Ezan Duası ve Ezan Duasının Anlamı ! - SanalAlemci

Ezan Duası ve Ezan Duasının Anlamı !

Çarşamba, Ağustos 5, 2009 2:52
Ezan Duası ve Ezan Duasının Anlamı ! 4/5 (80%) 70 Oy
Ezan Duası ve Ezan Duasının Anlamı !

Sesli Ezan Duası İndir-Ezan Duasının okunuşu ve Türkçe meali-Türkçe Ezan Duası Manası-Mp3 formatında sesli ezan duası indir-Ezan duasını sesli mp3 olarak indir.

Ezan Duası Türkçe Yazılışı;

Allahumme Rebbe hazihi’d-da’veti’t-tamme. Vesselatil kâimeti ati Muhammedenil vesilete vel fazilete ved-dereceter-refîate. vebashu makamen Mahmudenillezi veadteh. İnneke lâ tühlifü’l-mîâd

Ezan Duası Arapça Yazılışı;

Ezan duâsının meâli şöyledir:

“Allâh’ım! Ey bu tam dâvetin, yâni mübârek ezânın ve kılınmak üzere bulunan namazın mukaddes Rabbi. Peygamberimiz Hz. Muhammed (s.a.v.)’e vesîleyi ve fazîleti ihsan et ve O’nu, kendisine va’d buyurmuş olduğun Makâm-ı Muhmûd’a eriştir. Şüphe yok ki, sen va’dinden dönmezsin.”

Ezan Duası Video;

Ezan Duasını Mp3 Formatında İndirmek İçin Tıklayınız
Abdulkadir Şehitoğlu’ndan Sesli Ezan Duası İndir (Mp3)

Resûlullah sallallahu aleyhi ve sellem şöyle buyurdu:

“Kim ezanı işittiği zaman: Ey şu eksiksiz davetin ve kılınacak namazın rabbi Allahım! Muhammed’e vesîleyi ve fazîleti ver. Onu, kendisine vaadettiğin makâm-ı mahmûda ulaştır, diye dua ederse, kıyamet gününde o kimseye şefâatim vâcip olur.”

Sa’d İbni Ebî Vakkas radıyallahu anh’den rivayet edildiğine göre, Nebî sallallahu aleyhi ve sellem şöyle buyurdu:

“Kim müezzini işittiği zaman: Tek olan ve ortağı bulunmayan Allah’tan başka ilâh olmadığına, Muhammed’in O’nun kulu ve resûlü olduğuna şahitlik ederim. Rab olarak Allah’tan, resûl olarak Muhammed’den, din olarak İslam’dan razı oldum, derse, o kimsenin günahları bağışlanır.” (Müslim, Salât 13. Ayrıca bk. Tirmizî, Salât 42; Nesâî, Ezân 38; İbni Mâce, Ezân 4)

Her iki hadiste geçen “ezanı işittiği zaman” sözüyle anlatılmak istenen, ezanın tamamını işittikten sonra demektir. Çünkü ezanı işiten kimsenin müezzinin söylediklerini aynen tekrar etmesi gerektiğini ve bunun Resûl-i Ekrem tarafından emredildiğini önceki hadiste açıklamıştık. Ezan bittikten sonra ise, Peygamber Efendimiz’e salâtü selâm getirilir; sonra da ezan duası okunur. Yaygın olarak bilinen ve okunan ilk hadiste geçen dua ise de, bundan başkasının da okunabileceğine bu ikinci hadis delil teşkil eder. Hatta bunlar dışında me’sûr olan yani Peygamber Efendimiz’den rivayet edilen ve hadis kitaplarında yer alan dualardan herhangi biri de yapılabilir.

Beyhakî’nin rivayetinde ilk duanın sonunda bir de: “İnneke lâ tühlifü’l-mîâd = Şüphesiz ki sen vaadinden caymazsın” ilâvesi vardır ki, biz de dualarımıza bunu ilâve ederiz. Yaygın olan bu duanın çok kısa tahlilini yapacak olursak: Buradaki “davet” ezanın lâfızlarıdır. Daha önce izah edildiği gibi, bu tevhîde davettir. “Tam” olmasının anlamı ezanda kelime-i tevhîd ve kelime-i şehâdetin bulunmasıdır. Tam ve kâmil olmanın bir yönü de değişikliğe ve bozulmaya uğramadan kıyamete kadar hem lâfzının hem muhtevasının korunacak olması ve itikad esaslarının hiçbir zaman değişmeyeceğidir. “Vesîle”nin buradaki anlamı önceki hadiste de işaret edildiği gibi cennetteki çok yüce bir makamdır. “Fazilet” de üstün bir makamın adı olup, diğer mahlûkattan yüce bir mertebedir. “Makâm-ı mahmûd”, her lisanın övgü ve yüceltmesine lâyık makam demektir. O makamda olanı ilk yaratılan insandan son yaratılacak olana kadar herkes över ve yüceltir. Makâm-ı mahmûd, şefaat makamıdır ki, Resûlullah Efendimiz’e ihsân olunmuştur. Kur’an’ın: “Rabbin seni makâm-ı mahmûda ulaştırır” dediği makamdır [İsrâ sûresi (17), 79>. İbni Abbâs’ın açıklamasına göre: “Öyle bir makam ki, orada öncekiler ve sonrakiler sana hamd ve senâ eder ve mertebece bütün yaratılmışların önünde olursun. Şefaat edersin de şefaatin makbul olur. Senin sancağın altında olmadık kimse bulunmayacaktır” diye tarif edilir (Alî el-Kârî, el-Mirkât, II, 353). Peygamberimiz çeşitli hadislerinde bu makamdan bahsetmiş ve onun vasıflarını anlatmıştır.

