerden uzak durulması gerektiği gibi; oruçlu iken bu ibadetin kazandıracağı sevabı kaybettirecek davranışlardan da kaçınılmalıdır.

Mübarek ayda fakir ve muhtaç kimselerin bütün sene boyunca çektikleri ızdıraplar düşünülerek şefkat ve merhamet hislerinin inkişafıyla zekât, hayrat ve hasenatlarla sıkıntılarını giderme görevi hakkıyla yerine getirilmelidir.

Camilerde ve Kur’an Kurslarında okunan mukabelelere imkânlar dâhilinde iştirak edilmelidir. Verilen vaazlar, yapılan dersler gerektiği şekilde takip edilerek ihtiyaç duyulan dini bilgiler alınmada kusur edilmemelidir.

Oruç, aç ve susuz kalmaktan ibaret olmamalı; hikmet ve faydalarına uygun şekilde tutularak Allah’ın rızasıyla maddi ve manevi, dünyevi ve uhrevi, bireysel ve toplumsal faydalar sağlayacak tarzda oruç ibadeti eda edilmelidir.

Rabbim mübarek Ramazan ayını emrettiği şekilde geçirmeye cümlemizi muvaffak eylesin..Ramazan ayımız mübarek olsun.. Allah’ın selamı, rahmeti ve bereketi cümlemizin üzerine olsun.. (Âmin)

Not : 26 RAMAZAN’I 27 RAMAZAN’A bağlayan gece Kadir Gecesi olarak idrak edilecektir.

2012 yılından 2015 yılına kadar Dini Günler Listesi (Takvimi)

Bir önceki yazımız olan 2010 Yılı Resmi Tatiller başlıklı makalemizde 2010 Kurban Bayramı Tarihi Öğren, 2010 ramazan ayı tarihi ne zaman ve 2010 Ramazan Bayramı Arefesi Hangi Tarihte hakkında bilgiler verilmektedir.

Toplam Okunma: 378 (Önbellek Kullanılıyor) | Son Görüntülenme: 14.07.2019

Konuya Yorum Yapabilirsiniz.

Bir Yorum Yapılmış “Hoşgeldin 11 Ayın Sultanı..”

Yasal Uyarı: Bu bölümde yer alan kullanıcı yorumları sanalalemci.com ve sahiplerinin görüşlerini ifade etmez, bu yorumlardan sanalalemci.com ve sahipleri sorumlu tutulamaz. Her yorum o yorumu yazan kullanıcının sorumluluğundadır.
  1. SanalAlemci » 2012 Türkiye ve Dünya Ülkeleri Ramazan İmsakiyesi İftar Vakitleri Diyor ki:

    Temmuz 19th, 2012 at 18:15

    [...] İlçeler) Diyanet işleri 2012 imsakiye listesi için aşağıdaki Link’e tıklayınız (2012 yılında Ramazan ayı (Oruç) Başlangıcı 20 Temmuz Cuma günü başlıyor.)2012 Yılına Ait Tüm İllerin ve İlçelerin Ramazan İmsakiyesi için TIKLAYINIZ (Açılan [...]

Yorum Yapabilirsiniz