Huzursuz Bacak Sendromu ile İlgili Videolar İzle - SanalAlemci

Huzursuz Bacak Sendromu ile İlgili Videolar İzle

Perşembe, Temmuz 29, 2010 11:48
Huzursuz Bacak Sendromu ile İlgili Videolar İzle 4.3/5 (86%) 10 Oy

Huzursuz bacak sendromu nedir? – Huzursuz bacak sendromunun belirtileri nelerdir? – Huzursuz bacak sendromu yaşayan hastalar geceleri neler yapar? – Huzursuz bacak sendromu neden olur?

Tüm bu soruların cevaplarını aşağıdaki videolarda bulabilirsiniz..

Huzursuz bacak sendromu nedir?

Huzursuz bacak sendromu neden olur?


Huzursuz bacak sendromunun belirtileri nelerdir?


Huzursuz bacak sendromu yaşayan hastalar geceleri neler yapar?

Huzursuz bacak sendromunun tedavisi var mı?


Huzursuz Bacak (Restless Leg) Sendromu Nedir?
Huzursuz Bacak Sendromu Hakkında Bilgiler

Bir önceki yazımız olan Polat Alemdar Ve Sünger Bob-Komik Video İzle başlıklı makalemizde Komik Video İzle, Polat Alemdar Ve Sünger Bob ve Polat Alemdar Ve Sünger Bob kaca kafalar hakkında bilgiler verilmektedir.

Toplam Okunma: 2.943 (Önbellek Kullanılıyor) | Son Görüntülenme: 19.10.2019

Konuya Yorum Yapabilirsiniz.

5 Yorum Yapılmış “Huzursuz Bacak Sendromu ile İlgili Videolar İzle”

Yasal Uyarı: Bu bölümde yer alan kullanıcı yorumları sanalalemci.com ve sahiplerinin görüşlerini ifade etmez, bu yorumlardan sanalalemci.com ve sahipleri sorumlu tutulamaz. Her yorum o yorumu yazan kullanıcının sorumluluğundadır.
 1. havva kaya Diyor ki:

  Eylül 6th, 2010 at 02:19

  bacak senrumu yaşıyorum hocam ilacı nedir aydınlatırsanız sevinirim uykuda geliyor ağrılar hangi ilacı kullanmam gerekiyor

 2. admin Diyor ki:

  Eylül 6th, 2010 at 09:51

  HUZURSUZ BACAK SENDROMU’NDAN NASIL KURTULDUM !

  @havva kaya

  Merhaba Havva hanım.Öncelikle çok geçmiş olsun..Size ben bir öneride bulunmak isterim.

  Hani derler ya dam’dan düşenin halinden dam’dan düşen anlar diye..
  Yaklaşık 2 ay kadar önce bu ”Huzursuz bacak sendromu” benimde gecelerimi kabusa çevirmişti bende muzdariptim bu hastalıktan.Sağ bacağımda (dizimde) tarifi imkansız bir ağrı ile uyanıyordum geceleri uykumdan.İlk gün ne olduğunu anlayamadım.ikinci gün üçüncü gün derken artık dayanamaz olmuştum bu adını bilmediğim hastalıktan ağrılardan dolayı.Uyku düzenim bozulmuştu iyice.Uyumaya korkar olmuştum artık..Ağrı geldiği zaman yatamıyor kalkıp gezmek bacağımı hareket ettirmek zorunda kalıyordum.Yataktan kalkıp yaklaşık 10 dk kadar gezince hareket ettirince ağrı geçiyor yatağa tekrar girip tam uyumaya başlayınca tekrar başlıyordu..Sabahlara kadar tek bir dakika bile uyumadığım günü bilirim..