Önce de ifade ettiğimiz gibi, ezan İslam’ın temel prensiplerini kendinde toplayan bir dînî tebliğ, bir davettir. Bunu duyup dinleyen ve kalben inanarak tekrar eden bir mü’min, istikamet üzere olduğu, sahih bir iman ve sâlih bir amele sahip bulunduğu için Allah’a her ezandan sonra dua eder. Bu duanın mahiyet ve muhtevasını da böylece özet olarak bile olsa görüp anlayan bir müslüman artık bu fazileti işlemekten kendini müstağni göremez. Bütün bunları pekiştirmek üzere, ezandan ayrı olarak her farz namazdan önce bir de kamet getirilir.

Hadislerden Öğrendiklerimiz

1. Ezanı, müezzinin söylediklerini tekrar ederek sonuna kadar dinlemek, bitince de dua etmek faziletli sünnetlerdendir.
2. Ezan vakitleri duaların reddedilmediği vakitler olup, her ezandan sonra dua etmek bu sebeple faziletli kabul edilmiştir.
3. Ezandan sonra duaya devam etmek hayırlara ulaşmanın sebebi olduğu gibi, kıyamet gününde Peygamberimizin şefaatine nâil olabilmenin de vesilesidir.
4. Ezan bittikten sonra Peygamber Efendimiz’in öğrettiği dualardan biri ezan duası olarak okunmalıdır.
5. Vesîle, fazîlet ve makâm-ı mahmûd kıyamet gününde sadece Peygamber Efendimiz’e has üstün mertebe ve makamlardır.

Bir önceki yazımız olan Bayram Namaz'ı Nasıl Kılınır..? Bayram Namazı Kılmak ! başlıklı makalemizde bayram namazı, Bayram namazı farz mıdır Bayram namazı hakkında bilgiler.. ve bayram namazı hakkında hakkında bilgiler verilmektedir.

Toplam Okunma: 8.702 (Önbellek Kullanılıyor) | Son Görüntülenme: 02.04.2020

Konuya Yorum Yapabilirsiniz.
Etiketler , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

5 Yorum Yapılmış “Ezan Duası ve Ezan Duasının Anlamı !”

Yasal Uyarı: Bu bölümde yer alan kullanıcı yorumları sanalalemci.com ve sahiplerinin görüşlerini ifade etmez, bu yorumlardan sanalalemci.com ve sahipleri sorumlu tutulamaz. Her yorum o yorumu yazan kullanıcının sorumluluğundadır.
 1. SanalAlemci » Blog Archive » DUALAR Kategorisindeki Tüm Konular Diyor ki:

  Mayıs 16th, 2011 at 06:53

  [...] Ezan Duası ve Ezan Duasının Manasını Öğren [...]

 2. SanalAlemci » Blog Archive » Tüm İllerin Günlük Namaz Vakitleri Diyor ki:

  Temmuz 15th, 2011 at 07:52

  [...] Ezan Duası ve Türkçe Meali Öğren [...]

 3. SanalAlemci » Blog Archive » Ezan Okunurken Neden Selam Verilmez ve Alınmaz? Diyor ki:

  Aralık 20th, 2011 at 10:04

  [...] Arapça ve Türkçe Ezan Duası Okunuşu Manası Fazileti [...]

 4. SanalAlemci » Blog Archive » Bu Kategorideki Konular; NAMAZ ÖZEL Diyor ki:

  Ocak 11th, 2012 at 08:08

  [...] Ezan Duası ve Ezan Duasının Anlamı ! [...]

 5. Ezan-ı Şerif Okunuşu ve Türkçe Anlamı - SanalAlemci » Ezan-ı Şerif Okunuşu ve Türkçe Anlamı Diyor ki:

  Şubat 19th, 2013 at 18:28

  [...] demektir.Mekke Ezanı Dinlemek İçin Tıklayınız Ezan okunduktan sonra şu dua okunur; EZAN DUASI için tıklayınızTüm İllerin Günlük Namaz Vakitleri için Tıklayınızİlginizi Çekebilecek [...]

Yorum Yapabilirsiniz