Esmaü’l Hüsna-Hamid - SanalAlemci

Esmaü’l Hüsna-Hamid

Pazar, Mayıs 30, 2010 15:52
Esmaü’l Hüsna-Hamid 5/5 (100%) 1 Oy

Hamid

Hamid : Hamd edilen, övülen, övgüye layık bulunan, öven

Al-Hamid : The Praised One to whom all praise belongs, and who alone is lauded by the tongues of all creation.

Cenab-ı Hak buyuruyor:

“O’dur ki, onlar umutlarını kestikten sonra yağmuru indirir ve rahmetini serip-yayar. O, Veli’dir, Hamid’dir.” (Şura, 28)

Hamid, hamd edilmeyi hakeden, hamda layık olandır. Çünkü O, vardı ve bütün varlıkları ve insanı yoktan var etti. Sonra iki üstün nimeti akıl ve hayatı insanda topladı. sonra ona sayısız nimetler verdi ve onu, bütün varlıklara üstün kıldı. Ona çalışma izni verdi. O halde O2ndan başka kim hamd edilmeye hak eder? Kim O’nun kadar hamde layık olur? Hayır bütün övgüler ve hamdler sadece O’nadır, başkasına değil. Bütün bu minnet ve bağışlar başkasından değil sadece O’ndandır. (1)

Kainatta yaşayan tüm bitkiler ve hayvanlar, Allah’ın yeryüzünde kendilerini yerleştirdiği şekilde yaşarlar. Böylelikle Allah’ı tesbih edip O’nu yüceltirler. Denizin dibinde yaşayan bir balık da, çölde yetişen bir kaktüs de büyük bir teslimiyetle yaşamını sürdürür. Allah’ın kendileri için takdir ettiği şekilde yaşamaları, O’nun kurduğu düzeni asla bozmamaları tüm canlıların Allah’ı tesbih ettiklerini gösterir. Gökyüzündeki ve yeryüzündeki herşey, tonlarca suyun biraraya getirilmesiyle oluşan denizler, binlerce metreye uzanan dağlar ve gökyüzünde sürüklenen bulutlar, ardı ardına çakan şimşek ve gökgürültüsü de Allah’ı tesbih edip yüceltir. O’nun sonsuz ilmini ve gücünü insanlara gösterirler. Fakat iman etmeyenler onların bu tesbihlerini kavrayamazlar. İman edenler de Allah’ın yüceliğini ve büyüklüğünü kavrayarak Rabbimizi tesbih eder, büyüklüğünü ve yüceliğini kavrayarak, kendilerine lütfettiği nimetler için Allah’a şükrederler. Çünkü verilen her türlü nimet karşılığında kendilerinden istenen yalnızca şükredici, hamd edici birer kul olmalarıdır. (2)

Hamd, övmeyi ve hamd edileni sevmeyi gerektirir. O’nu seven ama O’nu övmeyen, O’na hamd etmiş olmaz. Her müslüman, mutlak hamd ve övgünün yalnız Allah’a ait olduğunu bilmeleridir. O, bütün övgüleri hak eden ve her övgüye layık olan tek varlıktır. Bize verdiği bütün nimetlere karşı O’na hamd ederiz. Nimet vermese de biz, her halükarda bilinen ve bilinmeyen her hamdle O’na hamd ederiz. Müslüman bu ismi bilmekle, Allah tarafından övülen davranışlar kazanmalı, çalışmalı ve kendisine üstün ahlak edinmeli, bunlarla çelişen davranışları terk etmeli, anlamsız ve faydasız şeylerden kaçınmalıdır. (3)
Kaynaklar
1) Esmâ-ül Hüsna, Karınca Yayınları, Nisan 2004
2) Allah’ın İsimleri, Harun Yahya, Vural Yayınları, 2000
3) El Camiu Li-Esmaillahil- Hüsna, Hamid ahmed Tahir El Besyuni, Çev. Mehmet Ali Kara
4) Calligraphy, The Most Beautiful Names, Tosun bayrak, Threshold Books, 1985

ALLAH(c.c) 99 İSMİ  SIR VE  FAZİLETLERİ

Bir önceki yazımız olan Secdede iken ayaklar yukarı kalkarsa namaz bozulur mu? başlıklı makalemizde Namaz kılarken alnın yere değmesi farz mıdır, Namaz kılarken ayak yukarı kalkarsa namaz kabul olurmu ve Namaz kılarken burnumuzun yere değmesi farz mıdır hakkında bilgiler verilmektedir.

Toplam Okunma: 790 (Önbellek Kullanılıyor) | Son Görüntülenme: 25.01.2020

Konuya Yorum Yapabilirsiniz.

4 Yorum Yapılmış “Esmaü’l Hüsna-Hamid”

Yasal Uyarı: Bu bölümde yer alan kullanıcı yorumları sanalalemci.com ve sahiplerinin görüşlerini ifade etmez, bu yorumlardan sanalalemci.com ve sahipleri sorumlu tutulamaz. Her yorum o yorumu yazan kullanıcının sorumluluğundadır.
 1. MehmetiLHaN » Blog Archive » Esmâ-ül Hüsnâ Diyor ki:

  Aralık 7th, 2010 at 12:16

  [...] EL HAMÎD: Hamid Ancak kendisine hamdedilen, bütün varlığın diliyle yegane övülen 3844 ( 62X62 ) [...]

 2. SanalAlemci » Blog Archive » Allah (C.C) 99 İsmi Sır ve Faziletleri… Diyor ki:

  Haziran 1st, 2011 at 09:52

  [...] EL HAMÎD: Hamid Ancak kendisine hamdedilen, bütün varlığın diliyle yegane övülen 3844 ( 62X62 ) [...]

 3. SanalAlemci » Bu Kategorideki Konular; ALLAH (C.C) Diyor ki:

  Kasım 26th, 2012 at 10:51

  [...] Hüsna-MuhyiEsmaü’l Hüsna-MuidEsmaü’l Hüsna-MübdiEsmaü’l Hüsna-MuhsiEsmaü’l Hüsna-HamidEsmaü’l Hüsna-VeliEsmaü’l Hüsna-MetinEsmaü’l Hüsna-MuahhirEsmaü’l [...]

Yorum Yapabilirsiniz