Esmaü’l Hüsna-Hâdi - SanalAlemci

Esmaü’l Hüsna-Hâdi

Pazar, Mayıs 30, 2010 14:22
Esmaü’l Hüsna-Hâdi 5/5 (100%) 1 Oy

Hâdi

di : İstediğini hidayete erdiren
Al-Hadi : The Guide. He who provides guidance.

Cenab-ı Hak buyuruyor:
“Hidayet verici ve yardımcı olarak Rabbin yeter.” (1)
“Allah kimi doğru yola koymak isterse onun kalbini İslamiyet’e açar” (2)
“O, dilediğini saptırır, dilediğini de doğru yola iletir.” (3)
“Artık Allah dilediğini saptırır, dilediğini de doğru yola iletir.” (4)
“Sen sevdiğini hidayete erdiremezsin; bilakis, Allah dilediğine hidayet verir ve hidayete girecek olanları en iyi O bilir.” (5)

* Allah her kime hidayet diler, doğruca kendine erdirmek isterse İslâm için gönlünü açar. Hakkı kabul ve hak teklifleri yerine getirmekten canı sıkılmaz, zahmet ve ıstırap duymaz, tersine neşe ve sevinç duyar. Allah kimi de yolundan şaşırtmak ve saptırmak dilerse, göğsünü daraltır, sıkar, son derece tıkar bunaltır. Göğe tırmanmak kendisine nasıl yapılması mümkün olmayan bir yük ve zahmet ise, iman ve İslâm, hakkı kabul ve itaat etmek de ona o derece güç gelir. İslâm ve doğruluk deyince canı sıkılır, daralır, bunalır. “Of” der, dayanır, tıkanır, yan büker, yoldan çıkar, içinden çıkılmaz bataklara batar gider. O artık genişlemeyi, doğrulukta ve selamette değil, eğrilikte ve felakette arar. İşte Allah, iman etmeyenlerin üzerine pisliği, o son derece nefret ve tiksinmekle karşılanması lazım gelen küfür, azab ve ıstırabını böyle göğsün daralması ve kalb tıkanmasıyla yükler ve tahsis eder. Böyle yardımsız bırakmakladır ki, Allah onları küfür pisliğinin, küfür azabının istilası altında bırakır. (6)
* Allah’ın kendisini tanıma yollarını kullarına gösterip tanıtması, yaratıklarına hayatlarını devam ettirme yollarını öğretmesi ve onları buna yöneltmesi anlamına gelir. O, bu yönüyle insanlara kurtuluş yolunu; dünya ve ahiret mutluluğu yollarını gösterir.Allah, hayvanlara içgüdü vermiştir. Onlar içgüdüleriyle kendilerine yararlı olanı bulurlar.İnsanlara ise, akıl verilmiştir. İnsanlar, akıllarını kullanarak bilnçli seçim yapma imkanına sahiptirler ve bu sebeple de yükümlü tutulmuşlardır.Bununla birlikte yüce Allah, akıllarının yanısıra onlara peygamberler de göndermiştir.
* Hidayet iki türlüdür, Birincisi yol göstermek, davet etmek ve uyarmak anlamındadır. Bu anlamda hidayet, peygamberlerin temel görevlerinden biridir. İkinci anlamı ise, desteklemek, korumak ve başarılı kılmaktır. Bu tür hidayet yalnız Allah’a mahsustur. Hiçbir varlığın bu hidayet türünde bir etkisi yoktur. (7)
* Bu ismi bilmenin faydaları:
* Her müslüman, daima Allah’tan kendisine hidayet etmesini ve İslam üzere öldürmesini talep etmeli ve bunun için dua etmelidir. Zira Allah’ın, kul ile kalbi arasına girdiğini unutmamalıdır
* Müslüman, peygamberlerin, alimlerin ve Allah dostlarının insanları hidayete çağırdıklarını, onlara doğru yolu gösterdiklerini, onların birer hidayet rehberi olduklarını bilmelidir.(7)

Kaynaklar:
1) Furkan, 31
2) Enam, 125
3) Nahl, 93
4) İbrahim, 4
5) Kasas, 56
6) Elmalı Tefsiri, Enam, 125
7) Esmâ-ül Hüsna, Karınca Yayınları, Nisan 2004

ALLAH(c.c) 99 İSMİ  SIR VE  FAZİLETLERİ

Bir önceki yazımız olan Secdede iken ayaklar yukarı kalkarsa namaz bozulur mu? başlıklı makalemizde Namaz kılarken alnın yere değmesi farz mıdır, Namaz kılarken ayak yukarı kalkarsa namaz kabul olurmu ve Namaz kılarken burnumuzun yere değmesi farz mıdır hakkında bilgiler verilmektedir.

Toplam Okunma: 762 (Önbellek Kullanılıyor) | Son Görüntülenme: 02.01.2020

Konuya Yorum Yapabilirsiniz.

3 Yorum Yapılmış “Esmaü’l Hüsna-Hâdi”

Yasal Uyarı: Bu bölümde yer alan kullanıcı yorumları sanalalemci.com ve sahiplerinin görüşlerini ifade etmez, bu yorumlardan sanalalemci.com ve sahipleri sorumlu tutulamaz. Her yorum o yorumu yazan kullanıcının sorumluluğundadır.
  1. SanalAlemci » Blog Archive » Allah (C.C) 99 İsmi Sır ve Faziletleri… Diyor ki:

    Nisan 15th, 2011 at 08:04

    [...] EL HÂDÎ: Hadi Hidayet veren, istediği kulunu muradına erdiren Günde Zikir Sayısı : 400 (20X20) [...]

  2. ALLAH’ın (c.c.) 99 İsmi Kısa Açıklamaları ve Ebced Değerleri - SanalAlemci Diyor ki:

    Nisan 4th, 2013 at 18:26

    [...] iyilik hikmeti gereği Allah’tan gelir. 201) 93. en-Nûru (Nurlandıran, nur kaynağı. 256) 94. el-Hâdî (Kalplere hidayet yolunu gösteren, insanlara hidayet veren. 20) 95. el-Bedî’u (Allah eşsizdir, [...]

Yorum Yapabilirsiniz