Gıda üretiminde bundan sonra kullanılmayacak o madde! işte detaylar - SanalAlemci

Gıda üretiminde bundan sonra kullanılmayacak o madde! işte detaylar

Pazartesi, Mart 24, 2014 7:37
Gıda üretiminde bundan  sonra kullanılmayacak o madde! işte detaylar
Gıda üretiminde bundan sonra kullanılmayacak o madde! işte detaylar 5/5 (100%) 3 Oy

Aroma verici madde olan “3-Acetyl-2,5-dimethylthiophene”, bugünden itibaren piyasaya arz edilecek gıdaların üretiminde kullanılmayacak.

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, tüketici ve insan sağlığını, tüketici haklarını, gıda satışında adaletin sağlanmasını ve uygun durumlarda çevrenin korunmasını da göz önünde bulundurarak, gıdalarda kullanılan aroma vericileri, aroma verme özelliği taşıyan gıda bileşenlerini, bunların üretimlerinde kullanılan kaynak materyaller ile bunların kullanım koşulları ve etiketleme kurallarını yeniden düzenledi.

Resmi Gazete’de yayımlanan, Türk Gıda Kodeksi Aroma Vericiler ve Aroma Verme Özelliği Taşıyan Gıda Bileşenleri Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmeliğe göre, gıdalarda kullanılan aroma verici maddelerde değişikliğe gidildi.

Yönetmelikle “3-Acetyl-2,5-dimethylthiophene”, aroma verici madde olarak piyasaya sunulamayacak ve gıdalarda kullanılmayacak. Söz konusu maddenin ithalatı ve bu maddeyi içeren bir gıdanın ithalatına da izin verilmeyecek.

Kaynak: AA

Bir önceki yazımız olan Türkiye'de kaya gazı üretilecek mi ? başlıklı makalemizde alternetif enerji, kaya gazı ve kaya gazı rezervleri hakkında bilgiler verilmektedir.

Toplam Okunma: 104 (Önbellek Kullanılıyor) | Son Görüntülenme: 16.08.2019

Konuya Yorum Yapabilirsiniz.

Yorum Yapabilirsiniz