Esmaü’l Hüsna-Muksit - SanalAlemci

Esmaü’l Hüsna-Muksit

Pazar, Mayıs 30, 2010 14:51
Esmaü’l Hüsna-Muksit 5/5 (100%) 2 Oy

Muksit

Muksit : Adalet gösterici, adaletin gerçek sahibi, hükmünde adil
Al-Muqsit : The Equitable One who does everything with proper balance and harmony.

Cenab-ı Hak buyuruyor:
“Allah, hakimlerin hakimi değil midir?” (1)
“O hakimlerin en iyisidir.” (2)

* Allah, hakimlerin hakimi, hükümdarların hükümdarı değil mi? Hakimler, hükümdarlar isyan edenlere ceza; itaat edenlere, iş görenlere ecir ve ödül verir bir “din” demek olan ceza ve sorumluluk kanunlarını uygularlar da, onların hepsinin üzerinde hakim olan yüce Allah hükmünü yerine getirmez, ceza ve ödül vermez, dinini yürütmez olur mu? Elbette olmaz. Hiç kuşku yok ki insanı o en güzel biçim ile yaratan Allah, hakimlerin hakimidir. Onun dini her dinden üstün hak dindir. O dinini yürütecek, güzel ile çirkini, yalancıyı doğruyu ayıracak, iman edip samimiyet ve ihlasla güzel güzel ameller yapan müminlere mükafat verecek; kâfirleri, dinsizleri de aşağıların aşağısına yuvarlıyacaktır. O halde insan olan, dine yalan dememeli, cezayı inkâr etmemeli, insan kuvvetli olunca haklı olur, her yaptığı kalır, ceza görmez, ceza kanunu acizlere özgüdür sanmamalı; hakim, hükmünde kendi kuvvetine aldanıp da hak ve adaletten ayrılmamalı, o hakimler hakiminin hüküm ve kudretinden korkmalı, aşağıların aşağısına yuvarlanmaktan sakınmalı, onun dinine girmeli, ona iman edip Allah’ın kullarına karşı adalet ve âlemin düzelmesine hizmet ile o tükenmez ecir ve mükafata ermelidir. Yoksa insanı o en güzel biçimde yaratan Allah’ı, hakimlerin hakimi değildir zanneden kendine yazık etmiş olur. Bu durumda bu âyet kâfirlere tehdit, müminlere müjdedir. (4)

Kaynaklar:
1) Tin, 8
2) Araf, 87
3) Ellmalı Tefsiri

ALLAH(c.c) 99 İSMİ  SIR VE  FAZİLETLERİ

Bir önceki yazımız olan Secdede iken ayaklar yukarı kalkarsa namaz bozulur mu? başlıklı makalemizde Namaz kılarken alnın yere değmesi farz mıdır, Namaz kılarken ayak yukarı kalkarsa namaz kabul olurmu ve Namaz kılarken burnumuzun yere değmesi farz mıdır hakkında bilgiler verilmektedir.

Toplam Okunma: 1.054 (Önbellek Kullanılıyor) | Son Görüntülenme: 24.01.2020

Konuya Yorum Yapabilirsiniz.

4 Yorum Yapılmış “Esmaü’l Hüsna-Muksit”

Yasal Uyarı: Bu bölümde yer alan kullanıcı yorumları sanalalemci.com ve sahiplerinin görüşlerini ifade etmez, bu yorumlardan sanalalemci.com ve sahipleri sorumlu tutulamaz. Her yorum o yorumu yazan kullanıcının sorumluluğundadır.
 1. SanalAlemci » Blog Archive » Allah (C.C) 99 İsmi Sır ve Faziletleri… Diyor ki:

  Nisan 29th, 2011 at 10:15

  [...] EL MUKSİT:Muksit Bütün işlerini denk ve birbirine uygun yerli yerinde yapan günde 209 Eşler arasını düzeltmek için okunur. Ya Muksit ismini zikreden vesveseden, öfkeden, hiddetten, kalp sıkıntısından, şeytan şerrinden kurtulur. Bu isim ateş söndürme, insanı sakin kılma hususunda etkilidir. [...]

 2. SanalAlemci » Blog Archive » Bu Kategorideki Konular;ALLAH (C.C) Diyor ki:

  Haziran 20th, 2011 at 12:57

  [...] Esmaü’l Hüsna-Muksit [...]

 3. ALLAH’ın (c.c.) 99 İsmi Kısa Açıklamaları ve Ebced Değerleri - SanalAlemci Diyor ki:

  Nisan 4th, 2013 at 18:25

  [...] gerçek sahibidir.212) b.Zü’l- Celâli ve’l-İkrâmi (Allah ululuk ve ikram sahibidir. 1098) c.el- Muksitu (Allah denge, ölçü ve adalet sahibidir. 209) 86. el-Câmi’u (Dağınık şeyleri bir araya [...]

Yorum Yapabilirsiniz