Esmaü’l Hüsna-Kayyum - SanalAlemci

Esmaü’l Hüsna-Kayyum

Pazar, Mayıs 30, 2010 15:30
Esmaü’l Hüsna-Kayyum 3.7/5 (73%) 3 Oy

Kayyum

Kayyum : Bütün mahlukatı var kılıp varlığını devam ettiren

Al-Qayyum : The Self Existing One who maintains the heavens, the earth, and everything that exists.

Cenab-ı Hak buyuruyor.

“Allah, O’ndan başka tanrı yoktur; O, hayydir, kayyûmdur. ” (Bakara, 255)

“Ölümsüz ve daima diri olan Allah’a güvenip dayan.” (Furkan, 58)

Allah zatı ve yüceliği ile vardır; her şeyin var olması, varlığını sürdürmesi, ayakta durması O’nun varlığına bağlıdır.

Kur’an-ı Kerim’de Hay ismi ile çoğu zamanda birlikte zikredilir. Bu isimlerin, “İsm-i A ‘zam” olduğu da söylenmiştir.

Bu ismin çeşitli tanımlamaları vardır:

Katede’nin görüşü: Kayyûm, yaratıklarını koruyup idare eden, işlerini düzenleyendir.
Hasan Basri: Kayyûm, iyi ya da kötü yaptıklarının karşılığını vermek için her canlının başında duran ve onu gözetleyendir. O, her şeyi bilir ve hiçbir şey O’na gizli kalmaz.
El-Hattabi:Kayyûm, sonu olmayan ve varlığı daim olandır

Kayyûm, Allah’ın kusursuz güç, kuvvet ve üstünlüğe sahip olduğunu gösterir. O, yalnız başına kâimdir. ayakta kalmak için hiçbir yönden kimseye ihtiyacı yoktur. O, kendi kendine yetendir ve başkasına muhtaç değildir. O’nun dışında her şey O’na muhtaçtır. Her şeyi ayakta tutan ve koruyan O’dur. O’nun desteği olmadan hiçbir şey ayakta duramaz ve varlığını devam ettiremez. Bu, O’nun mükemmel gücünü gösterir. (3)

O öyle bir hayy ve kayyumdur ki, O’nu ne gaflet basar, ne uyku; daima âlim, daima her şeyden haberlidir. Göklerde ve yerde, yukarılarda, aşağıda ne varsa O’nun; görünür, görünmez, bütün varlık O’nun mülküdür. Tüm sebeb O, tüm gaye O, herşeyin maliki olan O; Allah’ın mülkü olan bu yaratıklardan kimin haddi ki Allah’ın izni olmaksızın yüce huzurunda şefaat edebilsin, bu halde hangi budaladır ki Allah’ın emri olmadan bunların birinden şefaat dilenebilsin. Çünkü Allah yukarıların aşağıların, önlerindekini ve arkalarındakini, geçmişlerini, geleceklerini bildiklerini ve bilmediklerini bilir, O’nun ilminden gizli hiçbir şey yoktur. Bunlar ise O’nun bildiklerinden hiçbirini bilemezler. Ancak dilediği kadarını kavrayabilirler. (2)

Allah dostlarının tecrübe edip kabul ettiklerine göre, “Ya Hayyu yâ Kayyûm, lâ ilâhe illâ ente” (Ey diri ve kâim olan! Senden başka ilâh yoktur) duasını okuyan ve bunu tekrarlayan kimsenin kalbi ve aklı dirilir. Bu iki isimle yardım dilemek sıkıntılardan, dert ve kederlerden, zorluk ve darlıklardan kurtulmak ve isteklere kavuşmakta daha etkilidir. (3)

Kaynaklar
1) Calligraphy, The Most Beautiful Names, Tosun Bayrak, Threshold Books, 1985
2) Elmalı Tefsiri, Bakara Suresi, 255
3) Esmâ-ül Hüsna, Karınca Yayınları, Nisan 2004

ALLAH(c.c) 99 İSMİ  SIR VE  FAZİLETLERİ

Bir önceki yazımız olan Secdede iken ayaklar yukarı kalkarsa namaz bozulur mu? başlıklı makalemizde Namaz kılarken alnın yere değmesi farz mıdır, Namaz kılarken ayak yukarı kalkarsa namaz kabul olurmu ve Namaz kılarken burnumuzun yere değmesi farz mıdır hakkında bilgiler verilmektedir.

Toplam Okunma: 1.449 (Önbellek Kullanılıyor) | Son Görüntülenme: 17.02.2020

Konuya Yorum Yapabilirsiniz.

4 Yorum Yapılmış “Esmaü’l Hüsna-Kayyum”

Yasal Uyarı: Bu bölümde yer alan kullanıcı yorumları sanalalemci.com ve sahiplerinin görüşlerini ifade etmez, bu yorumlardan sanalalemci.com ve sahipleri sorumlu tutulamaz. Her yorum o yorumu yazan kullanıcının sorumluluğundadır.
 1. SanalAlemci » Blog Archive » Etkili Şifa Duaları ve Türkçe Anlamları.. Diyor ki:

  Mayıs 17th, 2011 at 04:11

  [...] vesile kılarak sana niyaz ediyoruz Dualarımıza icabet eyle. Ey Zülcelal vel İkram Hayy ve Kayyum Olan Allahım (C.C.). [...]

 2. SanalAlemci » Blog Archive » Allah (C.C) 99 İsmi Sır ve Faziletleri… Diyor ki:

  Mayıs 25th, 2011 at 10:49

  [...] Ya Allah Ya Hayy Ya Kayyum isimlerini birlikte zikreden Allah yolundan ayrılmaz. 64- EL KAYYÛM: Kayyum Gökleri ve yeri, herşeyi tutan günde 156 Allah’ın izniyle her istekleri olur. Ya [...]

 3. SanalAlemci » Blog Archive » Bu Kategorideki Konular;ALLAH (C.C) Diyor ki:

  Haziran 20th, 2011 at 12:56

  [...] Esmaü’l Hüsna-Kayyum [...]

 4. SanalAlemci » Esma’ul Hüsna ALLAH (C.C) 99 İsmi Şerifleri ile En Güzel Dualar Diyor ki:

  Şubat 9th, 2013 at 12:56

  [...] diriligine ayine eyle Ölüm bile senin ihya etmenle diridir Ölümümü ebedi hayata bahane eyleYa Kayyum!Yokluga düsürme kalbimi yaninda tut sevdiklerimi Unutuslara gömme yüzümü nazarinda tut [...]

Yorum Yapabilirsiniz