Hangi araçlara Zorunlu “Şeritten ayrılma uyarı sistemi” takılacak? - SanalAlemci

Hangi araçlara Zorunlu “Şeritten ayrılma uyarı sistemi” takılacak?

Cumartesi, Ekim 26, 2013 9:13
Hangi araçlara Zorunlu “Şeritten ayrılma uyarı sistemi” takılacak?
Hangi araçlara Zorunlu “Şeritten ayrılma uyarı sistemi” takılacak? 4.8/5 (95%) 8 Oy

Şehirlerarası otobüslere zorunlu yeni sistem geliyor..Yeni düzenlemeyle yolcu minibüsleri ve otobüsleri ile kamyonlara, “şeritten ayrılma uyarı sistemi” takılacak.

Sistem sayesinde, direksiyon başında uyuma ve dalgınlık nedeniyle meydana gelen kazaların önlenmesi amaçlanıyor.

Edirne Trafik Tescil ve Denetleme Şube Müdürü Alpay Erdem, motorlu araçlara şeritten ayrılma uyarı sistemi takılmasına ilişkin yönetmeliğin Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdiğini söyledi.
“3 FARKLI UYARI ÇEŞİDİ”

Sistemin yolcu minibüsleri ve otobüsleri ile kamyonlara takılacağını belirten Erdem, şöyle konuştu:

“Bu sistemin takıldığı araç, şeridinde seyrederken ortada anlamlı bir neden yokken seyrettiği şeridin çizgisini geçmeye başladığı anda araç sürücüsü sistem sayesinde uyarılacaktır. Sistem uyarısı optik, akustik ve dokunsal uyarılar arasından seçilecek en az iki uyarı vasıtasıyla yapılacaktır. Bu uygulamanın, araç seyir halindeyken, özellikle sürücüsünün dalgınlığı veya direksiyon başında uyumasıyla, şeritten çıkılması neticesinde meydana gelebilecek kazaların önüne geçilmesine katkı sağlaması beklenmektedir.”
1 KASIM’DAN İTİBAREN UYGULANACAK

Erdem, sistemin dört sınır kapısı bulunan ve otobüs, kamyon ve TIR transit geçişinin çok fazla olduğu Edirne’de trafik güvenliğinin sağlanmasında büyük katkı sağlayacağını belirtti.

1 Kasım 2013′ten itibaren üretilen yolcu minibüsleri ve otobüsleri ile kamyonlarda uyarı sisteminin takılı olacağını dile getiren Erdem, eski araçlara ise 2015′e kadar süre tanınacağını kaydetti. Kaynak: ensonhaber

Bir önceki yazımız olan Turkcell -1'e 5 Veren Genç Nar Kampanyası Detayları başlıklı makalemizde 1’e 5 Veren Genç Nar Kampanyası nedir? Nar kampanya detayları 2011, Aynı ay içinde birden çok kez Genç Nar paketi alabilir miyim? ve Genç Nar Bakiye ve Bitiş Tarihi Sorgulama hakkında bilgiler verilmektedir.

Toplam Okunma: 150 (Önbellek Kullanılıyor) | Son Görüntülenme: 20.06.2019

Konuya Yorum Yapabilirsiniz.

Yorum Yapabilirsiniz