Esmaü’l Hüsna-Bedi - SanalAlemci

Esmaü’l Hüsna-Bedi

Pazar, Mayıs 30, 2010 14:28
Esmaü’l Hüsna-Bedi 5/5 (100%) 1 Oy

Bedi

Bedi : Örneksiz yaratan

Al-Badi : The Originator who is without model or match, and who brings into being worlds of amazing wonder.

Cenab-ı Hak buyuruyor:

“O, gökleri ve yeri yoktan yaratandır.” (Enam, 101)

“Göklerin ve yerin eşsiz yaratıcısıdır. Bir şeyi dilediğinde ona sadece “Ol!” der, o da hemen oluverir.” (Bakara 117)

O, bütün göklerin ve yerin, benzersiz yaratıcısıdır. Bütün ulvî ve sûflî âlemden hiçbiri yokken, örnek olacak, aynîlik ifade edecek kanun, asıl, madde, şekil, nümune, örnek denecek hiçbir şey mevcut değilken, ilk önce bunları benzersiz meydana getiren ve yaratan, her türün ilk ferdini, ilk örneğini yaratıp yoktan vücuda getiren ve böyle icat etme âdeti ve zatına mahsus fiilî sıfatı olan ve bundan dolayı misali, eşi ve benzeri bulunmak ve tasavvur edilmek ihtimali olmayan ve onun varlığı ve icadı olmadan bir yokun vücuda gelmesi ve herhangi bir şeyin var olarak ayakta durması mümkün olmayan yüce yaratıcıdır.

Hiç benzeri ve modeli ortada olmadan çeşitli şeyleri yaratan Allah’tır. Mesela, insanın daha önce bir benzeri yok iken, yoktan var etmiş ve en güzel bir biçimde meydana getirmiştir.. İşte bu Hakk’ın ezeli bir kudretidir. Bu kudret karşısında eğilmemiz ve Hakk’a daha fazla bağlanmamız lazımdır. Binlerce ibret önümüze seriliyor. Onlara o gözle bakmalı ve ona göre değerlendirmeliyiz.

Zor bir işle karşılaşan birisi “Yâ Bedi” ismini “Yâ bedîü’s-semâvati ve’l-arz” şeklinde okusa Allahü teala hazretleri onun o zor işini halleder.

Kaynaklar:
1)
2)
3) Elmalı Tefsiri, Enam, 101
4) Miftahü’l Kulûb, Kalplerin Anahtarı, (Fethiye Evradı) Mehmed Nuri Şemseddin Nakşıbendî, Bedir Yayınevi, 2001
5) Mecmuatul Ahzab, Büyük Dua Kitabı, Ahmed Ziyaüddin Gümüşhanevi, Denge Kitabevi Yayınları

ALLAH(c.c) 99 İSMİ  SIR VE  FAZİLETLERİ

Bir önceki yazımız olan Secdede iken ayaklar yukarı kalkarsa namaz bozulur mu? başlıklı makalemizde Namaz kılarken alnın yere değmesi farz mıdır, Namaz kılarken ayak yukarı kalkarsa namaz kabul olurmu ve Namaz kılarken burnumuzun yere değmesi farz mıdır hakkında bilgiler verilmektedir.

Toplam Okunma: 987 (Önbellek Kullanılıyor) | Son Görüntülenme: 26.11.2019

Konuya Yorum Yapabilirsiniz.

3 Yorum Yapılmış “Esmaü’l Hüsna-Bedi”

Yasal Uyarı: Bu bölümde yer alan kullanıcı yorumları sanalalemci.com ve sahiplerinin görüşlerini ifade etmez, bu yorumlardan sanalalemci.com ve sahipleri sorumlu tutulamaz. Her yorum o yorumu yazan kullanıcının sorumluluğundadır.
 1. SanalAlemci » Blog Archive » Allah (C.C) 99 İsmi Sır ve Faziletleri… Diyor ki:

  Nisan 29th, 2011 at 07:41

  [...] EL BEDî’: Bedi Ya Bedi ismini zikreden sanatında ilerler, başarılı olur. Görülmemiş icatlarda [...]

 2. SanalAlemci » Esma’ul Hüsna ALLAH (C.C) 99 İsmi Şerifleri ile En Güzel Dualar Diyor ki:

  Şubat 9th, 2013 at 12:56

  [...] eyleyen Inayetini kar eyle bana hidayetini yar eyle bana Yolunu yol eyle bana lütfunu bol eyle banaYa Bedi!Hiçligi varlikla taçlandiran sensin Varligi yokluktan çikarip süsleyensin Sen ki her seyi essiz [...]

 3. Bu Kategorideki Konular; ALLAH (C.C) - SanalAlemci Diyor ki:

  Nisan 4th, 2013 at 09:43

  [...] Hüsna-Sabur Esmaü’l Hüsna-Reşid Esmaü’l Hüsna-Vâris Esmaü’l Hüsna-Bâki Esmaü’l Hüsna-Bedi Esmaü’l Hüsna-Hâdi Esmaü’l Hüsna-Nur Esmaü’l Hüsna-Nafi Esmaü’l Hüsna-Darr [...]

Yorum Yapabilirsiniz