  Doktora gittim şikayetimi anlattım.Sabahlara kadar bu ağrıların beni uyutmadığını dolayısı ile uyku düzenimin bozulduğunu vs söyledim.İlk önce kan tahlili ve film çekilmesini istedi iltihaplanma varmı yokmu ona bir bakalım dedi.Sonuçlar temiz çıktı çok şükür.Peki neydi bu tarifsiz ağrıların sebebi? Neden uykuda iken bu kadar şiddetli ağrıyor bacaklarım diye sordum doktora.İki tane ilaç verdi (Biri jel diğeri ağrıdığı zaman kullanacağım ağrı kesici) ve bana bacak kaslarımın zayıf olduğunu kasların güçsüz kalması neticesinde böyle bir ağrı oluştuğunu egzersiz yapmam gerektiğini kasları güçlendirmem gerektiğini söyledi.Ve beni karşısana oturtup şu hareketi (3.Resim) günde en az 100 kere 10′a kadar sayıp tekrar etmemi söyledi..İlk başta bana biraz komik geldi açıkcası..Eczacı arkadaşımın ısrarla tavsiyesi üzre gittiğim doktor (ortopedi dr) baştan savma yapıyor diye düşündüm açık konuşmak gerekirse.Sanırım bu doktor bilemedi bu hastalığı dedim.Ama yinede söylediklerini bir yapayım faydası olmazsa başka doktora giderim dedim.Gece oldu yatmadan önce doktorun verdiği jeli bacağıma sürdüm iyice daha sonra ağrı kesiciyi de yuttum yattım.En fazla yarım saat uyudum..Ve sonrası tahmin ettiğiniz gibi..Yine tarifsiz şiddetli bir ağrı…O kadar ki insan kendi bacağını kesip atası geliyor düşman gibi görüyor sanki.. Bu acıyı çekenler ne demek istediğimi anlarlar..Derken 2. gün 3.gün hep aynı..Yani ağrı kesicinin ve jel’in hiçbir faydasını göremedim..Bana zor gelen ve kale almadığım doktorun söylediği o egzersizi denemekten başka çarem kalmamıştı..Her ne kadar önemsemesem ve hareketler zor gelsede doktorun söylediklerini aynen yaptım..İlk gün değişen hiçbirşey olmamıştı..İkinci gün ve üçüncü günde öyle..Ama dördüncü gün..İnanılmaz ama yattıktan sonra beni huzursuz eden hatta çıldırtma noktasına getiren o ağrılar gecikmişti..Yani yatar yatmaz başlamamıştı ağrılar..Egzersizler etkisini gösteriyormu yoksa dedim kendi kendime..Gecenin ilerleyen saatlerinde ağrılar kendini hissettirrmeye başladı yavaştan..Ama olsun bunada şükür düyordum..Çünkü en azından birkaç saat uyumuştum..

  Sabah oldu işe gittim ve hemen işyerimde o kale almadığım egzersize başladım..Ve yapabildiğim kadar çok yapmaya çalıştım o hareketi..Gece oldu ve o gece biraz daha rahattım..Acaba iyileşiyormuyum dedim kendi kendime..Şaşırtıcı değilmi..Evet bende çok şaşırdım ve aynen çocuklar gibiydim..Oyuncağını kaybedip üzülen sonra bulup sevinen çocuklar gibi..Rabbim sana şükürler olsun dedim..İyileşiyorum dedim..Daha sonraki günler bacağımdaki ağrılar gittikçe azalmaya başladı ve şu an gayet iyiyim rahatım Rabbime şükürler olsun…Sağlığıma kavuştum Allah’ın izni ile..Darısı sizlere inşaAllah..Toplam olarak bu rahatsızlık bende 15 gün kadar sürmüştü..Ama ne 15 gün ! Sanki 15 ay gibi geldi desem yeridir..Egzersizi yapabildiğim kadar yapmaya çalışıyorum hala..

  İşte benim yaptığım o egzersiz (Baştan üçüncü resim)
  Resimli egzersizler için TIKLAYINIZ

  Önemli Not; Açılan sayfadaki diğer egzersizleri yapmanızında faydası olacaktır..İlk birkaç gün faydası olmadı deyip hemen bırakmayın derim egzersizleri..
  Kaslarınız iyice gerilsin..Gevşek olmasın..Acıyacak biliyorum ama sağlığımız için bu rahatsızlıktan kurtulmamız için yapmalıyız.. (Doktorun bana söyledikleri)

  Burada yazdıklarım benim başımdan geçenler yaşadıklarımdı.Belki bir faydası olur diye paylaşmak istedim..İnş olurda..Ama siz yinede uzman bir doktora görünmeyi ihmal etmeyin.Çünkü sizin hastalığınız ve tedavisi daha farklı olabilir.

  Herkese acil şifalar sağlıklı günler diliyorum..Sağlıcakla kalın…

  (SanalAlemci.Com Admini)

 3. mehtap Diyor ki:

  Eylül 7th, 2012 at 02:47

  hemen deneyeceğim bende çok kötüyüm umarım faydası olur….çok teşekkürler…

 4. SanalAlemci Diyor ki:

  Eylül 7th, 2012 at 08:40

  @mehtap

  Çok geçmiş olsun Mehtap hanım..Ne çektiğinizi en iyi ben bilirim..Yorum alanındaki söylediklerimi mutlaka yapın..Tekrar söylüyorum özellikle ve özellikle şu hareketi yapın…Diz ağrısından kurtulmak için çok önemli egzersiz hareketi

  Allah’ın izni ile sağlığınıza kavuşursunuz.. ;)

 5. Huzursuz bacak sendromu ve tedavi yöntemleri Diyor ki:

  Mayıs 9th, 2016 at 21:13

  Bacaklarda karıncalanma, elektriklenme, ağrı, yanma gibi belirtilerle ortaya çıkan huzursuz bacak sendromu nasıl tedavi edilir?

