Esmaü’l Hüsna-Hakem - SanalAlemci

Esmaü’l Hüsna-Hakem

Pazar, Mayıs 30, 2010 17:01
Esmaü’l Hüsna-Hakem
Esmaü’l Hüsna-Hakem 3.8/5 (75%) 4 Oy

HAKEM

Hakem : Hükmedici, bilgisi ve adaletiyle nihai hükmü veren.

Al-Hakam : The Judge who judges and makes right prevail.

Cenab-ı Hak Buyuruyor:

“Allah size Kitab’ı açık açık indirmişken O’ndan başka bir hakem mi isteyeyim? ” (Enam, 114)

“… Allah aranızda hükmedinceye kadar bekleyin. O hakimlerin en iyisidir.” (Araf, 87)

Allah’ın bu ismi, bütün üstün sıfatları ve güzel isimleri içine almaktadır. Çünkü işitmeyen, görmeyen ve haberi olmayan birinin Hakem olması mümkün değildir. O, bu dünyada ve ahirette açık ve gizli olarak kulları arasında hüküm verendir. Verdiği emirlerin, koyduğu yasaların, icra ettiği hükümlerin, varlıklar üzerinde sözlü vefiili olarak uyguladığı kararların hepsi O’nun gerçek hakim olduğunu göstermektedir. (1)

Hakem ismi, O’nun zati sıfatlarındadır. Hüküm verme yetkisi sadece Allah’a aittir. Hükmü elinde tutan, iyiyi kötüden ayırdeden ve verdiği hükmü kimsenin bozamayacağı yegane merci O’dur. Kimseye zerre miktarı kadar haksızlık yapmaz. Kimseye günahından fazla ceza vermez.

Allah’ın hükmüne karşı, hükmüne müracaat edilebilecek hiçbir hakem tasavvur olunamayacağı gibi, ilâhî hükmü anlamak ve tebliğ etmek için de diğer âyetlerin, mucizelerin delaleti, icazı, kitabın mucizesi kadar kuvvetli, açık ve tafsilatlı değildir. (2)

Kul hüküm yetkisinin yalnız Allah’a ait olduğuna inanmadıkça iman etmiş sayılmaz.

Bir müslüman ihlasla, “Yâ Hakem” diye bu mübarek ismin zikrine devam ederse onun eserlerine nâil olur. Sözü etkili olur. Davalarında başarılı olur. İlim ve hikmet sahibi olur. (3)

Tenbih: Her müslüman, Allah’tan başka Hakim ve Hakem olmadığını, O’nun bütün fiillerinin dava ve hüküm; bütün sözlerinin hikmet ve vasiyetler olduğunu, peygamberlerin hikmet kaynağı ve hikmet ehli kimseler olduğunu, Allah’ın yalnız onlara hüküm verme yetkisi verdiğini, peygamberlerin dışında herkesin onlara uyması gerektiğini bilmelidir.

Her müslüman, Allah’ın hükümleriyle hükmeden bir mahkemeye çağırıldığı zaman bu çağrıya cevap vermek ve aleyhinde bir hüküm çıkması halinde buna uymak zorundadır. Aksi halde zulmedenlerden olur.

Hakim ve yöneticiler, Allah’ın çizdiği sınırların dışına çıkmamalı ve koyduğu yasaları çiğnememelidir. İnsanlar arasında adil davranmalı, kimseye ayrıcalık tanımamalıdır. Aleyhlerinde bile olsa doğruluktan ayrılmamalı ve hak ile hüküm vermelidirler. (1)

Kaynaklar
1) Esmâ-ül Hüsna, Karınca Yayınları, Nisan 2004
2) Elmalı Tefsiri
3) Yüce Allah (c.c)ın Güzel İsimleri Esmâ-ül Hüsna, Rauf Pehlivan, İstanbul Dağıtım A.Ş. 2002
4) Calligraphy, The Most Beautiful Names, Tosun bayrak, Threshold Books, 1985

ALLAH(c.c) 99 İSMİ  SIR VE  FAZİLETLERİ

Bir önceki yazımız olan Secdede iken ayaklar yukarı kalkarsa namaz bozulur mu? başlıklı makalemizde Namaz kılarken alnın yere değmesi farz mıdır, Namaz kılarken ayak yukarı kalkarsa namaz kabul olurmu ve Namaz kılarken burnumuzun yere değmesi farz mıdır hakkında bilgiler verilmektedir.

Toplam Okunma: 782 (Önbellek Kullanılıyor) | Son Görüntülenme: 01.11.2019

Konuya Yorum Yapabilirsiniz.

2 Yorum Yapılmış “Esmaü’l Hüsna-Hakem”

Yasal Uyarı: Bu bölümde yer alan kullanıcı yorumları sanalalemci.com ve sahiplerinin görüşlerini ifade etmez, bu yorumlardan sanalalemci.com ve sahipleri sorumlu tutulamaz. Her yorum o yorumu yazan kullanıcının sorumluluğundadır.
  1. SanalAlemci » Blog Archive » Allah (C.C) 99 İsmi Sır ve Faziletleri… Diyor ki:

    Mayıs 12th, 2011 at 12:47

    [...] EL HAKEM: Hakem Hükmeden, hakkı yerine getiren Günde Zikir Sayısı : 68 Haklı davasını kazanması [...]

  2. ALLAH’ın (c.c.) 99 İsmi Kısa Açıklamaları ve Ebced Değerleri - SanalAlemci Diyor ki:

    Nisan 4th, 2013 at 18:24

    [...] düşüren. 170) 27. es-Semî’u (Her şeyi işiten. 180) 28. el-Basîru (Her şeyi gören 302) 29.el-Hakemü (Allah (c.c) Kuran-ı Kerim’le insana ve topluma hükmeder 68) 30. el-Adlu (Eksiksiz, mutlak [...]

Yorum Yapabilirsiniz