Esmaü’l Hüsna-Muhyi - SanalAlemci

Esmaü’l Hüsna-Muhyi

Pazar, Mayıs 30, 2010 16:00
Derecelendir

Muhyi

Muhyi : Hayat veren, dirilten.
Al-Muhyi : The Giver of Life who confers life, gives vitality, revives.

Cenab-ı Hak buyuruyor:

“Şüphesiz biz diriltir ve öldürürüz. Dönüş de ancak bizedir.” (Kaf, 43)

“Ve O, yaşatan ve öldürendir;”(Müminun, 80)

“Kendi yaratılışını unutarak bize karşı misal getirmeye kalkışıyor ve: “Şu çürümüş kemikleri kim diriltecek?” diyor. De ki: Onları ilk defa yaratmış olan diriltecek. Çünkü O, her türlü yaratmayı gayet iyi bilir.” (Yasin, Suresi, 78-79)

“Şüphesiz O, ölüleri de mutlaka diriltecektir.” (Rum, 50)

Hayatı yaratan, canlılığı meydan getiren, ölüleri dirilten, can veren ve canlandıran.

İnsanoğlu bugüne kadar bir tek canlı yaratamamıştır.

Meniye can veren, çekirdeği çiçeğe döndüren Allah (c.c.)dır. Toplumların dirilmesi Allah’ın elindedir. Rabbimizin diriliş kanunları vardır. Toplumların dirilişi için koyduğu kanunu “Bir toplum kendini değiştirmedikçe Allah o toplumu değiştirmez” (Rad,11)

Bir varlığa can vermek, onu yoktan yaratmak ve onun yaşamını sürdürebileceği şekilde dünya şartlarını düzenlemek yalnızca sonsuz güç sahibi olan Allah’a mahsus bir özelliktir. Allah gözle görülemeyecek kadar küçük bir yumurta ile spermi birleştirir. Sperm yumurtanın içine girer girmez yumurtanın çevresi bir zarla örtülür. Ve hayat başlar. Allah bu küçücük hücreyi önce ikiye, sonra dörde böler. Ve bu bölünme hızla devam eder. Ve böylelikle annenin karnında mucizevi bir yaşam başlar. Aynı hücreler bir süre sonra farklılaşarak hem beyni, hem sinir sistemini, hem de sert kemikleri ve kıkırdakları oluşturur. Böylelikle Allah dokuz ay içinde yoktan, gören, duyan, konuşan ve akleden bir insan yaratır. Ona can bağışlar. Bir canlının oluşum aşamalarında meydana gelen bu mucizevi olayları, bir yumurtayla spermin başaramayacağı açıktır. Onları birleştiren ve anne karnındaki bebeği dokuz ay boyunca koruyarak büyüten yalnızca Allah’tır. İşte bu ilk yaratılış ve ilk diriltmedir. Allah insanı dünyaya getirdikten sonra onun yaşamasına izin verir. Sonra Allah tüm insanlara kaderlerinde bir ölüm günü tayin etmiştir. Bu ölüm gününe kadar da onları belli bir süre dünya hayatında tutarak imtihan eder. Tayin edilen süre geldiğinde de insanların canını alır ve dünyada işledikleri amellerin karşılıklarını vermek üzere, daha önce yoktan varettiği gibi ölümlerinden sonra tekrar diriltir. Kuşkusuz bu, sonsuz güce sahip Allah için çok kolay bir iştir. (1)

Kaynaklar 1) Allah’ın İsimleri, Harun Yahya, Vural Yayınları, 2000
2) Calligraphy, The Most Beautiful Names, Tosun Bayrak, Threshold Books, 1985

ALLAH(c.c) 99 İSMİ  SIR VE  FAZİLETLERİ

Bir önceki yazımız olan Secdede iken ayaklar yukarı kalkarsa namaz bozulur mu? başlıklı makalemizde Namaz kılarken alnın yere değmesi farz mıdır, Namaz kılarken ayak yukarı kalkarsa namaz kabul olurmu ve Namaz kılarken burnumuzun yere değmesi farz mıdır hakkında bilgiler verilmektedir.

Toplam Okunma: 718 (Önbellek Kullanılıyor) | Son Görüntülenme: 18.11.2019

Konuya Yorum Yapabilirsiniz.

3 Yorum Yapılmış “Esmaü’l Hüsna-Muhyi”

Yasal Uyarı: Bu bölümde yer alan kullanıcı yorumları sanalalemci.com ve sahiplerinin görüşlerini ifade etmez, bu yorumlardan sanalalemci.com ve sahipleri sorumlu tutulamaz. Her yorum o yorumu yazan kullanıcının sorumluluğundadır.
 1. SanalAlemci » Blog Archive » Allah (C.C) 99 İsmi Sır ve Faziletleri… Diyor ki:

  Nisan 29th, 2011 at 10:15

  [...] EL MUHYÎ: Muhyi Can bağışlayan, hayat ve sağlık veren günde 68 İşlerin başarılı olması için [...]

 2. Bu Kategorideki Konular; ALLAH (C.C) - SanalAlemci Diyor ki:

  Nisan 4th, 2013 at 09:43

  [...] Hüsna-HâkimEsmaü’l Hüsna-VâsiEsmaü’l Hüsna-HayEsmaü’l Hüsna-MümitEsmaü’l Hüsna-MuhyiEsmaü’l Hüsna-MuidEsmaü’l Hüsna-MübdiEsmaü’l Hüsna-MuhsiEsmaü’l [...]

 3. Esma’ul Hüsna ALLAH (C.C) 99 İsmi Şerifleri ile En Güzel Duâlar - SanalAlemci Diyor ki:

  Nisan 4th, 2013 at 18:52

  [...] bollugunu affina bahane kilYa Muid!Ten kafesinden çikinca sana varir ruhlar Sende son bulur sonlarYa Muhyi!Çürüyüp toz olmus kemiklerin hatirini yalniz sen sorarsin Ölmüslere ve unutulmuslara yalniz [...]

Yorum Yapabilirsiniz