  Bacaklarda ağrı ve yanma, uzun süre hareketsiz oturamama ve uyku sırasında hareket ettirme gibi şikayetlerle kendini belli eden “huzursuz bacak sendromu” yaşam kalitesini düşüren hastalıkların başında geliyor. Yalnızca gece değil, gün içinde de hastaları zorlayan bu yakınmalar, doğru tanı ve modern tedavi yöntemleri sayesinde kontrol altına alınabiliyor. Memorial Ankara Hastanesi Nöroloji Bölümü’nden Doç. Dr. Funda Uysal Tan, huzursuz bacak sendromu ve tedavi yöntemleri hakkında bilgi verdi.
  Karıncalanma ve ağrı görülebilir

  Huzursuz bacak sendromu toplumun yaklaşık %10′ununda görülen bir sağlık problemidir. Hastalar genellikle her iki bacaklarında tam tanımlayamadıkları; karıncalanma, elektriklenme, ağrı, yanma gibi rahatsızlık verici bir histen yakınırlar. Bu durum hareketsizlikle artarken bacakları sallamakla veya yürümekle azalır. Bacakları hareket ettirme dürtüsü bir süre sonra baskılanamaz. Bunun sonucunda kişi uzun süre oturması gereken aktivitelerde bulunduğunda çok huzursuz olur ve bunlardan kaçınmaya başlar. Uzun süreli yolculuklar huzursuz bacak sendromu olan kişiler için işkenceye dönüşebilir.
  Gece şikayetleri gündüze de taşınabilir

  Hastalığın başında şikayetler daha çok gece uykuya geçiş esnasında bacaklarını sık hareket ettirme dürtüsü, uykuyu başlatma ve sürdürme ile ilgili problemler şeklindedir. Bazen kişinin partneri, hastanın uyku sırasında bacaklarındaki sıçramalardan ve periyodik hareketlerden şikayet edebilir. Huzursuz bacak sendromunun erken dönemde tedavi edilmemesi durumunda, şikayetler gündüze de kayar ve uzun süre hareketsiz kalmayı gerektiren aktiviteler kişi için zorlayıcı olmaya başlar. Bazı olgularda yakınmalar kollarda da olmaya başlar. Kişi kollarda hareketsizlikle artan benzer şikayetler yaşar.
  Kas ağrısı ile karıştırılmamalı

  Hastalığın tanısında önemli olan nokta, dikkatli bir öykü ile hastanın bacaklarındaki yakınmanın yorgunluğa bağlı basit bir kas ağrısı veya kramp olup olmadığının ayırt edilmesidir. Huzursuz bacak sendromu olan her 3 hastadan 1′inde aile öyküsü bulunmaktadır ve bu kişilerde hastalığa bağlı şikayetlerin başlama yaşı daha erkendir.
  Hamilelik döneminde görülme riski daha yüksek

  Huzursuz bacak sendromunun altında genelde ciddi bir hastalık bulunmaz. Hastaların yaklaşık %20′sinde demir eksikliği anemisi ve demir depolarının boş olmasının hastalığı tetiklediği düşünülmektedir. Gebelik sırasında, tiroid hastalıklarında, romatizmal rahatsızlıklarda, Parkinson’da ve varisi olanlarda daha sık rastlanmaktadır. Bunun dışında; depresyon, epilepsi, alerji ilaçları kullananlarda bu sendromun belirtilerinin görülme olasılığı daha yüksektir.
  Doğru tedavi planı ile kontrol altına alınıyor

  Huzursuz bacak sendromu için genellikle ilaç tedavisi kullanılmaktadır. Özellikle Parkinson hastalığında da kullanılan bazı ilaçların çok düşük dozlarda alınması bile, şikayetlerde belirgin bir düzelme sağlayabilir. Aynı şekilde nöropatik ağrıların tedavisinde kullanılan ilaçlar da tedavide oldukça etkindir. Hastalığın altında yatan başka bir etken saptandıysa ona yönelik tedavinin de yapılması gereklidir. Eğer hastada demir eksikliği de mevcutsa, yerine koyma tedavisi ile birlikte uygun planlama yapılır.

Yorum Yapabilirsiniz