Esmaü’l Hüsna-Rauf - SanalAlemci

Esmaü’l Hüsna-Rauf

Pazar, Mayıs 30, 2010 14:44
Esmaü’l Hüsna-Rauf 5/5 (100%) 3 Oy

Rauf

Rauf : Çok şefkat ve merhamet gösteren, çok esirgeyen, kolaylık sağlayan
Ar-Ra’uf : The Kind who is very Compassionate.

Cenab-ı Hak buyuruyor:
” O, onlara karşı çok şefkatli, pek merhametlidir.” (1)
“Eğer Allah’ın üzerinizde fazlı ve rahmeti olmasaydı, azabınızı çarçabuk verirdi. Gerçekten Allah Rauf’dur, Rahim’dir.” (2)
“Allah insanlara karşı şefkatli ve merhametlidir.” (3)
“Muhakkak Rabbiniz Rauf’dur, Rahimdir” (4)

* Rauf’un anlamı ilk anda “Rahim” kelimesinin anlamıyla aynı gibi görünüyorsa da, Kuran-ı Kerim’de geçtiği yerlerde Cenab-ı Hakk iki sıfatı da beraber zikrettiği durumlarda Rauf’u Rahim’den önce buyurmuştur.
* Raûf, kullarına kolaylık sağlayan demektir. Çünkü Yüce Allah kullarına kaldıramayacakları ibadetler ve yükler yüklememiştir. Yaşlılık, hastalık ve zayıflık gibi hallerde onları birçok ibadetlerdn muaf tutmuştur.
* Allah’ın yarattığı tüm canlılar kusursuz, üstün bir yaratılış ve kompleks bir yapı sayesinde yaşamlarını sürdürmektedir. Bu, O’nun merhametinin ve rahmetinin bir delilidir. Çünkü hiçbir canlı kendisi için en uygun, en elverişli şekilde yaşamak için güç sarfetmemiş, sadece Allah’ın üstün aklına teslim olmuştur. O, ihtiyaç duyabileceği herşeyi zaten kendisine vermiştir.
* Mesela bütün canlıların kendilerini savunmak için farklı yetenekleri vardır. Kimisi son derece korkutucu bir görünüme sahiptir, kimisi zehirli, kötü kokulu veya yakıcı gazlar püskürtür. Bazıları atik ve çabuktur; düşmanlarından hızla kaçarlar, böyle olmayanlar ise farklı bir savunma şekli olarak dayanıklı zırhlarla kaplıdır. Bir kısmı bedenlerini düşmanlarından saklayabilecek şekilde bir görüntüye sahiptir, diğer bir bölümü de ölü taklidi yaparak düşmanı kandırabilecek şekilde var edilmişlerdir. Şüphesiz canlılar bütün bu niteliklere tesadüfen ya da kendi istekleriyle ulaşmamışlardır.
* Her müslüman Allah’ın dışında mutlak şefkat sahibi kimse olmadığını bilmelidir.Allah’ın kullarına bol nimetler vermesi, onlar çeşitli tehlikelerden koruması- nefislerinin arzu ve isteklerinin peşinden koşmalarına mani olması, O’nun kullarına olan şefkat ve merhametindendir. Bazen bir musibet vererek onları tökezleterek doğru yola girmelerini sağlaması, O’nun şefkat ve merhametinin gereğidir. Bu bela ve musibetler dıştan böyle görünebilir; ancak gerçekte bunlar, kendileri için şefkat ve merhamettir. (6)
* Nefsinize Acıyınız: Allah’ın bu ismini bilen kimse, Allah’ın kendisine şefkat ve merhamet ettiği gibi o da, nefsine acımalı, ona gücünden fazla yük yüklememeli ve yapısını aşan şeylerden sorumlu tutmamalıdır. Nefse acımak demek, Allah’ın emirlerini yerine getirmek, yasaklarından ve tehlikelerinden onu korumak demektir. Nefsine acıyıp ona şefkat gösterdiğin gibi, başka insanlara da acımalı ve onlara da şefkat elini uzatmalısın. Böylece şefkatli bir kalbe sahip olur, her iki dünyada Allah’ın şefkat ve merhametinin seni kuşatmasını sağlamış olursun. (6)

Kaynaklar:
1) Tevbe, 117
2) Nur, 20
3) Bakara, 143
4) Bakara, 207
5) Nahl, 7
6) Esmâ-ül Hüsna, Karınca Yayınları, Nisan 2004

ALLAH(c.c) 99 İSMİ  SIR VE  FAZİLETLERİ

Bir önceki yazımız olan Secdede iken ayaklar yukarı kalkarsa namaz bozulur mu? başlıklı makalemizde Namaz kılarken alnın yere değmesi farz mıdır, Namaz kılarken ayak yukarı kalkarsa namaz kabul olurmu ve Namaz kılarken burnumuzun yere değmesi farz mıdır hakkında bilgiler verilmektedir.

Toplam Okunma: 1.356 (Önbellek Kullanılıyor) | Son Görüntülenme: 07.02.2020

Konuya Yorum Yapabilirsiniz.

