Esmaü’l Hüsna-Vekil - SanalAlemci

Esmaü’l Hüsna-Vekil

Pazar, Mayıs 30, 2010 16:43
Esmaü’l Hüsna-Vekil 4/5 (80%) 2 Oy

VEKİL

Vekil : Her şeye vekil

Al-Wakil : The Trustee who manages the affairs of those who duly commit them to its charge, and who looks after them better than they could themselves.

Cenab-ı Hak buyuruyor.

“Vekil olarak Allah yeter.” (Nisa, 81)

” ‘Allah bize yeter. O ne güzel vekîldir!’ dediler.” (Al-i İmran, 173)

“Benden baska vekil edinmeyin” (İsra,2 )

Vekil, vekalet verenin ihtiyaç duyduğu bütün şeyleri adına yapmaya yetkili kıldığı kimsedir.

Rabbimiz vekilimizdir. Bütün işlerimiz O’nun kudretiyle cereyan etmektedir. O ne güzel vekil ve ne güzel yardımcıdır. Ancak tedbir almamız, ondan sonra Rabbimize vekaletimizi vermemiz gerekmektedir. Tedbiri almadan takdire küsmek haksızlıktır. (2)

Allah iman sahibi olan, samimi kullarına karşılaştıkları her türlü durum ve şartta Kendisine güvenmelerini söyler. Nitekim tüm peygamberler Allah’ın dinini anlatırken, birçok zorlukla karşılaşmış, hitap ettikleri topluluklar çoğu zaman onlara düşmanlıkla karşı çıkmışlardır. Ancak elçiler, Allah’ın birliğini, O’nun emir ve yasaklarını anlatma konusunda her zaman cesur ve kararlı bir tutum sergilemişlerdir. Hep Allah’ı vekil edinmişler, yalnızca O’nun hoşnutluğunu gözetmişlerdir. (4)

Tevhidin hakikatini anlamak için kul, kalbini işlerden uzak tutmalı, bütün işleri Allah’a havale etmeli, bu işlerin sıkıntı ve zorluklarıyla kalbini meşgul etmemelidir. Vekil olan Allah pek zengindir. Vekil’in pek zengin, vefakar ve cömert olduğuna göre Mevla’na ibadet etmeye yönel. Allah’ı tanıyan kimsenin, bütün işlerinde O’na tevekkül etmesi ve her işini O’na havale etmesi gerekir. (3)

Kaynaklar
1) Calligraphy, The Most Beautiful Names, Tosun Bayrak, Threshold Books, 1985
2) Mecmuatul Ahzab, Büyük Dua Kitabı, Ahmed Ziyaüddin Gümüşhanevi, Denge Kitabevi Yayınları
3) Esmâ-ül Hüsna, Karınca Yayınları, Nisan 2004
4) Allah’ın İsimleri, Harun Yahya, Vural Yayınları, 2000

ALLAH(c.c) 99 İSMİ  SIR VE  FAZİLETLERİ

Bir önceki yazımız olan Secdede iken ayaklar yukarı kalkarsa namaz bozulur mu? başlıklı makalemizde Namaz kılarken alnın yere değmesi farz mıdır, Namaz kılarken ayak yukarı kalkarsa namaz kabul olurmu ve Namaz kılarken burnumuzun yere değmesi farz mıdır hakkında bilgiler verilmektedir.

Toplam Okunma: 833 (Önbellek Kullanılıyor) | Son Görüntülenme: 07.02.2020

Konuya Yorum Yapabilirsiniz.

4 Yorum Yapılmış “Esmaü’l Hüsna-Vekil”

Yasal Uyarı: Bu bölümde yer alan kullanıcı yorumları sanalalemci.com ve sahiplerinin görüşlerini ifade etmez, bu yorumlardan sanalalemci.com ve sahipleri sorumlu tutulamaz. Her yorum o yorumu yazan kullanıcının sorumluluğundadır.
 1. SanalAlemci » Blog Archive » Allah (C.C) 99 İsmi Sır ve Faziletleri… Diyor ki:

  Nisan 29th, 2011 at 07:36

  [...] görevlerini yerine getirmede zorlanmaz. Ahlakı ve durumu düzelir. Batıldan uzak olur. 53- EL VEKÎL: Vekil Kendisine tevekkül edenlerin işlerini en iyi neticeye ulaştıran günde 66 [...]

 2. SanalAlemci » Blog Archive » Hasbinallahü Ve Nığmel Vekil – Sen Ne Güzel Bir Vekilsin.. Diyor ki:

  Kasım 22nd, 2011 at 07:26

  [...] ve nığmel Vekil..Sen ne güzel bir vekilsin..Çekemiyeceğimiz yükü bize vermezsin Yarabbi! Amin.. ”Vekil [...]

 3. SanalAlemci » Bu Kategorideki Konular; ALLAH (C.C) Diyor ki:

  Aralık 15th, 2012 at 16:53

  [...] Hüsna-HâfizEsmaü’l Hüsna-KebirEsmaü’l Hüsna-AliyyEsmaü’l Hüsna-KâviEsmaü’l Hüsna-VekilEsmaü’l Hüsna-HakkEsmaü’l Hüsna-ŞehidEsmaü’l Hüsna-Bâ’isEsmaü’l [...]

 4. Allahın Kaza ve Kaderine Rıza Göstermenin Kalbi: Tevekkül. (Allahın El-Vekîl İsmi) - SanalAlemci Diyor ki:

  Nisan 23rd, 2013 at 00:18

  [...] vekillere emanet ederiz. Din işleri de dünya işlerini andırır. Her işte Allah’ı (c.c.) vekil olarak kabul etmek imanın, teslimiyetin ve kulluğun bir gereğidir. HasbünAllahu ve [...]

Yorum Yapabilirsiniz