Esmaü’l Hüsna-Reşid - SanalAlemci

Esmaü’l Hüsna-Reşid

Pazar, Mayıs 30, 2010 14:37
Esmaü’l Hüsna-Reşid 5/5 (100%) 1 Oy

Reşid

Reşid : Doğru yolu gösteren

Ar-Rashid : The Righteous teacher who moves all things in accordance with its eternal plan, bringing them without error and with order and wisdom to their ultimate destiny.

Cenab-ı Hak buyuruyor:

“Rabbimiz! Bize tarafından bir rahmet ver ve işimizde bize doğruyu göster durumumuzdan bir kurtuluş yolu hazırla!” (1)

“Allah kime hidayet ederse, işte o, hakka ulaşmıştır, kimi de hidayetten mahrum ederse artık onu doğruya yöneltecek bir dost bulamazsın.” (2)

“Şüphesiz ki Allah, iman edenleri, kesinlikle doğru yola iletir.” (3)

Bu İsmi Bilmenin Faydaları

Her müslüman, bütün varlıkların mutlak yol göstericisinin ve doğruluk sahibinin Allah olduğunu bilmesi gerekir. İnsanları doğru yola ileten, varlıklarının ve hayatlarının düzene girmesini sağlayan yararları gösteren O’dur. Bu sadece insanlara has bir durum değildir. Bütün varlık ve canlıları kapsamaktadır.

Gökte ve yerde varolan her şey, O’nun çizdiği doğru plan ve programa göre işlemektedir. Düzen, doğruluk ve rehberlik O’ndandır.

İçinde eğrilik olmayan dosdoğru din işte budur. Böyle bir dine inanan her müslüman, Mevlâsının kendisine emrettiklerini yapmalı, yasakladıklarından kaçınmalıdır.

Her müslüman, Allah’ın kullarına doğru yolu göstermeli ve onları, İslam’la bağdaşmayan, kendilerini Allah’a itaat ve ibadet etmekten alıkoyan, Allah’a ve Resulü’ne isyan etmelerine, emir ve yasaklarını çiğnemelerine neden olan bütün adet ve davranışları terk etmeye çağırmalıdır. Eğer müslüman bu özelliklerle kendisini donatır ve bunlara sahip olursa, Allah katında reşid olarak adlandırılır ve büyük sevaplar kazanır. (4)
Bir kimsenin önemli ve mühim bir işi olursa onun hallini bilemezse akşam ve yatsı namazı arasında “Yâ Reşîd” ismini 1000 kere okursa o işinin görülmesi kendisne kolay ve onun içi aydınlık olur.

Kaynaklar:
1) Kehf, 10
2) Kehf, 17
3) Hac, 54
4) Esmâ-ül Hüsna, Karınca Yayınları, Nisan 2004
5) Miftahü’l Kulûb, Kalplerin Anahtarı, (Fethiye Evradı Bölümü), Mehmed Nuri Şemseddin Nakşıbendî, Bedir Yayınevi, 2001

ALLAH(c.c) 99 İSMİ  SIR VE  FAZİLETLERİ

Bir önceki yazımız olan Secdede iken ayaklar yukarı kalkarsa namaz bozulur mu? başlıklı makalemizde Namaz kılarken alnın yere değmesi farz mıdır, Namaz kılarken ayak yukarı kalkarsa namaz kabul olurmu ve Namaz kılarken burnumuzun yere değmesi farz mıdır hakkında bilgiler verilmektedir.

Toplam Okunma: 907 (Önbellek Kullanılıyor) | Son Görüntülenme: 07.01.2020

Konuya Yorum Yapabilirsiniz.

4 Yorum Yapılmış “Esmaü’l Hüsna-Reşid”

Yasal Uyarı: Bu bölümde yer alan kullanıcı yorumları sanalalemci.com ve sahiplerinin görüşlerini ifade etmez, bu yorumlardan sanalalemci.com ve sahipleri sorumlu tutulamaz. Her yorum o yorumu yazan kullanıcının sorumluluğundadır.
 1. SanalAlemci » Blog Archive » Allah (C.C) 99 İsmi Sır ve Faziletleri… Diyor ki:

  Mayıs 25th, 2011 at 10:50

  [...] nüfuz ve merci sahibi olur. İsteklerine çabuk kavuşur. Kötülüklerden muhafaza olur. 98-ER RAŞÎD: Reşid Bütün işleri ezeli takdirine göre yürütüp, dosdoğru bir nizam ve hikmet üzere [...]

 2. Allah (c.c) 99 İsmi ve Kısaca Anlamları.. - SanalAlemci Diyor ki:

  Nisan 4th, 2013 at 17:21

  [...] 96-BAKİ Varlığının sonu olmayan 97-VARİS Bütün mülk ve servetlerin hakiki sahibi 98-REŞİD Bütün işlerini ezeli hikmetine göre neticeye ulaştıran 99-SABUR C.C. Asileri hemen [...]

 3. Bu Kategorideki Konular; ALLAH (C.C) - SanalAlemci Diyor ki:

  Nisan 4th, 2013 at 18:55

  [...] Hüsna-Malikül MülkEsmaü’l Hüsna-RaufEsmaü’l Hüsna-AfüvvEsmaü’l Hüsna-SaburEsmaü’l Hüsna-ReşidEsmaü’l Hüsna-VârisEsmaü’l Hüsna-BâkiEsmaü’l Hüsna-BediEsmaü’l [...]

Yorum Yapabilirsiniz