8 Yorum Yapılmış “Esmaü’l Hüsna-Rauf”

Yasal Uyarı: Bu bölümde yer alan kullanıcı yorumları sanalalemci.com ve sahiplerinin görüşlerini ifade etmez, bu yorumlardan sanalalemci.com ve sahipleri sorumlu tutulamaz. Her yorum o yorumu yazan kullanıcının sorumluluğundadır.
 1. SanalAlemci » Blog Archive » Allah (C.C) 99 İsmi Sır ve Faziletleri… Diyor ki:

  Nisan 29th, 2011 at 07:37

  [...] Öfke anında 10 defa Ya Afüvv ismini zikredip ardından salatü selam okursa sakinleşir. 84- ER RAÛF: Rauf Çok lütüfkar Çok esirgeyen günde 287 Hiçbir varlıktan zarar görmez. Ya Rauf ismini [...]

 2. SanalAlemci » Blog Archive » Bu Kategorideki Konular;ALLAH (C.C) Diyor ki:

  Aralık 5th, 2011 at 09:17

  [...] Esmaü’l Hüsna-Rauf [...]

 3. Allah (c.c) 99 İsmi ve Kısaca Anlamları.. - SanalAlemci Diyor ki:

  Nisan 4th, 2013 at 17:20

  [...] Suçluları müstehak oldukları cezaya çarptıran 82-AFÜVY Kullarını çok çok affeden 83-RAUF Kullarına çok şefkat edip esirgeyen 84-MALİKÜLMÜLK Hakiki mülk sahibi O dur. Dilediğine [...]

 4. ER-RAUF esması ve zikrinin faydaları Diyor ki:

  Nisan 10th, 2013 at 18:05

  ER-RAUF; kullarına çok acıyan,çok şevkatli ve merhametli olan,merhamet eden.

  Rahman ve Rahim isimlerini de aynı anlama gelmektedir.Ancak Rahman isminin anlamı, bütün mahlukata ve geneldir.Rahim isminin ise.genellikle müminlere yöenlikdir ve daha çok ahirette devreye girecektir.

  Rauf’da aynı nalamlara gelmektedir.Yani rahmet ve merhamet anlamındadır.Fakat bu da bu dünyadadır.İstekle yapılan bir acımai bir merhamet etmekdir.Çünkü rahmet bazen maslahat gereği istemiyerek de olabilir.

  Ebced değeri ve zikir saati: Bu ismin zikri (286) adettir.Zikir saati Utarit,zikir günün Çarşamba’dır.Başka bir hesaplama şekline göre ise zikir saati Zühal ve günüi’ Cumartesi’dir.

  Özellikleri ve bazı faydaları:

  ER-RAUF isminin, çok öfkeli ve asabi olan biri,öfkelendiği sırada (10) kere okusa, öfkesi geçer ve sakinleşir.
  Allah’tan bir şey isteyen ve bir ihtiyacını elde etmek isteyen kişi, istediğini elde edinceye kadar (277) kere okumalıdır.
  saatinde ve verilen ölçüde bu ismin zikriylemeşgul olan kimse sertlik huyunu bırakır,yumuşak huylu olur.Sert mizaçlı erkek ve kadınların yumuşak huylu olmaları için yine bu ismin zikrine müraccat etmeleri gerekir.

 5. Sert huylu kimseler için okunacak esma Diyor ki:

  Nisan 10th, 2013 at 18:05

  Çarşamba günü Utarit saatinde ” 286 defa Yâ Raûf celle celalühü” şeklinde okunursa ve bu zikre devam ederse O kimse sertlik huyunu bırakır,yumuşak huylu olur.Sert mizaçlı kadın ve erkeklerin yumuşak huylu olmaları için bu ismin zikriyle meşgul olmaları gerekmektedir

  Allah’tan bir şey isteyen ve bir ihtiyacının elde etmek isteyen kişi istediğini elde edinceye kadar (277) kere ” Yâ Raûf celle celalühü” diye zikretmeye devam etmelidir.

 6. Çok sinirli kimseler için okunacak Esmaul Hüsna “Ya Rauf” Diyor ki:

  Nisan 10th, 2013 at 18:07

  Çok sinirli,her şeye sinirlenen,öfkelenen kişiler Allah’ın Er-Rauf ismi şerifini her gün 286 defa,yada çarşamba Utarit saati veya Cumartesi Zühal saatinde ”Ya Rauf celle celalühü” diye okusalar.Bu huyları düzelir.Yumuşak huylu sinirlenmeyen bir kimse olurlar.

 7. Asabi (Sinirli) olan kişiler için “Ya Raûf Celle Celalühü” Diyor ki:

  Nisan 10th, 2013 at 18:08

  Çok çabuk sinirlenen asabi kişiler için hangi duayı (Esmaul Hüsna) okumalıyız?

  Çok çabuk sinirlenen kimseler “Yâ Raûf Celle celalühü” on defa okuduktan sonra Efendimiz Muhammed Mustafa (s.a.v)’e salavatı şerife okursa sakinleşir siniri geçer.

  Ayrıca 10 defa “Yâ Afüvvü Celle Celahü “ okursa sinirleri yatışır.

  Kaynak: Esma-i Hüsna Şerhi (Arif Pamuk)

Yorum Yapabilirsiniz