Esmaü’l Hüsna-Nafi - SanalAlemci

Esmaü’l Hüsna-Nafi

Pazar, Mayıs 30, 2010 14:07
Esmaü’l Hüsna-Nafi 5/5 (100%) 1 Oy

Nafi

Nafi : İstediğine fayda sağlayan, O’nun takdiri olmadan kimseye yarar verilemeyen.

An-Nafi : The Creator of Good who creates things that yield advantages and benefit.

Cenab-ı Hak buyuruyor:

Nimet olarak size ulaşan ne varsa, Allah’tandır, sonra size bir zarar dokunduğunda (yine) ancak O’na yalvarmaktasınız. (Nahl, 53)
Şayet Allah sana bir zarar dokunduracak olursa, O’ndan başka bunu giderecek yoktur. Sana bir iyilik dokunduracak olursa da O, herşeye güç yetirendir. ( Enam, 17)

İnsanlar için fayda ve zarar güncel kavramlardır. Kendileri için çizilen hayat planında bir sınanma konusu olarak fayda ve zararın onların önlerine çıkarılması ise Allah tarafındandır.

Faydayı da zararı da yaratan; birey ve toplum olarak insan için takdir eden O’dur. İnsanın faydayı ve zararı O’ndan başkasına atfetmeyi ya da sebeplere bağlaması ise büyük zülümdür ve onun Allah’ı layık olduğu gibi tanımadığı anlamına gelir.

Resulullah (s.a.v) buyuruyor: Bil ki, kalem olacak şeyleri yazıp artık kurumuştur. Bundan böyle bütün varlıklar, Allah’ın sana takdir etmediği bir yarar sağlamak isteseler buna güçleri yetmez. (3)

Allah’a sadece Dâr ismiyle dua etmek caiz değildir. Bu nedenle her iki isimle (Darr, Nâfi) birlikte dua edilmelidir. Bu iki ismin birlikte zikredilmesi, Allah’ın dilediğine yarar sağlamaya dilediğine de zarar vermeye kadir olduğunu gösterir. Zira zarar verme veya yarar sağlama gücüne sahip olmayanın varlığı ve etkiside olmaz. (2)

Bu İsmi Bilmenin Faydaları:

Her müslüman Allah’tan başka yarar sağlayan biri olmadığına inanmalı, yararın O’nun iradesi ve fiiliyle gerçekleştiğini bilmelidir. Allah’tan başka fail yoktur. Mümine yarar sağlayan her şey Allah’tandır. Kuldan gelen her yarar ve menfaat, Allah’ın o kişiyi yönlendirmesi ile gerçekleşmektedir. Allah’ın sana sağladığı yararlardan sen de başkalrını yararlandırmalı ve buna aracı olmalısın. Yaptığın iyilik ve başklarına sağladığın yararlarla, âhiret için kendine yarar sağlamış olursun. Böylece bu yararlar, yarın Allah katında senin şefaatçilerin olur.

Müslüman, yalnız Allah dostlarına yarar sağlamalıdır.

Müslüman her düşkün ve yoksula yarar sağlamaya çalışmalıdır. (2)
Kaynaklar
1) Calligraphy, The Most Beautiful Names, Tosun bayrak, Threshold Books, 1985
2) Esmâ-ül Hüsna, Karınca Yayınları, Nisan 2004
3) Tirmizi

Bir önceki yazımız olan Secdede iken ayaklar yukarı kalkarsa namaz bozulur mu? başlıklı makalemizde Namaz kılarken alnın yere değmesi farz mıdır, Namaz kılarken ayak yukarı kalkarsa namaz kabul olurmu ve Namaz kılarken burnumuzun yere değmesi farz mıdır hakkında bilgiler verilmektedir.

Toplam Okunma: 1.115 (Önbellek Kullanılıyor) | Son Görüntülenme: 25.01.2020

Konuya Yorum Yapabilirsiniz.

3 Yorum Yapılmış “Esmaü’l Hüsna-Nafi”

Yasal Uyarı: Bu bölümde yer alan kullanıcı yorumları sanalalemci.com ve sahiplerinin görüşlerini ifade etmez, bu yorumlardan sanalalemci.com ve sahipleri sorumlu tutulamaz. Her yorum o yorumu yazan kullanıcının sorumluluğundadır.
 1. SanalAlemci » Blog Archive » Allah (C.C) 99 İsmi Sır ve Faziletleri… Diyor ki:

  Mayıs 23rd, 2011 at 12:53

  [...] hastalıklar verdirme hususunda etkilidir. Bu ismi okuyan insanların şerrinden korunur. 92- EN NÂFİ’: Nafi Ya Nafi ismini zikreden güzel bir hayat yaşar. Darlık, hastalık, musibet, stres ve [...]

 2. Bu Kategorideki Konular; ALLAH (C.C) - SanalAlemci Diyor ki:

  Nisan 8th, 2013 at 17:48

  [...]Esmaul Hüsna-Bâki Esmaü’l Hüsna-Bedi Esmaü’l Hüsna-Hâdi Esmaü’l Hüsna-Nur Esmaü’l Hüsna-NafiEsmaü’l Hüsna-Darr [...]

 3. Esma’ul Hüsna ALLAH (C.C) 99 İsmi Şerifleri ile En Güzel Duâlar - SanalAlemci Diyor ki:

  Kasım 7th, 2013 at 14:00

  [...] iyilestir beni Zarar da görünse faydadir taktir ettigin Kendime faydam yok zarardan kurtar beniYa Nafi!Yokken var edisin bana öyle bir fayda ki Kömürü elmasa çeviren simya gibi Vicdanima sakladigin [...]

Yorum Yapabilirsiniz