Evlilik Üzerine Bir Mülahaza.. (Kadın) - SanalAlemci

Evlilik Üzerine Bir Mülahaza.. (Kadın)

Salı, Kasım 22, 2011 5:50
Evlilik Üzerine Bir Mülahaza.. (Kadın) 4.3/5 (87%) 3 Oy

Rabbimiz, erkek ve dişi olmak üzere insanı iki ayrı cinsten yaratmıştır ve kullarına yaradılışlarına ve fıtratlarına uygun farklı hasletler yüklemiştir. Bu özellikler akabinde vazifeler de yüklemiştir. Her insan yaradılışına uygun davranmalı ve bunun dışında farklı rollere girmemeye dikkat etmelidir. Evlilik hususuna dair bu iki yaratılış fıtratının gereği olan kadın ve erkeği ele alacak olursak; Kadın ve erkek kendi kimliğinin fıtratı gereği olan özellikleri korumalı yani “ Gerçek Kadın ve Gerçek Erkek” olmalıdır. Evlilik içersinde kadını ele alacak olursak; (Kadın narin bir fıtratla yaratılmıştır. İncinmemeli ve incitmemelidir) Kadında bulunması gereken en önemli özellik hatta en başta olması gereken özellik “Eşine İtaat”tir.
Cennete Giren İlk Kadın
İslam’da Karı Koca Münasebetlerinde Adab
Kadının kocasıyla iyi geçinmesinin ve saadetinin tüm sırları “eşine İtaat”ten geçmektedir.

Bu itaat ; hem dünya hem ahret açısından sayısız hayırlar kazandıracaktır.Kadın kocasına karşı çok terbiyeli ve saygılı olmalı ve hürmette kusur etmemelidir. Her ne olursa olsun kadın kendini dizginlemeli ve mülaim davranmalıdır. Kadının bu tavrı hem yuvanın hem de sevginin temelini sapasağlam ayakta tutacaktır. Kadın kocasını kendisinden memnun edebilmek ve rızasını kazanabilmek için tüm meşru isteklerini zamanında ve harfiyen yerine getirmeli ve eşini incitmemelidir.

Kadın erkeğin sinirlendiği anlarda da çok dikkatli olmalı, aksi halde her sinirlenme anında erkek karısından biraz daha uzaklaşacaktır ve bu birlikteliğin çıkmaza girmesi kaçınılmaz bir hal alacaktır. Bu yüzdendir ki kadın; şefkat , anlayış ve hoşgörü timsali olmalıdır.

Evli erkek ise; karısının kalbine, beynine, düşüncelerine hakim olabilmelidir. Bu ; bilgi,adalet,cesaret, ve sevgi ile sağlanır. Erkeğin bilgi adalet, cesaret ve sevgi hususunda karısından üstün olması gerekmektedir.

Mutluluğun sırrı çok küçük ayrıntılarda gizlidir…

Unutmayalım ki; Peygamber Efendimiz (s.a.v.) kendisine ilk inanan ve ilk zevcesi olan Hz. Hatice`yi hep üstün tutmuştur.Bu ise b ir erkek için “itaat ve itimat”ın ne kadar mühim olduğunun delilidir.

“Mutluluk Tılsımı İtaatten geçer”
Vesselam… mucize.net

Bir önceki yazımız olan Bedelli Askerlik 21 gün.. Bedeli ise... başlıklı makalemizde 2011 Bedelli askerlik için ödemeler TL ile yapılacak!, 2011 bedelli askerlikle ilgili yasal düzenleme Bakanlar Kurulu’nda imzaya açıldı ve 2011 bedelli askerlikten toplanan paralar ne olacak? hakkında bilgiler verilmektedir.

Toplam Okunma: 191 (Önbellek Kullanılıyor) | Son Görüntülenme: 13.06.2019

Konuya Yorum Yapabilirsiniz.

2 Yorum Yapılmış “Evlilik Üzerine Bir Mülahaza.. (Kadın)”

Yasal Uyarı: Bu bölümde yer alan kullanıcı yorumları sanalalemci.com ve sahiplerinin görüşlerini ifade etmez, bu yorumlardan sanalalemci.com ve sahipleri sorumlu tutulamaz. Her yorum o yorumu yazan kullanıcının sorumluluğundadır.
  1. SanalAlemci » Blog Archive » Evlilikte iç güzellik mi dış güzellik mi? Diyor ki:

    Kasım 22nd, 2011 at 06:40

    [...] iki cins birbirlerini tamamlamaktadır.İki ayrı dünya bir tek dünya olur.Evlilik ,çok yönlü anlaşma,muhabbet ve dayanışmayı gerektirir.böyle zamanlarda insanın [...]

  2. SanalAlemci » Blog Archive » İslam’da Karı Koca Münasebetlerinde Âdab Diyor ki:

    Aralık 28th, 2011 at 08:00

    [...]Evlilik üzerine Bir Mülahaza – Erkeğin Hanımı Üzerindeki Hakları – Müslüman Kadının Kocasına Karşı Görevleri Cennete Giren İlk Kadın [...]

Yorum Yapabilirsiniz