Esmaü’l Hüsna-Mâni - SanalAlemci

Esmaü’l Hüsna-Mâni

Pazar, Mayıs 30, 2010 15:02
Esmaü’l Hüsna-Mâni 5/5 (100%) 1 Oy

Mani

Mani : Dilediğini engelleyen
Al-Mani’ : The Preventer of Harm.

Cenab-ı Hak buyuruyor:
“Allah’ın insanlara açacağı herhangi bir rahmeti tutup hapseden olamaz. O’nun tuttuğunu O’ndan sonra salıverecek de yoktur.” (1)
“De ki: ‘Öyleyse bana bildirin, Allah bana bir zarar vermek isterse, Allah’ı bırakıp da taptıklarınız, O’nun verdiği zararı giderebilir mi?Yahut bana bir rahmet dilerse, O’nun rahmetini önleyebilir mi?’ ” (2)

* Resulullah buyuruyor: Ey Allahım! Senin verdiklerine mani olacak, mani olduklarını da verecek kimse yoktur. (3)
* Allah, inkarcıları kötülerken bu ismi kullanmış ve şöyle buyurmuştur:”Ve hayra da mâni olurlar.” (4)
* Allah’ın Mâni olması, dünyada olabileceği gibi ahirette de olabilir. Allah bu dünyada kimi marifet ve ibadetlerinden men eer, zikrini onu termel azığıyapmazsa, bu kimse gerçek anlamıyla bütün hayırlardan mahrum edilmiş olur. En büyük musibet işte budur. Hem dünyada hem de ahirette ilahi ihsanlardan men edilenler, hiçbir zaman mesut olmazlar.
* Allah, nimet verme ve vermemeye kadir olandır. O’nun vermemesi cimriliğinden değil, bir hikmetinin gereğidir.
* Mani olan Allah, düşmanlarına karşı dostlarını koruyuphimaye eden ve onlara yardım edendir.
* Bu ismi bilmenin faydaları:
* Her müslüman, Allah’tan başka men eden ve engelleyen olmadığına inanmalıdır. Gerçek veren ve mani olanın Allah olduğunu bilen kimsenin, kalbini insanlarla meşgul etmemesi, onlara güvenip dayanmaması, kanaatkar ve hoşnut bir kalple Rabb’ine yönelmesi gerekir.
* İnsanlardan biri mani olduğunda, gerçek mani olanın Allah olduğuna inanmalı, aracıları bir kenara iterek onlarla meşgul olmamalıdır. Allah’ın bütün varlıklara üzerinde güç sahibi olduğunu, gölgenin gölgesi olduğu şey üzerinde bir etkisi olmadığı gibi insanların da gerçekte bir etkisi olmadığını bilmelidir. Bu yüzden gerçek fail olan Allah’ı düşünmeden mani olan insanları kötülememelidir. Allah, hayra mani olanı kötülediği için kötülemelidir.

Kaynaklar:
1) Fatır, 2
2) Zümer, 38
3) Buhari, 744
4) Maun, 7
5) Esmâ-ül Hüsna, Karınca Yayınları, Nisan 2004

ALLAH(c.c) 99 İSMİ  SIR VE  FAZİLETLERİ

Bir önceki yazımız olan Secdede iken ayaklar yukarı kalkarsa namaz bozulur mu? başlıklı makalemizde Namaz kılarken alnın yere değmesi farz mıdır, Namaz kılarken ayak yukarı kalkarsa namaz kabul olurmu ve Namaz kılarken burnumuzun yere değmesi farz mıdır hakkında bilgiler verilmektedir.

Toplam Okunma: 730 (Önbellek Kullanılıyor) | Son Görüntülenme: 28.10.2019

Konuya Yorum Yapabilirsiniz.

2 Yorum Yapılmış “Esmaü’l Hüsna-Mâni”

Yasal Uyarı: Bu bölümde yer alan kullanıcı yorumları sanalalemci.com ve sahiplerinin görüşlerini ifade etmez, bu yorumlardan sanalalemci.com ve sahipleri sorumlu tutulamaz. Her yorum o yorumu yazan kullanıcının sorumluluğundadır.
  1. SanalAlemci » Blog Archive » Allah (C.C) 99 İsmi Sır ve Faziletleri… Diyor ki:

    Mayıs 12th, 2011 at 12:48

    [...] arzularımızı ve gayelerimizi gerçekleştiren ve yerine getiren de Cenab-ı Haktır. 90- EL MÂNİ’: Mani Birşeyin meydana gelmesine izin vermeyen Günde Zikir Sayısı : 161 Kaza beladan uzak [...]

  2. Esma’ul Hüsna ALLAH (C.C) 99 İsmi Şerifleri ile En Güzel Duâlar - SanalAlemci Diyor ki:

    Nisan 4th, 2013 at 18:52

    [...] eyle beni Kainata dilenci eyleme kalbimi Senin nazli bir misafirin olarak agirla iki dünyada beniYa Mani!Sen mani olursan kimse manileri kaldirasi degil Sen engelleri kaldirirsan hiçbir sey engel olasi [...]

Yorum Yapabilirsiniz