Esmaü’l Hüsna-Rezzak - SanalAlemci

Esmaü’l Hüsna-Rezzak

Pazar, Mayıs 30, 2010 17:37
Derecelendir

Rezzak

Rezzak : Rızık ihsan edici, tekrar tekrar, bol bol rızık veren.

Ar-Razzaq : The Sustainer who provides all things useful to His creatures.

Cenab-ı Hak buyuruyor:

“Allah, diledigine hesapsiz rizik verir.” (Bakara, 212)
“Kendi rızkını taşıyamayan nice canlı vardır ki onu ve sizi Allah rızıklandırır…” (Ankebût, 60)

Beslenerek yaşamaları için bütün canlıların rızıklarını veren yalnız Allah Teala’dır. O’ndan başka rızık veren yoktur. Eğer Allah rızkı kulları için bolca yaysaydı, yeryüzünde taşkınlık yapar ve azarlardı. Allah kullarından dilediği kimsenin rızkını genişletir ve dilediğine de kısar. Şüphesiz Allah her şeyi hakkıyla bilendir. Kulun, her istediğini talep etmede helal yollardan hareket ettikten sonra, Rabbine müracaat etmesi lazımdır.

Kuluna karşı çok şefkatli ve merhametli olan Allah, insanları içinde sayılamayacak kadar çok nimetle dolu olan topraklarda yaşatır. Öyle ki insan toprağı ekip biçmeden bile toprak yemyeşil ürünler ve başaklar verir. İçinden sarı, kırmızı, yeşil, turuncu meyve ve sebzeler çıkar. Masmavi denizlerin içi ise yine binlerce çeşit ve lezzette balıklarla doludur. Bütün bunların yanında Allah insanlara hem yerdeki hayvanların etini, hem de gökteki kuşun etini yedirir, hayvanların içinden tertemiz süt çıkarır, arılara bal yaptırır… Bütün bunları insanlara Allah bağışlamaktadır. (3)

Tenbih: Kul, Allah’tan başkasından rızık beklememeli, bu konuda O’ndan başkasına dayanıp güvenmemelidir. Her müslüman, Allah’tan başka rızık veren birmutlak Rezzâk’ın olmadığını bilmelidir. Eğer başkası, geçinmesi için rızık veriyor görünsede gerçekte o, kendisine verileni vermektedir. O halde sen de Allah’ın sana rızık olarak verdiklerinden başkalarına ver ki, Allah sana daha fazlasını versin.

Muhtaç olduğun halde, aşırı düşkünlük göstererek rızık arama. bil ki düşkünlükle rızık aranan sana takdir edilen rızkını kesinlikle artırmaz. Sana ancak takdir edilen rızık ulaşır, fazlası değil. O halde kendini küçük düşürerek rızık aramaktan vazgeç, onurunu ve izzeti nefsini koru. (4)

Bir kimse sabah namazından önce evinin dört bir tarafına batıdan başlamak üzere “Yâ Rezzâkü” diye 200 kere okursa o eve fitne ve kötülük gelmez. (5)
Kaynaklar
1) Miftahü’l Kulûb, Kalplerin Anahtarı, (Fethiye Evradı) Mehmed Nuri Şemseddin Nakşıbendî, Bedir Yayınevi, 2001
2) Calligraphy, The Most Beautiful Names, Tosun Bayrak, Threshold Books, 1985
3) Allah’ın İsimleri, 2005 Harun Yahya
4) Esmâ-ül Hüsna, Karınca Yayınları, Nisan 2004

ALLAH(c.c) 99 İSMİ  SIR VE  FAZİLETLERİ

Bir önceki yazımız olan Secdede iken ayaklar yukarı kalkarsa namaz bozulur mu? başlıklı makalemizde Namaz kılarken alnın yere değmesi farz mıdır, Namaz kılarken ayak yukarı kalkarsa namaz kabul olurmu ve Namaz kılarken burnumuzun yere değmesi farz mıdır hakkında bilgiler verilmektedir.

Toplam Okunma: 1.684 (Önbellek Kullanılıyor) | Son Görüntülenme: 06.02.2020

Konuya Yorum Yapabilirsiniz.

6 Yorum Yapılmış “Esmaü’l Hüsna-Rezzak”

Yasal Uyarı: Bu bölümde yer alan kullanıcı yorumları sanalalemci.com ve sahiplerinin görüşlerini ifade etmez, bu yorumlardan sanalalemci.com ve sahipleri sorumlu tutulamaz. Her yorum o yorumu yazan kullanıcının sorumluluğundadır.
 1. SanalAlemci » Blog Archive » Allah (C.C) 99 İsmi Sır ve Faziletleri… Diyor ki:

  Mayıs 12th, 2011 at 12:47

  [...] ER REZZÂK: Rezzak Yaratılmışlara faydanılacak şeyleri ihsan eden günde 308 Bol rızıklı ömür için [...]

 2. SanalAlemci » Blog Archive » Gerdek (Zifaf) Gecesi ve Adabları.. Diyor ki:

  Mayıs 23rd, 2011 at 09:43

  [...] ve ahiret saadeti için birlikte dua ederler. Cenab-ı Hakk’tan hayırlı evlat, helal ve bol rızık dilerler ve şöyle dua ederler, gelin de amin [...]

 3. SanalAlemci » Blog Archive » Bu Kategorideki Konular;ALLAH (C.C) Diyor ki:

  Haziran 20th, 2011 at 12:54

  [...] Esmaü’l Hüsna-Rezzak [...]

 4. SanalAlemci » Esma’ul Hüsna ALLAH (C.C) 99 İsmi Şerifleri ile En Güzel Dualar Diyor ki:

  Şubat 9th, 2013 at 12:55

  [...] nefes verirsin Varligin senin lütfundur senin ihsanindir Aciz varligima lütfunu ihsanini daim eyleYa Rezzak!Hazinende yok yoktur ol dersin her sey olur Yarattigin her canlinin rizki senin katinda saklidir [...]

 5. ALLAH’ın (c.c.) 99 İsmi Kısa Açıklamaları ve Ebced Değerleri - SanalAlemci Diyor ki:

  Nisan 4th, 2013 at 18:24

  [...] ve üstün gelen. 306) 17. el-Vehhâbu (Her şeyi karşılıksız bağışlayan, veren. 14) 18. er-Rezzâku (Rızık veren. 308) 19. el-Fettâhu (kapalı şeyleri açan; sıkıntıları ortadan kaldıran ve [...]

 6. Esmaül Hüsna Ebced Değerleri (Okuma Usülleri ve Zikir Saatleri) - SanalAlemci Diyor ki:

  Nisan 8th, 2013 at 17:39

  [...] 18. el-Bedî‘ (86).Zühre : 1. el-Mü’min (136), 2. el-Gaffâr (1281), 3. el-Vehhâb (14), 4. er-Rezzâk (308), 5. el-Latîf (129), 6. eş-Şekûr (526), 7. el-Hasîb (80), 8. el-Kerîm (270), 9. [...]

Yorum Yapabilirsiniz