Esmaü’l Hüsna-Mütaali - SanalAlemci

Esmaü’l Hüsna-Mütaali

Pazar, Mayıs 30, 2010 15:23
Derecelendir

Müta’ali

Müta’ali : Pek yüce, yüceler yücesi, aklın alabileceği herşeyden pek yüce
Al-Muta’ali : The Supreme Onewho is Exalted in every respect, far beyond anything the mind could possibly attribute to His creatures.

Cenab-ı Hak buyuruyor.
“O, görüleni de görülmeyeni de bilir; çok büyüktür, yücedir ” (1)
“O, yücedir, büyüktür.” (2)
“Yüce Rabbinin adını tesbih et.” (3)

* Allah’ın yüceliğinin üstünde hiçbir yücelik yoktur. Allah, her üstün ve yüksek makamın daha üstündedir.
* Allah kendi zatında yücedir. bu yüzden her şeyden daha yücedir. Yücelikte Allah’ın hiçbir kusur ve ayıbı yoktur. O, mutlak olarak en yücedir. O, ilimde, kudrette, hayatta, cömertlikte, merhamette ve diğer bütün sıftlarında kusursuz ve mükemmel olduğu gibi yücelikte de eksiksiz ve kusursuzdur. O’nun bu yüceliği cihet ve mekan bakımından değildir. Zira O, cihet ve mekandan münezzehtir (arınmıştır).Her şey, O’nun kudreti ve iktidarı altındadır. (4)
* Yaratılmışları överken mübalağadan özellikle sakınmak ve hiçbir yaratılmışı asla bu anlama varan bir üslub ve vurgu ile yüceltmemek lazımdır. Bu kavram ancak Allah’ı nitelendirir ve sadece O’na tahsisi gerekir.
* İnsanların bir kısmı etraflarındaki sayısız delile rağmen Allah’ın ululuğunu, yüceliğini takdir edemezler. Son derece aciz oldukları halde kendilerini büyük görmekte, kendilerini Yaratanı ise hiç düşünmemektedirler. Bu büyüklenme duygusunun nedeni kötülüğü emreden bir nefse sahip olmasıdır. Ancak iman edenler Allah’ın yüceliği karşısında insanın ne derece aciz bir varlık olduğunu, hiçbir şeye güç yetiremeyeceğini bilirler. Evrenin her noktası Allah’ın büyüklüğünü yansıtır. Ama O’nun sonsuz gücünü ve ilmini anlatmaya asla kafi gelmez. Allah her türlü ortaklıktan, kusurdan, eksiklikten, sınırdan münezzeh olandır. Bütün üstün sıfatların ve bütün güzel isimlerin tek sahibidir. O’nun ilmi, aklı, gücü, kudreti, rahmeti, şefkati, fazlı, ihsanı sonsuzdur. ‘Sonsuz’ kelimesi Allah’ın büyüklüğünü kavrayabilmek için üzerinde iyi düşünülmesi gereken bir kavramdır. Allah ölümlerinden sonra insanları yeni bir yaratılışla yaratacak ve bundan sonra dünyada yaptıklarının bir karşılığı olarak cennet veya cehennemde devam edecek olan sonsuz hayatlarını başlatacaktır. Burada yüz değil, bin değil, yüzbin veya milyar yıl da değil, trilyon ya da katrilyon kere katrilyon yıl da değil, sonsuza kadar sürecek bir ömürden bahsedilmektedir. Yani yüz trilyon insan olsa, gece gündüz hiç durmadan yüz trilyonu yüz trilyon ile çarparak ilerleseler, yüz trilyon ömürleri olsa ve ömürleri boyunca bu işle uğraşsalar yine de yıl sayısını hesaplayamayacakları kadar uzun bir ömür. Oysa Allah öyle büyük bir ilme sahiptir ki insana göre ‘sonsuz’ olan herşey, O’nun bilgisi dahilindedir. Zamanın ilk yaratıldığı andan sonsuza değin geçecek olan her olayı, her düşünceyi, vakitleri ve şekilleri ile belirleyen ve bilen O’dur. (5)

Kaynaklar:
1) Rad, 9
2) Bakara, 255
3) Ala, 1
4) Esmâ-ül Hüsna, Karınca Yayınları, Nisan 2004
5) Allah’ın İsimleri, Harun Yahya, Vural Yayınları, 2000

ALLAH(c.c) 99 İSMİ  SIR VE  FAZİLETLERİ

Bir önceki yazımız olan Secdede iken ayaklar yukarı kalkarsa namaz bozulur mu? başlıklı makalemizde Namaz kılarken alnın yere değmesi farz mıdır, Namaz kılarken ayak yukarı kalkarsa namaz kabul olurmu ve Namaz kılarken burnumuzun yere değmesi farz mıdır hakkında bilgiler verilmektedir.

Toplam Okunma: 974 (Önbellek Kullanılıyor) | Son Görüntülenme: 06.01.2020

Konuya Yorum Yapabilirsiniz.

5 Yorum Yapılmış “Esmaü’l Hüsna-Mütaali”

Yasal Uyarı: Bu bölümde yer alan kullanıcı yorumları sanalalemci.com ve sahiplerinin görüşlerini ifade etmez, bu yorumlardan sanalalemci.com ve sahipleri sorumlu tutulamaz. Her yorum o yorumu yazan kullanıcının sorumluluğundadır.
 1. SanalAlemci » Blog Archive » Allah (C.C) 99 İsmi Sır ve Faziletleri… Diyor ki:

  Mayıs 12th, 2011 at 12:48

  [...] ve gündüz 10000 defa okuyan veli kullar mertebesine yükselir. Evliyalar ile görüşür. 79- EL MÜTEÂLÎ: Müta’ali Ya Müteali ismini zikreden salaha erer. Hakim ve amirler nezdinde hürmet ve [...]

 2. SanalAlemci » Blog Archive » Bu Kategorideki Konular;ALLAH (C.C) Diyor ki:

  Aralık 5th, 2011 at 09:16

  [...] Esmaü’l Hüsna-Mütaali [...]

 3. Allah (c.c) 99 İsmi ve Kısaca Anlamları.. - SanalAlemci Diyor ki:

  Nisan 4th, 2013 at 17:20

  [...] 76-BATIN Herşeyin iç yüzünden haberdar olan 77-VALİ Mahlukatın işlerini yoluna koyan 78-MÜTEALİ Ali, büyük 79-BERR Herkesten fazla iyilik yapan 80-TEVVAB C.C. Bütün tevbeleri kabul eden [...]

 4. ALLAH’ın (c.c.) 99 İsmi Kısa Açıklamaları ve Ebced Değerleri - SanalAlemci Diyor ki:

  Nisan 4th, 2013 at 18:50

  [...] 78. el-Vâlî (Yöneticilerin yöneticisi, mülkünde istediği gibi tasarruf eden.47) 79. el-Müteâlî (Aşkın, bütün yaratılmışlardan farklı olan. 551) 80. el-Berru (İyilik eden, iyiliği çok [...]

 5. Esma’ul Hüsna ALLAH (C.C) 99 İsmi Şerifleri ile En Güzel Duâlar - SanalAlemci Diyor ki:

  Kasım 7th, 2013 at 14:13

  [...] dininde sabit kil Sen ki her an her ihtiyaca kafi gelirsin Fakrima medet eyle katinda sefaatçi kilYa Müteali !Sen bütün yüceliklerden yücesin Yüceler yücesi sensin Sensin ulviler ulvisi sensin perdelerin [...]

Yorum Yapabilirsiniz